Чому банкам заважає пільгове кредитування бізнесу

Економіка
10 Серпня 2021, 12:00

Форум провідних міжнародних фінансових установ, членами якого є 12 міжнародних банків, що працюють в Україні, направив лист до Національного банку і Міністерства фінансів із проханням "обмежити реалізацію програми "Доступні кредити 5-7-9%". Про це йдеться у статті Ярослава Винокурова і Миколи Максимчука для Економічної правди.

 

У листі голова правління "Райффайзен Банку" Олександр Писарук від імені всіх членів Форуму заявляє, що зараз бюджетні кошти витрачаються переважно не на підтримку бізнесу, що постраждав від карантину, і не на фінансування інвестиційних проєктів чи створення нових робочих місць, а на поповнення оборотних коштів платоспроможного бізнесу. Іншими словами: кошти платників податків, спрямовані на пільгові кредити, витрачаються не за призначенням, а виграють від них стійкі і цілком платоспроможні підприємства.

 

Читайте також: Олександр Крамар: “Наявна кредитно-фінансова система наразі не відповідає потребам забезпечення бізнесу інвестиційними ресурсами”

 

"Якщо за даними "Райффайзен Банку" скласти типовий портрет учасника програми, то це буде підприємство сільського господарства, яке отримало антикризовий кредит або рефінансування. В основному такі підприємства є досить стійкими, не зазнали значних втрат від згортання ділової активності в 2020 році і намагаються легально зменшити витрати від фінансової діяльності", – наголошується в листі.

 

За даними Мінекономіки, станом на 2 серпня частка підприємств агросектора, які оформили пільгові кредити з початку роботи програми, сягає 46%. Левову частку цих кредитів видавали на початку цього року, в період посівної. У листі зазначається: якщо залишити програму працювати і далі, то вона буде нести низку ризиків як для самих позичальників, так і для економіки в цілому.

 

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар підкреслює, що банкіри вимагають зупинки програми з власних інтересів, адже значні обсяги пільгового кредитувння прибуткових і цілком платоспроможних компаній ускладнюють для банків пошук якісних клієнтів для кредитування під високі ставки.

 

"Але сама по собі програма 5-7-9 від початку не виконувала закладеної в неї мети: стимулювання створення нових бізнесів, заохочення ними капітальних інвестицій та робочих місць. Тим більше у мікро- та малому бізнесі, для яких вона була розроблена. Наразі вона перетворилася остаточно на інструмент кредитування обраної меншості, причому на кардинально відмінних від умов і ставок кредитування, за якими змушені кредитуватися решта бізнесу", – зазначає Олександр Крамар.

 

Читайте також: Кредитування малого підприємництва. Велика імітація

 

Однак найголовніше, наголошує економічний оглядач, що це пільгове кредитування навіть не сприяє структурній перебудові української економіки в напрямку збільшення галузей із більшою глибиною переробки. "Левова частка кредитів дістається компаніям, які працюють у сировинному секторі та торгівлі. При цьому загалом в економіці кредитування бізнесу та капітальні інвестиції, які він робить, стрімко падають другий рік поспіль. І програма 5-7-9, на жаль, цій тенденції не зарадила, оскільки перетворилась із цільового інструменту на класичну імітацію з обмеженим доступом", – зазначив журналіст.