Як пише видання, прем’єр-міністр Віктор Орбан веде небезпечну гру з Європейським Союзом та Міжнародним валютним фондом. Він то заявляє, що країна зможе сама впоратися з борговим тягарем, то знову хоче вести переговори.
Втім за останні кілька місяців вартість валюти Угорщини – форинта – різко впала. Тільки з липня минулого року він втратив відносно до євро майже 14% своєї вартості. Багато угорців вже перевели свої депозити на євро.
Угорська економіка паралізована і навряд чи хтось наважиться купити чи інвестувати бізнес в країні, пише видання. Рівень безробіття складає трохи менше 11% порівняно з 6,6% сім років тому. Орбан оголосив про плани зі скорочення загального державного боргу, проте, в третьому кварталі 2011 року борг зріс з понад 75% до 82% від ВВП. Угорщина гостро потребує нових кредитів, щоб покрити старий борг. За підрахунками економістів, країні потрібно принаймні €10 млрд, якщо не €20 млрд. Рейтингові угорські агентства понизили державні облігації до рівня «небажаних» для покупки. Криза зачепила в першу чергу середній клас, котрий Орбан обіцяв зміцнити. Соціальний розрив між багатими і бідними все більше зростає.
Втім, на думку експертів, ситуація в Угорщині поки що не така гостра, як у Греції, і нею ще можна керувати. «Великою проблемою є той спосіб, у який керує та діє Орбан та його уряд», – зазначає економіст Золтан Арокзалас. Досі уряд забороняв будь-яке втручання в економіку зовні. Такою ситуацією, за словами аналітика, наразі надзвичайно занепокоєні інвестори. Так само як і різкими змінами до Конституції та законів після вступу Орбана на посаду та спробами обмежити незалежність центрального банку.
Такі кроки вже розлютили Вашингтон та Брюссель. Зокрема, Брюссель погрожує Угорщині санкціями через порушення законодавства ЄС. Сьогодні Єврокомісія вирішуватиме, чи буде вона відкривати судове провадження проти Угорщини щодо порушення угоди про вступ до ЄС.
МВФ та Брюссель готові надати Угорщині кредити лише за умови внесення змін до низки законів, передусім до закону про центральний банк, судову систему та до податкового законодавства. Втім, пише видання, прем’єр-міністр досі не докладав особливих зусиль, спрямованих на виконання цих вимог. Орбана в його позиціях підтримують і праворадикальні сили країни, які наголошують на «власному шляху Угорщини» та навіть вимагають виходу країни з ЄС.