Чехія подала в суд на «Газпром»

10 Травня 2011, 11:06

Звернення до суду з боку RWE Transgas послідувало після того, як його переговори з «Газпромом» про зміну умов договору про постачання газу зазнали фіаско.

«Відсутність поступок в переговорах з «Газпромом» змусила нас ініціювати арбітражний розгляд. Газ за спотовими цінами на біржах буває навіть на 50 % дешевшим за газ в термінових контрактах», – пояснив глава RWE Transgas Мартін Геррманн.

В результаті, 2010 року чеська компанія зафіксувала збиток в 4,85 мільярди чеських крон, при тому, що роком раніше вона мала прибуток в 15,89 мільярдів крон, зазначає видання.

На думку експертів видання, перемога Чехії у позові – це важке завдання, адже попит на газ в Європі росте.

«Газпром», який не має проблем із збутом, не схильний до поступок», – пише газета.

Суд повинен відбутися в кінці року.

«Результат арбітражу вплинув би на увесь європейський ринок. Експерти стверджують, що росіяни у такому разі можуть чекати цілої лавини позовів від інших фірм, у тому числі від Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Польська компанія перебуває в такій же ситуації, що і RWE. Переговори щодо зміни цінової формули в контракті тривають з початку року і доки безрезультатно. PGNiG теж погрожувала "Газпрому" судом. Але до суду справа доки не потрапила», – пише газета.

Керівництво польського концерну стверджує, що у нього є підстави сподіватися на сприятливий для Польщі результат арбітражного розгляду з «Газпромом».

Польша, як зазначає видання, згідно з контрактом, платить за газ на 20 % більше, ніж Німеччина, і на 10 % більше, ніж Голландія, і це при тому, що за кількістю імпортованого газу вона – четвертий клієнт російського концерну в Європі.

У PGNiG вважають, що Польща повинні платити на 10 % менше.

Сьогодні Польща платить за газ 360 доларів за тисячу кубометрів. До кінця року ціна на газ для цієї країни може досягти 500 доларів за тисячу кубометрів. 

Нагадаємо, в Україні також останні часом активно обговорюється питання зниження ціни на газ через суд. Раніше українська сторона неодноразово заявляла про необхідність перегляду формули ціноутворення на російський газ. Зокрема, за словами прем'єр-міністра України Миколи Азарова, справедлива ціна на газ для України складає 200 дол за тисячу кубометрів. «Газпром» відповідав на це, що не бачить підстав для перегляду формули ціноутворення.