Чого чекати цього тижня від мінських і нормандських переговорів? ‒ що обговорювали у “Свободі слова” на ICTV

8 Лютого 2022, 15:07

Гості студії: міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, віце-прем’єр-міністерка – міністерка з питань реінтеграції ТОТ Ірина Верещук, заступник керівника Офісу Президента України Андрій Сибіга, голова української делегації в тристоронній контактній групі по Донбасу Андрій Костін, прем’єр-міністр України (2016-2019 рр.), лідер партії «Українська стратегія Гройсмана» Володимир Гройсман, голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, член української делегації в ТКГ з мирного врегулювання ситуації на Сході України Сергій Гармаш, ветеран АТО, керівник військового відділу БФ «Повернись живим» Андрій Римарук.

На онлайн-включенні: міністр оборони України Олексій Резніков.

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube

Програма запланована на 10 років: Резніков розповів про протиповітряну оборону 

Протиповітряна оборона передбачає створення ракетної програми, запланованої на 10 років. Вона потребує певних видатків та фінансування. Про це повідомив міністр оборони України Олексій Резніков у прямому ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

– Протиповітряна оборона взагалі, якщо ми кажемо про протиракетну оборону, то вона передбачає величезну ракетну програму, яку треба робити. Ця програма у проєкті написана, вона спланована на 10 років, – розповів Резніков.

За словами міністра оборони, на виконання програми необхідне фінансування. Наразі вона проходить тестування в апараті РНБО.

– Вона передбачає певні значні асигнування. Зараз вона проходить тестування в апараті Ради національної безпеки і оборони, потім буде затверджена і далі вже уряд писатиме державну цільову програму. Це коли ми робимо своє, – зазначив міністр.

На думку очільника Міноборони, Україна має можливості та спроможна створювати власне озброєння. Для захисту своїх громадян Україні потрібні системи різного рівня захисту.

– У нас є потужні українські підприємства з серйозним бекграундом. Ми спроможні робити своє. Звісно, сьогодні нам потрібні системи різного рівня захисту. Щось ми можемо отримати від наших партнерів, але мріяти про якісь дорогі та потужні комплекси… Я пропоную, щоб не було таких ілюзій.

Нам ніхто їх не подарує. А по-друге, саме це і буде головним резоном не провокувати Росію. На жаль, філософія Don’t provoke Russia все ще працює у багатьох країнах, – додав Олексій Резніков. 

Росія розглядає варіанти дестабілізації України зсередини – Резніков 

В українському Міністерстві оборони вважають, що найреалістичнішим варіантом початку можливого вторгнення Росії є дестабілізації України зсередини. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков.

Олексій Резніков назвав декілька можливих сценаріїв, які може готувати Російська Федерація.

Читайте також: Ворог біля воріт. Що відомо про концентрацію російських військ

– Спроба дестабілізації на наших вулицях, використовуючи так званих антивакцинаторів чи якихось людей, що незадоволені економічною політикою, або осіб, які незадоволені політичним устроєм, чи самі спроби змінити політичну владу в Україні – ось такі сценарії я розглядаю як ймовірні. Тому нам треба готуватись і не дати їм (росіянам, – Ред.) такої можливості, – сказав міністр.

Очільник Міноборони додав, що Україна готова до варіантів розвитку подій, які були використані Росією у 2014 році: це захоплення адміністративних будівель, використання проросійськи налаштованого населення та, зокрема, засилання на українські території “зелених чоловічків”.

Раніше Олексій Резніков заявив, що вздовж всіх українських кордонів розміщені 140 тис. військових збройних сил Росії, з яких 11 батальйонів ЗС РФ перебувають у Білорусі.

Випробують Байрактари та Джавеліни: Резніков про заплановані навчання ЗСУ 

Найближчим часом плануються військові навчання Збройних сил України. Вони триватимуть з 10 до 20 лютого 2022 року в декількох областях. Про це повідомив очільник Міністерства оборони України Олексій Резніков.

– Сьогодні у нас так само паралельно, дзеркально відбуваються навчання. Я назву місця, де вони відбуватимуться, – зазначив Резніков.

Навчання планують провести у декількох регіонах України. Серед них – Рівненська, Волинська, Житомирська, Миколаївська та інші області.

– Це Рівне, Ковель, Овруч, Широкий Лан, Олешківські піски, Чугуїв, Чернігів, Одеса – це тільки полігон. А ще будуть окремі майданчики та місця, де якраз з 10 до 20 лютого відбуватимуться навчання Збройних сил України, – розповів міністр оборони.

За його словами, під час навчань планують випробувати українські Байрактари та Джавеліни. Крім того, відпрацюють можливості переносної протитанкової керованої ракети малої дальності, яку Україна отримала від Великої Британії.

– З застосуванням та відпрацюванням можливостей українських Байрактарів, Джавелінів та NLAW, яке ми нещодавно отримали від Британії, – повідомив Резніков.

Вздовж всього українського кордону знаходиться 140 тис. російських військових – Резніков 

Вздовж кордонів України знаходиться 140 тис. військових збройних сил Росії. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков.

– Вздовж всіх кордонів з Україною – з боку Російської Федерації, Білорусі та тимчасово окупованих територій (Криму та Донбасу, – Ред.) – знаходиться наземного компоненту 119 тис. вояків (ЗС РФ, – Ред.), а якщо додати повітряний та морський компонент, то буде 140 тисяч, – заявив міністр.

Він додав, що загалом це 72 батальйонні групи російських військ, з яких 11 знаходиться на території Білорусі.

6 лютого Олексій Резніков заявив, що станом на зараз ймовірність значної ескалації з Росією оцінюється як низька. Міністр також казав, що концентрація військ Росії на навчаннях у Білорусі – недостатня для вторгнення в Україну.

Внутрішня дестабілізація – це найпростіший спосіб впливу Росії на Україну – Костін 

Населенню України не варто побоюватися, що після поновлення переговорів у тристоронній контактній групі (ТКГ) щодо Донбасу українська делегація погодиться виконати Мінські угоди на вигідних умовах для РФ. Про це заявив виконувач обов’язків голови української делегації у ТКГ Андрій Костін.

Ведучий Вадим Карп’як озвучив припущення зі ЗМІ, що повернення України до ТКГ – це можливість чинити тиск на українську делегацію, щоб Мінські угоди були виконані на вигідних для Росії умовах.

Читайте також: Посилювати ЄС, відновити «нормандський формат»: про що розмовляли новообраний канцлер ФРН Олаф Шольц та президент Франції Емманюель Макрон під час своєї першої зустрічі

На це член української делегації у ТКГ відповів, що поширення подібних чуток та маніпуляцій якраз і є тим фактором дестабілізації, який може вплинути на ситуацію в країні.

– Спроба дестабілізувати ситуацію всередині України – це найзрозуміліший, найпростіший і найдешевший спосіб чинити тиск на Україну, – заявив Андрій Костін.

Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що як результат переговорів радників лідерів нормандської четвірки в Берліні чекає поновлення роботи ТКГ.

Кулеба також додав, що чутки про капітуляцію України, які поширюються в українському інформаційному просторі з приводу ТКГ та нагнітають атмосферу, не відповідають дійсності.