Чілай* народе!

ut.net.ua
1 Серпня 2008, 00:00

 

 

 «Чілай, хто невільником стать не бажає! Зі своєї плоті Велику стіну побудуємо! Для долі нації настав грізний час. Із грудей рветься заклик наш останній: Вставай!» – саме такими словами розпочинається гімн Китайської Народної Республіки. Останні півроку Китай, мешканці якого становлять майже чверть населення планети, переживає не найкращі часи. Землетруси, повені, загострення ситуації в Тибеті, підготовка до літньої Олімпіади… Але справжній чжунгожень (кит. – гро- мадянин Китаю) у прямому значенні слова живе рядками свого гімну. «Уявляєш, які вони патріоти? – не міг вгамуватися мій друг, який щойно повернувся з відрядження до Пекіна. – Щодня в готелі, де я жив, увесь персонал о шостій ранку шикувався на алеї й співав гімн, тримаючи руку на серці. Люди сплять, а вони співають – смішні китайці!» А й справді, які б проблеми не спіткали Чжунго (кит. – Серединна держава), в цього народу патріотизму вистачить на всю планету.

 
ПЕКЛО В ПІДНЕБЕСНІЙ
 
За тиждень у Китаї розпочнеться Олімпіада. В Пекіні – шик і блиск, а в Мяньяні (провінція Сичуань) – траур. Фінансова ж столиця країни в очікуванні шторму Фунвон. Через нього на південному сході Китаю вже евакуйовано майже 400 тисяч людей. Всі цьогорічні нещастя китайців почалися ще в березні, коли Тибетом прокотилася хвиля демонстрацій із вимогою відокремитися від Китаю. Результат – десятки вбитих, поранених і заарештованих. Усі старання Китаю з облагородження свого іміджу в очах світової спільноти змарновано. Майже одразу після політичних проблем країну знову трусонуло. В буквальному розумінні цього слова. З травня Китай потерпає від землетрусів. І якщо тепер підземні поштовхи не надто сильні, то наслідки перших зрушень землі були жахливі – тисячі загиблих, ще більше поранених, цілі містечка перетворилися на руїни.
 
«Ці землетруси стали для нас не лише кінцем світу, а й справжньою перевіркою, – розповідає, наче цитує повідомлення з партійної газети, «Жемінь Жебао» Ліу Юй, студент із міста Гуандун (провінція Гуанчжоу). – Ми на власні очі побачили, як працюють усі рятувальні та медичні служби. І треба сказати величезне «дякую» нашому урядові – допомогу почали надавати людям дуже швидко. Все було, як у кіно. Ця катастрофа дала значний поштовх для об’єднання народу по всій країні, люди простягали один одному руку допомоги через мільйони кілометрів».
 
Але згодом пожертви потерпілим від землетрусу в провінції Сичуань перетворилися з добровільного жесту на обов’язковий «оброк».
 
ДОБРОВІЛЬНО-ПРИМУСОВО
 
Сьогодні в Китаї важко зустріти людину, яка б не зробила пожертви в один із фондів допомоги. «До мого чоловіка у відділ прийшло керівництво й повідомило: «Як мінімум по 100 юанів (приблизно $15) з кожного на пожертви. Ми не повинні пасти задніх». У наших знайомих вираховували гроші на пожертви із заробітної плати.
 
Причому не всі заробляють по чотири-п’ять тисяч юанів, є люди, які працюють за кілька сотень. Вираховували в усіх, – розповідає росіянка Надія, яка вже три роки проживає з сім’єю в Пекіні й працює в туристичній агенції. – Я не проти допомоги, але ж це виходить добровільно-примусово».
 
«ЗАЛІЗНІ ПІВНІ»
 
«Це така страшна трагедія! Все, що ми зараз можемо зробити, – це об’єднатися й діяти спільно. Ми віддавали людям на допомогу останні гроші, а величезні компанії поскупилися. Вони заробляють на нас гроші й не хочуть поділитися. Для них це копійки. Ганьба їм! Ми бу- демо бойкотувати ринок», – наголошує Майкл Ву, бізнесмен із міста Цзянсин (провінція Чжецзян).
 
Ідеться про компанії, які поскупилися на допомогу постраждалим. У Китаї скупі й жадібні контори називають залізними півнями, з яких навіть «пір’я общипати не можна». До основного списку «півнів» належать: Samsung, Nokia, Gucci, LG, McDonald’s, Procter & Gamble, Coca- Cola. Так, це дуже відомі міжнародні бренди, які активно продаються в Китаї. І треба зауважити, що гроші вони давали, та, на думку китайців, або запізно, або замало.
 
Спочатку внески були в межах 3-5 млн юанів ($437 000), але після істерії на китайських форумах усі почали збільшувати пожертви. Nokia, наприклад, «відстібнула» приблизно 10 млн юанів. Найактивніші форумчани провели мітинги під McDonald’s, а декілька китайських супермаркетів відмовилися від продукції компанії Prokter & Gamble. Тут варто зазначити, що Інтернет у Піднебесній перебуває під жорстким урядовим контролем, тому в стихійність таких акцій віриться не дуже. Очевидно, негативна реакція на європейські компанії викликана почуттям образи на Захід, що залишилося з часів опіумних війн. «Ми будемо купувати тільки вітчизняне!» – такі заклики можна побачити на інтернет-форумах.
 
«Взагалі, напередодні Олімпіади у людей прокинувся неабиякий патріотизм. А все чому? Бо по телебаченню йдуть пропагандистські програми, що китайський народ найсильніший, що спортсмени найкращі, що люди найдобріші. Звісно, це прихована пропаганда, але вона є. Більше того, в ресторанах, після замовлення клієнтом обіду, офіціанти чіпляють на груди прапорець Китаю з патріотичним написом на підтримку Олімпіади», – каже Надія. Сьогодні всі дуже заклопотані Олімпіадою, й історія з «залізними півнями» вщухає. Але патріотизм китайських споживачів вражає. До речі, в Інтернеті також є списки «правильних» компаній, на які слід рівнятися, наприклад, виробник напоїв Wanglaoji, який пожертвував 100 млн юанів, оператор мобільного зв’язку China Mobile – 52 млн юанів. Не виключено, що компанії, які поскупилися, згодом дуже пошкодують, адже залишитися без китайського споживача означає недоотримати мільярдні прибутки.

[759][760]

 
Правитель і стихія
«Шу цзин»,
книга, яка входить у класичне конфуціанське Тринадцятикнижжя, авторство приписують Конфуцію

 

Розпущеність правителя символізують постійні дощі, помилки правителя символізує надмірне сонячне світіння, лінощі правителя символізує постійна спека, його необачна поспішність символізується постійним холодом, дурість правителя символізується постійним вітром.
 
 
 
 
 
БІДИ КИТАЮ

 

 
21 – 22 липня – зливи в провінції Сичуань спровокували повінь. Постраждали 300 000 людей, троє загинули.
 
24 – 29 червня – тропічний шторм «Феньшень» знищив на півдні Китаю більше 1200 будинків та сотні тисяч гектарів посівів, постраждали 340 000 людей.
 
25 – 27 травня – у результаті двох землетрусів у провінції Сичуань зруйновано близько 500 000 будинків. Одна людина загинула, 400 поранені.
 
12 травня – в провінції Сичуань стався найсильніший за останні 30 років історії Китаю землетрус. Кількість жертв сягнула майже 70 000 осіб, поранення отримали близько 364 000 людей, близько 20 790 досі вважаються зниклими безвісти. Зруйновано 3 млн будівель, зокрема два хімічних заводи.
 
10 березня – у результаті акцій протесту у тибетській столиці Лхасі, за різними даними, загинули від 20 до100 людей, заарештували декілька сотень учасників демонстрацій за відновлення незалежності Тибету.