Черкаси готуються до другого туру. Хто кого підтримує у протистоянні Бондаренко-Євпак

Політика
30 Жовтня 2020, 17:50

Офіційних результатів виборчих перегонів ще немає, але вже можна говорити про низку тенденцій, що намітилися на Черкащині: так, в обласному центрі вже повним ходом іде підготовка до другого туру виборів, у який з чинним міським головою Анатолієм Бондаренком вийшов представник «Голосу» Віктор Євпак. І поки Бондаренко, за інформацією джерел, намагається знайти політичних союзників на місцях, Євпак шукає їх у столиці.

У цілому, чинному міському голові не вдалося переконати електорат у необхідності проведення виборів в один тур.

Публічні презентації команд, словесний пінг-понг мера Черкас з президентом Зеленським, про що говорили всі, кому не лінь, війна рейтингів, які намагався оприлюднити кожен штаб, кліпи дружини Анатолія Бондаренка на підтримку свого чоловіка, – все це лишилося позаду. Тепер все залежатиме від мобілізації своїх виборців учасниками процесу.

Уже публічно заявили про підтримку Віктора Євпака обласна організація партії «Слуг народу». Схоже, його хочуть бачити мером Черкас на Банковій.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

У мережі вже виставляють фото, де голова Черкаського обласного осередку партії «Слуга Народу» Олександр Завітневич і Віктор Євпак радісно тиснуть один одному руки.

При цьому ще влітку Віктор Євпак ось як пояснював небажання балотуватися від «Слуг народу»: «Мушу констатувати дуже сумний факт: черкаська “Слуга народу” не хоче об’єднуватися навколо стратегії розвитку міста. Вона хоче ділити місто за грошовими та квотними ознаками. Це суперечить моїм принципам».

Підтримала Євпака і партія Петра Порошенка. А згодом – і команда «Самопомочі», яка лиш десять днів тому заявляла про підтримку кандидата в мери від «Слуг» Віталія Ільченка. Пізніше долучився до підтримки і НРУ.

Анатолій Бондаренко поки вдає, що нічого не сталося, проводить виконкоми, стрімить у фейсбуці й зазначає, що його нібито має підтримати місцева політсила ВО «Черкащани», що, за попередніми даними, лідирує за кількістю набраних голосів до Черкаської обласної ради.

Деякі представники ВО «Черкащани», опитані журналістом, вагаються, кого будуть підтримувати, коли доведеться на раді партії ухвалювати спільне рішення.

 

Читайте також: На тлі нового скандалу з Угорщиною. Перші підсумки виборів на Закарпатті

 

– Ми б хотіли почути ставлення кандидатів у міські голови до болючих проблем міста. А це і компанія «Нова якість» (яка тепер обслуговує житлові будинки в Черкасах і з якою пов’язано багато суперечок – ред.), і вивезення великогабаритного сміття, це і програма «Безпечне місто». Як ці проблеми буде розв’язано? А головне, за рахунок чого? – каже джерело у розмові з виданням. – Бо, з одного боку, ми маємо прогнозованого чинного міського голову, за якого, мабуть, нічого не зміниться. А з іншого боку, маємо невизначеність, бо невідомо, як поведе себе нова людина. Ми вже обирали президента на хайпі. І що маємо?

Водночас екс-нардеп і кандидат в обласну раду від тих самих «Черкащан» Олег Петренко у своєму дописі в соцмережі дав чітко зрозуміти, що підтримуватиме саме Євпака. Така розбіжність не дивна: політсила «Черкащани» має декілька центрів впливу і ніколи не славилася єдиною консолідованою позицією.

До слова, про колишніх соратників Олега Петренка, «азовців», що складають основу політсили Нацкорпус, яка у Черкасах провела досить помітну виборчу кампанію і очікувала на певний відсоток проходження до Черкаської міськради, зараз невідомо, чи здолає партія прохідний бар’єр.

Кандидат на посаду мера, лідер Черкаського осередку Нацкорпусу Дмитро Кухарчук заявив про фальсифікації на виборах. І вже дав зрозуміти, що підтримає того кандидата у другому тур виборів, хто підтримає Нацкорпус.

«Нашими юристами і спостерігачами складено велику кількість скарг з вимогою перерахунку на більше ніж 20 дільницях. Від міської ТВК сьогодні залежатиме, чи буде бюлетені відправлено на перерахунок, чи нам доведеться йти в суд, а ми готові пройти всі інстанції! На жаль, ми не маємо членів ТВК, але їх формально і неформально мають два кандидати на посаду Черкаського міського голови: Бондаренко і Євпак. Тому, шановні кандидати і партії, які їх підтримують: я думаю, ви розумієте, що для перемоги може не вистачити декількох тисяч, а може навіть і декількох десятків голосів прихильників Національного корпусу», – каже Дмитро Кухарчук у своєму зверненні.

Уже наступного дня пан Кухарчук став різкішим: «Бюлетені 40 дільниці до Черкаської міської ради, де Національний корпус має результат більше 13% (76 голосів), якимось дивним чином зникли. Замість них в Соснівську (в місті Черкасах, – ред.) ТВК привезти бюлетені до Черкаської районної ради. А вони намагаються намалювати нам менше 5%. Тепер тільки повний перерахунок!»

 

Читайте також: Битва ексрегіоналів

 

Очевидно, що на принцип пішов не лише Кухарчук. Завдяки новій виборчій системі і голосуванню людей за того чи того кандидата, деякі прізвища стали підніматися чи опускатися по внутрішньопартійному списку. Відповідно, по деяких дільницях кандидатам з різних політсил бракує по 1-2 голоси.

– Ви не звертали увагу, що перераховують в основному вночі? Як по ДВК, так і потім на ТВК. Люди виснажені, а декому треба буквально один голос, щоб мати результат, – зазначає один із кандидатів у депутати Черкаської міськради, не бажаючи називатися. – Тож зараз будуть всіляко вимагати перерахунків. Ви не уявляєте, як деякі кандидати (і це без прив’язки до політсил) будуть зацікавлені в перерахунку!

Перерахунку голосів деякі партії вимагають також у Смілі, на Чигиринщині.

Так чи інакше, конфігурація влади на Черкащині після виборів змінюється.

– За паралельним підрахунком 95% опрацьованих бюлетенів на виборах в облраду у нас результат близько 20 відсотків. За друге і третє місце змагаються «За майбутнє» і «Слуга народу». У них по 11-12%. На четвертому місці «ЄС». А на п’ятому «Батьківщина». У останній вагон забігає «За життя» – за рахунок Чигиринського і Черкаського районів, – розповідає керівник обласного штабу ВО «Черкащани» Віктор Беззубенко.

Безсонні ночі у ДВК і ТВК залишаються позаду; забулося і опитування від Зеленського, яке, у своїй більшості, пройшло не надто помітно на Черкащині; залишаються позаду звіти поліції і спостерігачів.

До речі, спостерігачі зауважують, що вибори пройшли без грубих порушень. Були випадки організованого підвезення виборців на дільниці. На одній із таких дільниць, у черкаському мікрорайоні Митниця, в одній із квартир виявилися зареєстрованими 30 виборців. Поліція з’ясовує, чи не було в цьому випадку порушення закону.

Про те, що «два автобуси кріпаків» привіз голосувати на дільницю у Черкаси з одного з сіл кандидат від «Слуг народу», заявляв тележурналіст Валерій Воротник. Кандидат у відповідь пригрозив судом. Поліція обіцяла розібратися впродовж двох тижнів. А представник черкаського КВУ зауважив, що подібна ситуація перебуває «у сірій зоні», і довести щось складно. Водночас, уже згодом у розмові з журналістом видання деякі представники політсил говорили, що, в принципі, певні виборчі «сітки» в області діють ще з часів з балотування від Черкащини в 2002 році Нестора Шуфрича, які лиш вдосконалюються і тому в охочих скористатися ними завжди будуть можливості.

І хоч явка виборців на місцевих виборах в області зменшилася більше ніж на десять відсотків і становила майже 36%, примітно, що ці виборці голосували не за партію, а за кандидата.

«Де на одному окрузі в різні ради різнилися результати по партіях. І дуже гостро різнилися. Це означає, що виборець голосував не за одного партійного лідера, а за кандидата, який представляє партію на окрузі в ту чи іншу раду. І це є добре, бо практично в більшості партій у списках – і праведники, і грішники», – зауважує колишня заступниця міського голови Черкас, юристка Людмила Бордунос.

Одне з небагатьох в Україні міст, яке отримує мера від «Слуг» – це місто Сміла. За попереднім підрахунком, колишній «порошенківець», комунальник Сергій Ананко перемагає на виборах. До речі, сміляни очікували, що в мери балотуватиметься колишній міський голова Вадим Решетняк. Йому прогнозували одразу ж непоганий рейтинг, але він чомусь відмовився балотуватися, проте підтримав Ананка. З іншого боку, Ананка підтримала пропрезидентська партія, яка тепер просто зобов’язана хоча б показово допомагати Смілі і своєму меру.

«Хочу подякувати своїй команді однодумців, міському голові міста Сміли (2010-2015рр.) Решетняку Вадиму, народному депутату України Завітневичу Олександру, мої щирі друзі, мої рідні – дякую Вам за роботу, підтримку і розуміння!», – написав Сергій Ананко в фейсбуці.

 

Читайте також: День виборів у Чернігові. Місто без інтриги

 

Нагадаємо, що опалювальний сезон в місті щороку починається з проблем через заборгованість. Має Сміла і низку інших труднощів, зокрема, у сфері водопостачання, дорожньої мережі та освітлення. І тепер всі ці проблеми повинна буде розв’язувати правляча партія, кандидат якої виграв вибори.

І щодо нових облич. У Смілі, попередньо, у міськраду проходить і політична партія «Команда Сергія Рудика. Час Змін!»

Змінюється мер і в Умані. Ще не завершився підрахунок голосів, а підтримувана парламентарієм Антоном Яценком кандидатка Ірина Плетньова заявила про перемогу.

«Дякую за підтримку! Телефон розривається від привітань! Ви обрали мене своїм мером!», – заявляє поспішно з фейсбуку Ірина Плетньова, що балотувалася від партії «За майбутнє», наступного дня після виборів.

Водночас, поки що чинний міський голова Умані, який балотувався від «Пропозиції», Олександр Цебрій заявив про «тотальне фальшування».

За попередньою інформацією голови Золотоніської міської територіальної виборчої комісії Максима Кириченка, на виборах голови Золотоніської ОТГ із значним відривом лідирує чинний міський голова Віталій Войцехівський.

Схоже, найцікавіша і найгостріша виборча боротьба в найближчі тижні розгортатиметься саме в Черкасах. Включилися в цю боротьбу навіть ті, хто до цього відмовчувався. Так, на підтримку «опонента Бондаренка» вже висловився у соцмережах колишній міський голова Черкас Сергій Одарич, який останнім часом стежить за містом на відстані. Саме Бондаренко замінив на посаді Одарича, і останній зараз публікує графіки, цифри та взагалі всіляко наочно і не тільки намагається показати ситуацію в місті, фактично агітуючи проти чинного мера.

«Батьківщина» ж, яка тепер уже не є соратником міському голові Черкас, бо той перед виборами перейшов у партію «За майбутнє», сама, схоже, більше переймається власними невеликими відсотками на виборах. Тому поки що не заявляє про підтримку кого-небудь. Хоча, яскравий представник партії, одна з ключових постатей, колишній депутат обласної ради Михайло Мушієк уже опублікував у соцмережі допис про здобутки чинного мера.

Усе ж для ефективної роботи в міськраді новому меру потрібна буде більшість. Черкаси здавна славилися тим, що тут на посаду міського голову проходили, переважно, люди, які потім запам’ятовувалися конфронтацією з депутатським корпусом. Через це, власне, в останній період правління дуже потерпав попередник Анатолія Бондаренка Сергій Одарич. Необхідність створювати більшість у міській раді змушувала йти на поступки і самого Бондаренка. Зокрема, про це він говорив під час нинішньої виборчій кампанії, просячи виборців проголосувати не лише за нього, а й за його людей, яких він вів у складі партії «За майбутнє».

Цікаво, що попередні дебати між кандидатами вже відбулися в ніч проти четверга у програмі «Право на владу». І Бондаренко, і Євпак вуже розігрілися і показали, що кожен має що сказати опоненту.