Час брати залізо

ut.net.ua
8 Лютого 2008, 00:00
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ходити у тренажерний зал в лютому – одне задоволення. Відвідувачів обмаль, і важко повірити, що за два-три місяці тут яблуку ніде буде впасти. Щороку повторюється та сама ситуація: у квітні-травні відбувається справжнє нашестя нових клієнтів. Вони приходять у зал з цілком конкретним наміром: покращити свої фізичні кондиції перед настанням літнього «пляжно-роздягального» сезону. Однак мало хто з неофітів усвідомлює, що принаймні на цей сезон вони безнадійно спізнилися. Їм потрібно було починати тренування в лютому. Тобто, саме зараз.  
 
Фітнес – це «відповідність»
 
Легких див не буває. Модні журнали «про стиль життя» [47]можуть штампувати десятки матеріалів про те, як отримати сексапільну фігуру чи атлетичні м’язи протягом одного місяця, а то й швидше. Однак при цьому вони «забувають», що для звичайної людини, яка не живе у спортзалі і не підпорядковує весь свій життєвий ритм тренувальному процесу, такий прогрес недосяжний в принципі.
 
Проте для неї цілком досяжне інше. Півроку-рік системних тренувань за правильною методикою – і услід дівчині цілком звичайної зовнішності починають озиратися перехожі, худенький хлопчина невисокого зросту легко присідає зі штангою вагою 130–140 кг, а дама передпенсійного віку може позмагатися пропорціями фігури з жінками, вдвічі молодшими за неї. Саме в таких результатах і полягає сенс популярного терміну «фітнес» – відповідність. Спортивні фітнес-тренування дають можливість відповідати своїм власним уявленням про здоров’я і красу. І зовсім не обов’язково ставити перед собою завдання стати другим Арнольдом Шварцнегером. Головне, щоб кожне тренування робило людину здоровішою, міцнішою і фізично досконалішою, ніж вона була до цього.
 
Зрозуміло, що у сучасній моді на здоровий спосіб життя, як і в будь-якій іншій моді, чималенька частка комерційного інтересу тих, хто продає відповідні послуги. Однак саме завдяки цьому на ринку фітнес-послуг є з чого вибирати.
 
На будь-який гаманець
 
Наразі на київському ринку фітнес-послуг сформувалася більш-менш чітка градація спортивних закладів – як за ціною, так і за набором пропонованих послуг. «Народні» спортклуби ($30–70 на місяць), як правило, мають невелику площу і обмежений набір тренажерів. Натомість їхня перевага в демократичній ціні і можливості знайти зал близько від дому – а все найнеобхідніше там зазвичай є.
 
Спортклуби середнього рівня ($70–150 на місяць) пропонують не лише силове тренування, але й мають окремий зал для групових занять аеробікою та аналогічними дисциплінами (степ-аеробіка, фітнес-йога, пілатес тощо). Іноді за додаткову плату додаються послуги солярію, масажу тощо.
У залі вищої цінової категорії (від $150 на місяць) пропонують розширений набір спортивних та оздоровчих послуг – басейн, ігрові зали, джакузі, ресторани. Їхній перелік обмежується хіба що фантазією власників та розміром гаманця клієнтів. Особливістю таких закладів є «клубний» принцип: абонемент, розрахований на тривалий період часу, передбачає, що його власник отримує право користуватися практично усіма видами тренувань за власним вибором.
 

 

Фітнес-заклади преміум-класу (вартість річного абонемента – $4–6 тис.) ідуть навіть далі. «Ми позиціонуємо себе як клуб здорових задоволень, – розповідає Наталія Щербій, директор з маркетингу та реклами клубу «П’ятий елемент». – У нас є тренажерний зал на 1000 м2, зал для кардіо-тренувань на 800 м2, 80 інструкторів, басейни, ігрові види спорту».
 
Втім, успішно займатися фітнесом можна і в недорогому «народному» залі. Головне – знайти те, що тобі потрібно, і повністю використовувати те, за що заплатив. [48]
 
СЛОВНИЧОК

Аеробні (або кардіо) вправи – вид фізичного навантаження, під час якого організм протягом тривалого часу збільшує споживання кисню. Як правило, це різноманітні рухові вправи (бігова доріжка, велотренажер, власне аеробіка тощо). Аеробні вправи позитивно впливають на серцево-судинну діяльність і сприяють «спалюванню» калорій.
Силові вправи розраховані на збільшення сили та маси м’язів. Силові вправи можна виконувати з власною вагою (підтягування, віджимання), з вільними вагами (штанга, гантелі) або на спеціальних тренажерах.

 
ДУМКА ЕКПЕРТА
Генадій Мойсієнко
Інструктор з персональних тренувань спортклубу “Титан”
Найголовніший момент для тих, хто хоче від початку тренуватися з найбільшою ефективністю – отримати професійну тренерську підтримку. Без ввідної консультації будь-які заняття – чи то в ЖЕКівському залі, чи то в елітному спортклубі – не дадуть системного результату. Тому, обираючи зал, треба обов’язково уточнити – чи надається консультація тренера чи інструктора, і якщо вона є – чи входить в оплату абонемента, чи за неї потрібно платити окремо. Щодо обладнання залу, то не варто ганятися за найбільшим «асортиментом» – достатньо, щоб у залі був базовий набір силових станків, вантажоблочних та кардіо-тренажерів.
Не варто думати, що дорогий спортклуб сам по собі забезпечить кращий результат. Клієнти таких закладів платять не лише за тренування, але й за відчуття належності до «класу обраних». При цьому нерідко ціна не відповідає якості послуг – наприклад, за консультації тренера потрібно платити окремо.
Не менш важливе питання – медичний контроль. У переважної більшості відвідувачів-початківців є ті чи інші проблеми опорно-рухового апарату (найчастіше – спини), серцево-судинної системи тощо. Ці обставини необхідно враховувати на ранніх етапах. Якщо таких послуг з медичного супроводу немає, чи вони надаються за плату – це мінус.
Максимальна тривалість одного заняття – не більше години. Періодичність залежить від режиму відновлення організму. В ідеалі – три тренування на тиждень з проміжком в один день, однак якщо відчуття втоми не зникає, паузи між тренуваннями треба збільшити. Загальні рекомендації для чоловіків – поєднання 85–90% силових вправ (зокрема з вільною вагою – штанга, гантелі) та 10–15% аеробних вправ. Та додати до цього хоча б раз на тиждень заняття з йоги, вправи з розтяжки чи відвідування басейну.
Для жінок оптимальним є співвідношення 60–65% силових вправ з невеликою вагою та 35–40% аеробних навантажень. Дітям та підліткам віком до 16–17 років найкраще підходять вправи з власною вагою – присідання, підтягування, віджимання тощо.

Що стосується модних зараз фітнес-програм, які поєднують фізичні вправи з танцем, елементами бойових мистецтв, йоги тощо, то їхня мета – не якась надзвичайна ефективність, а втеча від одноманітності тренувань. Більше того, як правило, такі програми характеризуються зниженим рівнем навантажень. А щоб реально змінити своє тіло, необхідні інтенсивні тренування. У залі потрібно працювати до сьомого поту – іншого способу немає.