Із 16 березня Чехія вдалася до кардинальних дій у боротьбі з COVID-19 — запровадила до 24 березня карантин із досить суворими заходами. Країна заборонила в’їзд усім іноземцям, за винятком тих, хто має дозвіл на проживання.
Ми зустріли їх поблизу парку на переході — Барбору та Ольгу, яким уже за вісімдесят. Гарно вбрані, в хорошому настрої. Вони пережили Другу світову війну, радянську окупацію, нелегкі часи комуністичного тоталітаризму й товарного дефіциту. А тепер перед ними новий виклик — вірус COVID-19. Цей ворог невидимий. І вражає переважно людей старшого віку. Але ці дві пані запевняють нас, що від свіжого повітря їм гірше не стане. Парки — це чи не єдине місце, куди їм зараз дозволено ходити.
У перший день карантину столиця Чехії змінилася до невпізнаваності. Порожні вулиці, порожні трамваї в годину пік, порожня навіть Староміська площа, і біля Празьких курантів, куди зазвичай не підступитися через натовпи туристів, теж нікого, крім самотнього жебрака.
Загалом 10,6-мільйонна країна зробила все, що можна було в цей турбулентний період. Її реакція на зростання кількості інфікованих чітка та оперативна. Школярів і студентів ще минулого тижня відправили на карантин, оголосили про заборону культурних, релігійних, спортивних та інших заходів. Щоб уникнути загрозливої ситуації, як в Італії, у багатьох компаніях батькам дозволили працювати з дому, щоб їхні діти не вибігали на вулицю, наче на канікулах.
Читайте також: Пожежа у сусідів
Незабаром обмеження ввели й інші східноєвропейські країни, серед яких Україна, Угорщина, Польща, Болгарія, країни Балтії.
До 24 березня будуть зачинені ресторани та майже всі заклади торгівлі (окрім продуктових та аптек). Наразі все, що ще відчинене й функціонує, ретельно контролюється. У багатьох публічних місцях, у тому числі й метро, встановлено мобільні автомати для миття й дезінфекції рук, також людям роздають друковані роз’яснювальні матеріали про епідемію. Медіа постійно нагадують населенню про те, яким чином уберегтися. А міністр охорони здоров’я щоденно виходить у прямий ефір та роз’яснює співгромадянам ситуацію.
Міністр внутрішніх справ Ян Гамачек заявив: «Кожен має думати про те, що він робить. Ми намагаємось уникнути італійського сценарію й просимо людей ходити лише на роботу і в магазини, а якщо є бажання прогулятися — то йти в парк. Ми не хочемо нікого тероризувати, але контролювати виконання закону будемо».
Контролювати ж обіцяють жорстко. За словами прем’єра Андрея Бабіша, порушення карантину трактуватиметься як навмисне поширення суспільно небезпечного інфекційного захворювання, що є кримінальним злочином із покаранням до 12 років ув’язнення.
У продуктових крамницях ажіотаж лише на певні види товарів, якими можна запастися на місяці. Дехто з чехів із притаманним їм гумором жартує: таке враження, ніби всі вирішили, що саме туалетний папір, макарони й картопля врятують їх від коронавірусу.
Роботодавці, щоб утримати своїх працівників у торговельних мережах, мають сплатити їм преміальні за роботу в таких умовах розміром в 50–100% від звичайної платні. Бо якщо вони зненацька залишать свої місця, то їх не зможуть замінити: роздрібні мережі й так потерпають від дефіциту робочої сили, до того ж за нинішньої ситуації не видають нові дозволи на роботу тим, хто працює з продуктами харчування.
Читайте також: Іспанія проти COVID-19: Тиждень на карантині
У перший день карантину чехи нарешті одягли маски. І це доволі незвично, адже досі цього не траплялося. Особливо безтурботно почувалася молодь. Неодноразово нам, закутаним, демонстративно чхали й кашляли услід та з лукавим інтересом спостерігали за реакцією. І в цьому проявився тут певний парадокс. З одного боку, радикальні заходи з боку влади, а з другого — скепсис та легковажність населення.
Тож і не дивно, що буквально за кілька останніх діб статистика хворих зросла до 344 хворих (на момент підготовки матеріалу). Із них 109 — у самій Празі. А загалом, згідно з останніми даними міністерства охорони здоров’я країни, 20% хворих заразилися в Чехії, 34% — за кордоном. Наразі, на щастя, жодної смерті. Троє одужали.
— Весну ніхто не скасовував, — каже Барбора. Вона та Ольга бажають нам доброго здоров’я і йдуть собі далі.
Читайте також: Сто років виживання. Від яких вірусів постраждала Європа у XX та XXI століттях
Шлях до карантину
• 12 березня. Зафіксовано 141 випадок зараження.
Уряд Чехії оголосив про надзвичайну ситуацію й запровадив прикордонний контроль. «Ми ухвалили дуже важливе рішення. Рішення про визнання ситуації надзвичайною є правильним, ми робимо все можливе, щоб запобігти поширенню коронавірусу», — заявив на прес-конференції прем’єр-міністр Андрей Бабіш.
• 14 березня. Зафіксовано 189 випадків зараження.
Уряд розпорядився з 16 березня заборонити виїзд із країни власних громадян, а також в’їзд для всіх іноземців (окрім тих, які мають дозвіл на постійне чи тимчасове проживання). Виняток становлять водії-далекобійники, які відповідають за постачання продуктів, і люди, які живуть і працюють поблизу кордону.
• 15 березня. Зафіксовано 253 випадки зараження.
Міністерство охорони здоров’я постановило: тих, хто повернувся із зони високого ризику (Австрія, Бельгія, Китай, Данія, Франція, Німеччина, Греція, Іран, Італія, Японія, Нідерланди, Норвегія, Південна Корея, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, США) і не дотримується двотижневого карантину, на якому наполягають медпрацівники, штрафуватимуть на суму до 3 млн чеських крон (приблизно 3,3 млн грн.).
• 16 березня. Зафіксовано 298 випадків зараження.
Уряд запровадив карантин, під час якого пересування, перебування на вулиці та в громадських місцях обмежено до мінімуму. Домівку можна покинути лише з такого приводу: робота, придбання продуктів, прогулянки з дітьми чи тваринами, при цьому в лісах чи парках. Також під час карантину рекомендують: тим особам, що перебувають у громадських місцях, дотримуватися дистанції щонайменше два метри; обмежити використання готівки; роботодавцям — перевести співробітників на віддалений режим роботи. При цьому заборонено роботу онлайн-сервісів таксі Uber та Bolt, зачинено готелі, а медичним працівникам заборонено йти у відпустку.