"Дехто з європейських політиків навіть не уявляє, наскільки підступними можуть бути Путін та деякі інші диктатори, адже не мав справи ні з ким, хто був вихований у структурах ФСБ й розуміє тільки одне: «Маю ворога – мушу знищити», кому невтямки, що таке компроміс, переговори, дотримання свого слова", – переконаний Панек.
"Думаю, цей спосіб мислення щодо вирішення проблем зовсім інший, аніж європейський. У європейців він дуже м’який, демократичний. Боюся, що принаймні для частини західних політиків це поза межами уяви – повірити, що співрозмовник абсолютно бреше віч-на-віч чи що він не дотримається слова бодай частково, що він не дотримуватиметься низки угод, адже цього не траплялося з ними за останні 60 років", – зауважує правозахисник.
На його думку, впродовж останніх років Європа "не в добрій формі", коли йдеться про впевненість.
"Вона (Європа – ред.) почувається слабкою, сумнівається у своєму майбутньому після ураження економічною кризою. У такому становищі непросто мати реальні важелі проти когось. 10 років тому Європа була куди сильнішою, а Росія слабшою", – наголошує Панек.
"Це також стосується психології, бо, ведучи мову про зовнішню політику, ми частково маємо на увазі психологію, символи й почуття між лідерами. В ній немає об’єктивного способу виміряти, як далеко я можу піти. На жаль, у Європі не було справді сильних лідерів, принаймні впродовж останніх 10 років. А брак рішучості теж пов’язаний із почуттям уразливості в умовах економічної кризи й веде до переоцінювання залежності від Росії (мова переважно про газ і нафту). Маючи більше впевненості, Європа могла б вирішити, що залежність – це і взаємозалежність", – наголошує правозахисник.
"Наші суворі економічні санкції, звісно, призведуть до певного дискомфорту, але ж Росія зіткнеться з набагато більшими проблемами, бо має не так багато резервів і економіка, окрім нафтової та газової галузей, у неї слабка", – додав Панек.
Повний текст із чеським правозахисником Шиманом Панеком читайте у №19 «Українського тижня».