Андрій Лаврик редактор відділу "Розслідування"

Битва за третій тур

ut.net.ua
16 Січня 2010, 00:00

 

За лічені дні до виборів президента загострилася боротьба за контроль над Вищим адміністративним судом України (ВАСУ). Саме ця інстанція, згідно із законодавством, є останньою для оскарження порушень виборчого процесу. Тож що більший вплив на ВАСУ має кандидат, то вищі в нього шанси вибороти президентську булаву, оскарживши результати народного волевиявлення. Нагадаємо: переможець президентських перегонів 2004 року великою мірою визначався саме в суді, який визнав масштабні фальсифікації з боку кандидата від влади і призначив переголосування другого туру виборів.
Протистояння навколо Вищого адміністративного суду нині також відбувається на лінії влада – опозиція. Причому останній наразі вдається утримувати хоча й хитку, але перевагу. В. о. голови ВАСУ Олександра Пасенюка експерти вважають лояльнішим до кандидата від опозиційної сили, найвпливовішої на Півдні та Сході країни. Утім, повноваження Пасенюка під питанням: 22 грудня добіг кінця відведений законом п’ятирічний термін його перебування на посаді голови ВАСУ. Конференція суддів адміністративних судів поклала на Пасенюка подальше виконання обов’язків голови Вищого адміністративного суду, натомість Рада суддів України це рішення скасувала. Чи очолює Пасенюк ВАСУ де-юре, поки що сказати важко, оскільки законодавці, створивши систему адміністративних судів, не визначили механізму призначення та звільнення голови Вищого адміністративного суду.
 
У ВАСУ є ще один керманич – Микола Сірош, перший заступник голови суду, який після закінчення повноважень Олександра Пасенюка власним наказом призначив себе в. о. Сіроша у боротьбі за посаду підтримує оточення кандидата у президенти від влади. 12 січня Миколай Сірош офіційно заявив про втрату гербової печатки ВАСУ – головного атрибута, що підтверджує легітимність документів суду. У зв’язку з втратою печатка визнається недійсною. При цьому відомо: вона знаходиться у Пасенюка.
 
Тим часом на розгляд Вищого адміністративного суду вже надійшло кілька позовів і скарг, пов’язаних із виборами президента України. Зокрема, щодо закидів одного з кандидатів на адресу конкурента стосовно причетності до «найбільшої офшорної компанії на Кіпрі». Також до ВАСУ ось-ось має надійти скарга на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду, що визнав законним рішення Центральної виборчої комісії, яке спрощує процедуру голосування на дому і відкриває можливість для масових фальсифікацій. Враховуючи кадровий безлад, важко сказати, яким чином ВАСУ встановлюватиме справедливість у виборчому процесі.
 
Утім, слід зазначити, що репутація адміністративних судів і без цього безнадійно заплямована. Наприкінці 2008 року тодішнього голову Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича було спіймано на хабарництві, здирництві та інших зловживаннях. Зараз він перебуває під вартою, ознайомлюється з 70 томами своєї кримінальної справи.