При цьому соціологи б'ють на сполох, оскільки багато людей просто не дотягнуть до заслуженого відпочинку. Остаточне вирішення цього питання тепер залежить від підпису президента країни.
Так звана мала пенсійна реформа, яку підтримала правляча правоцентристська коаліція в парламенті, передбачає поступове збільшення віку виходу на пенсію.
Крім того, пропонується «зрівняти в правах» чоловіків і жінок. Представниці прекрасної половини чеського суспільства на сьогоднішній день ще володіють невеликими преференціями при обчисленні пенсійного віку: за кожну народжену дитину вони отримують по одному року «пільгових" років.
В даний час пенсійний вік в Чехії – 65 років, але існує ряд можливостей для дострокового завершення трудової діяльності.
Згідно з реформою, всі ці послаблення будуть скасовані для тих, хто народився після 1977 року. Діти, яким сьогодні виповнилося десять років, зможуть розраховувати на пенсію лише після досягнення 71 року. Тим же, хто з'явиться на світ у 2012 році, доведеться працювати до 73 років.
Такі новації не викликають захоплення у громадян країни. Не випадково ця пенсійна реформа стала одним із приводів для організованого профспілками безпрецедентного 24-годинного страйку транспортників, який пройшов у країні в середині червня. За даними соціологів, середня тривалість життя чоловіків Чехії становить сьогодні 72 роки, а жінок – 74.
Міністр праці та соціальних справ Чехії Яромир Драбек приводить у зв'язку з цим свої контраргументи.
«Необхідно підкреслити, що 70-річної межі виходу на пенсію ми досягнемо лише через 55 років. Порівняйте, яка різниця в стані здоров'я у людей, що жили 55 років тому і живуть сьогодні. Я припускаю, що аналогічним чином покращиться працездатність і стан здоров'я громадян у наступних десятиліттях», – переконує міністр.
Більш того, він вважає «чесним і відповідальним вчинком» заздалегідь поінформувати молоде покоління, коли воно буде виходити на пенсію.
Малу пенсійну реформу, запропоновану правоцентристським коаліційним урядом прем'єра Петера Нечаса, критикують не тільки його опоненти в парламенті, а й соціологи. Так, соціолог Павел Руси вважає, що реформа змусить чехів задуматися про матеріальну забезпеченість у старості, економити гроші, а то й відмовитися від народження дітей.
Нагадаємо, на початку червня Сейм (парламент) Литви підвищив вік виходу на пенсію до 65 років, зрівнявши в цьому жінок і чоловіків.
16 червня Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроект про пенсійну реформу, який передбачає підвищення пенсійного віку жінок з 55 до 60 років.