Черговий раунд переговорів України і ЄС завершився провалом

27 Жовтня 2011, 08:21

Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» у матеріалі «Соглашение об ассоциации с Евросоюзом – это не договор о перемирии с врагом» з посиланням на власні джерела.

Як пише видання, Київ не відступив від вимоги фіксації в документі перспективи членства в ЄС і не пішов на компроміс з інших спірних моментів. Єдиним питанням, по якому досягнуто успіху, стала відмова від терміну «довгостроковий» щодо скасування візового режиму, однак назвати це досягненням переговорних груп не можна – сторони лише реалізували рішення, досягнуте на саміті Східного партнерства.

Це підтверджує і керівник переговорної групи Євросоюзу, керуючий директор європейської дипломатичної служби щодо Росії, східних сусідів ЄС і Західного Балкану Мирослав Лайчак. 

«Важко назвати його (раунд переговорів – Ред.) успішним. Він пройшов у діловій атмосфері, але я очікував, що ми зможемо просунутися по деяким питанням далі, ніж у нас вийшло», – зазначив він.

На запитання, який прогрес від переговорів окрім домовленості щодо безвізового режиму, європредставник заявив:

«Це дуже складний договір, ми обговорюємо багато питань, так що просування є завжди. Але я дійсно сподівався на більший прогрес».

Крім цього, за словами Лайчака, поки не відома наступна дата переговорів.

«Це ніде не було зафіксовано, але в нинішній ситуації кожен з раундів міг би стати останнім. Оскільки на переговорах ми не змогли узгодити ряд питань, ми вирішили домовитися про дату наступного раунду після того, як у нас з'являться хороші шанси на просування», – зазначив він.

Щодо одного зі спірних питань щодо угоди про асоціацію – перспективи членства України в ЄС Лайчак зазначає, що це питання не обговорюється в рамках договору про асоціацію.

«Ми ведемо переговори з Україною щодо угоди про асоціацію та вільну торгівлю, яка відкриває величезні можливості і для політичної асоціації, і для економічної інтеграції. Разом з тим повинно бути чітко визначено, що цей договір не є. Це не договір про вступ до Євросоюзу. Перспектива членства в ЄС – це дуже серйозне питання, яке вирішується на вищому політичному рівні, і воно не обговорюється в рамках договору про асоціацію. Давайте подивимося на приклад Балканських країн, які знаходяться в процесі приєднання до Євросоюзу. Коли вони підписували договори про асоціацію, там не було перспективи членства! Вона з'явилася у них пізніше. Я пояснюю це так: перспектива – це не те, що ЄС дає кому-небудь. Це те, що держава демонструє за допомогою розвитку свого суспільства, прозорості політичних процесів в країні», – зазначає він.

Крім цього, європредставник зазначає, що ЄС очікував дещо більшого прогресу України в окремих сферах в рамках виконання певних зобов'язань.

«Є прогрес з певних напрямків. Я б особливо відзначив розділ, в якому описується проведення Україна та ЄС спільної зовнішньої політики та політики безпеки. Але не стану приховувати – є сфери, в яких ЄС очікував більшого. Перш за все, я говорю про реформування юстиції, системи управління, про реформу правової системи. До того ж хотілося б, щоб ці реформи здійснювалися на основі рекомендацій Венеціанської комісії, ОБСЄ та самого Євросоюзу», – пояснив він.