Близько 20 експертів і фахівців з національної безпеки та дописувачів у рубрику «Opinion» у виданні The Hill 17 серпня опублікували й підписали листа із закликом до адміністрації президента США Джо Байдена більше допомогти Україні озброєнням бо «війна в Україні досягла вирішального моменту і на карту поставлені життєво важливі інтереси США». Так автори намагаються привернути увагу до напруження на фронті і спонукати Штати підтримати Україну на повну силу.
Серед підписантів – Дебра Кейган, колишня посадовиця Державного департаменту та Міністерства оборони США, Філіп Брідлав – генерал Повітряних Сил США, 17-й Верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі та професор Технологічного інституту Джорджії, доктор Евелін Фаркас – колишня заступниця помічника міністра оборони США у справах Росії, України та Євразії, Бен Ходжес – генерал-лейтенант, виконавчий директор Інституту Маккейна, колишній командувач армії США в Європі, Александр Вершбоу – ексзаступник генерального секретаря НАТО, а також колишній помічник міністра оборони США і експосол в Росії і НАТО тощо.
У листі йдеться про те, що багато з тих, хто підписали листа, стежили за політикою Кремля з вищих військових посад та з посад в уряді США ще до вторгнення в Україну 2014 року. Також зауважується, що висновки у тексті зроблені на фоні спостережень за реакцією США і союзників на повномасштабну війну та спілкування з іншими експертами галузі, зокрема й в Україні.
Підписанти погоджуються, що адміністрація Байдена згуртувала союзників США та надала значну військову допомогу «доблесним збройним силам України». Втім, владі не вдалося запустити наратив, який би дав іншим урядам можливість підтримувати у довгостроковій перспективі громадську підтримку членства в НАТО. Тобто, автори стверджують, що недостатньою ефективністю підтримки Штати відштовхують світ від думки що НАТО – надійна оборонна структура.
«Надаючи допомогу, достатню, щоб створити тупикову ситуацію, але недостатню, щоб повернути російські територіальні здобутки, адміністрація Байдена може ненавмисно вихопити поразку з пащі перемоги. Через надмірну обережність щодо провокування російської ескалації (як звичайної, так і ядерної), ми фактично передаємо ініціативу президенту Росії Владіміру Путіну та зменшуємо тиск на Москву, аби вона припинила свою агресію та серйозне підійшла до переговорів.
Імперіалістична війна Москви проти народу України — це не просто моральне знущання і кампанія геноциду, спрямована на те, щоб стерти українську націю з карти — а й явна загроза безпеці та процвітанню США. Американські принципи та інтереси вимагають найсильнішої відповіді, достатньої, щоб якомога більше змусити росіян повернутися до стану долютневих рубежів і накласти достатньо високі витрати, щоб утримати Росію від вторгнення втретє», – пишуть у листі фахівці.
Читайте також: Світові медіа про ядерний тероризм Росії: Страх перед новою Фукусімою
Спеціалісти пояснюють необхідність термінової реакції тим, що російські війська намагаються перегрупуватися на сході та продовжують окупацію Херсонщини на півдні. Тому, на думку авторів, «настав час для союзників України зробити все можливе й дати Україні засоби, необхідні для перемоги». У листі йдеться про те, що часто повторює українська влада – затягування постачать зброї дозволить Путіну відновити сили тавдарити з новою силою, тому змінювати політику підтримки треба вже.
Путін проводить ревізіоністську зовнішню політику і хоче перевернути американську та глобальну стабільність, тож для Сполучених Штатів і Заходу це важливе завдання, пишуть спеціалісти. Також у тексті звернули увагу на високу ймовірність того, що Путіну майже напевне не вистачить лише України, що можна зрозуміти й по численних погрозах у бік країн Балтії. Пропозиції територіальних поступок України автори називають помилкою і закликають допомогти відновити українські кордони не лише станом на 24 лютого 2022-го, але й до вторгнення 2014 року.
Важливо, що у зверненні до Байдена наголошують – можливе відключення газу в Європі та блокада портів не є приводами йти на повідку у Росії. Це свідома тактика тиску й затягування часу, тому адміністрація Байдена повинна діяти швидше. Також згадується і ядерний шантаж, який завжди залишався пустими балачками і як приклад – погрози під час заяви про вступ до НАТО Фінляндії та Швеції. Спеціалісти з нацбезпеки переконують, що «ядерне стримування все ще працює» а Путіну «вигідно погрожувати ядерною війною, але не ініціювати її». Автори закликають надати Україні більше протиповітряної оборони малої й середньої дальності та продумати контрзаходи проти збільшення дронів російського виробництва і тих, які Путін намагається закупити в Ірані.
«Ми можемо думати, що кожного дня, коли ми зволікаємо з наданням Україні необхідної для перемоги зброї, ми уникаємо конфронтації з Кремлем. Навпаки, ми лише збільшуємо ймовірність того, що зіткнемося з цією небезпекою на менш сприятливих підставах. Розумний і виважений крок — зупинити агресивні плани Путіна в Україні і зробити це зараз, коли ситуацію ще можна змінити», – резюмують підписанти.