Через санкції Росія втратить 15% золотовалютних резервів

26 Вересня 2014, 10:10

За прогнозом агентства, золотовалютні резерви ЦБ з $465 млрд на 1 вересня скоротяться до $450 млрд до кінця 2014 року і до $400 млрд – до кінця 2015 року.

Крім того, фінансові санкції США і Євросоюзу фактично відрізали від зовнішнього фінансування російських позичальників. Термін до 30 днів, на можуть залучати кошти компанії і банки, які потрапили під санкції, означає, що залучення неможливі.

У Мінфіні РФ підрахували, що фінансовий рахунок платіжного балансу вже отримав від санкцій прямий негативний ефект на рівні 2% ВВП: така ціна закритих зовнішніх ринків.

Шок викликало зниження цін на нафту з $110 за барель у кінці червня до нинішніх $93: зниження ціни на $17 означає зниження експорту на $55 млрд у рік, це близько 2% ВВП – втрати по торгівельному рахунку. Таким чином, сукупний негативний ефект для платіжного балансу склав близько $100 млрд.

Ціна нафти залишається головним ризиком для бюджету РФ – прогноз на 2015 рік передбачає ціну в $100 за барель, зараз вона є нижчою.

Санкції змінили ставлення інвесторів до Росії – її діловий клімат і раніше був гіршим, ніж у порівнянних країнах, а зараз ризики ще зросли, припинена передача технологій та інвестицій.

Крім того, санкції збільшують ризик того, що Росія відкладе реформи: баланс зміщується в бік інерційної моделі зростання, що забезпечує 1-2% в рік; Росія стає більш ізольованою і залишається залежною від сировини.

Нагадаємо, раніше в Мінфіні РФ повідомили, що сумарний шок для платіжного балансу Росії від зниження цін на нафту і від впливу геополітики оцінюється в 4% ВВП. 

Нагадаємо, 12 вересня набули чинності також нові санкції ЄС, які стосуються російських нафтових компаній. Водночас ціна на нафту на світовому ринку опустилася до рівня 2012 року.

Крім того, під санкції США потрапили п'ять російських нафто-газових гігантів. 

читати ще