Биті півні

ut.net.ua
24 Червня 2010, 14:24

З плином футбольного мундіалю в Південній Африці поволі змінюються акценти, на яких уболівальники зосереджують свою увагу. І туристи і телеглядачі вже вжилися у роль африканських тубільців, котрі не викидають з рота гучних вувузел та своїм волячим здоров’ям спростовують всі лікарські твердження стосовно шкоди психіці, якої завдають понад стодецибелові дудки. Гості світової футбольної першості змирилися, схоже, і з небезпекою бути пограбованим. Тепер зазвичай лековажні європейці не лишають цінних речей у готельних номерах і не гуляють без нагальної потреби вулицями південноафриканських міст поодинці. Запевненням ФІФА у цілковитій безпеці, яку гарантували організатори мундіалю, схоже, тепер не йме віри й сам президент міжнародної федерації Йозеф Блатер.  Тепер, коли турнір вже добігає свого екватора й настає пора плей-офф, фахівці та вболівальники більше розмов ведуть про скандали та сенсації, яких на футбольних полях ПАР сталося вже вдосталь.

Головний ходячий скандал та непорозуміння всього турніру – це збірна Франції! Віце-чемпіони світу 2006 року з гуркотом вилетіли з групового турніру, не вигравши в ньому жодного разу та забивши лише один гол у трьох поєдинках. Посеред турніру з команди за гостру критику наставника Раймона Доменека було відраховано одного з провідних гравців «Ле Бльо» Ніколя Анелька. Вигнанця підтримали інші футболісти команди на чолі з її капітаном Патрісом Евра і тому останній матч проти Південної Африки Франція грала перебуваючи у жорстких «контрах» зі своїм тренером. Кажуть, скандал у середині збірної «гальських півнів» роздмухав сам Зінеддін Зідан, який відверто скептично ставився до роботи Доменека у національній французькій збірній. Натомість, любителі містичних байок прокляття збірної Франції списують на кваліфікаційний матч плей-офф проти Ірландії. Саме в ньому французи здобули путівку на мундіаль, перегравши ірландців у додатковий час, завдяки голу, який було забито після гри рукою Тьєрі Анрі. Не приліпиш, натомість, до заслуженого прокляття подібний конфлікт між гравцями та тренером у іншій європейській збірній – Англії. Після двох невиразних нічиїх з командами США та Алжиру Фабіо Капелло розкритикував захисник англійців Джон Террі.

Ловелас з лондонського Челсі, якого італієць до поїздки в ПАР позбавив капітанської пов’язки у збірній після сексуального скандалу, пов’язаного з Террі та подругою Вейна Бріджа, звинуватив наставника у надмірній суворості. Капелло заборонив гравцям вживати спиртне та намагається привчати їх до режиму, що Джонові не до вподоби. І хоча до відкритого протистояння між тренером та всією командою у Англії ще не дійшло, однак французькі симптоми очевидні. Наслідки –схожі, а передумови – зовсім ні. На противагу суворому Капелло Доменек своїм гравцям дозволив навіть подруг та коханок до ПАР привезти, але це його команду не врятувало. Посварився з сербським тренером Гани Мілованом Раєвацем і форвард цієї африканської збірної та міланського Інтера Салі Мунтарі. Примітно, що всі скандали стосуються тих гравців, які колись чи тепер мирно вживалися з головним шибайголовою-тренером Жозе Моуріньйо. Чи не від португальця вони перейняли цей норов? Але ж перемагати маючи шлейф скандалів окрім нього ще ніхто не навчився.

Поки Європа з Африкою потерпають від втрат своїх представників на Чемпіонаті світу в силу різних причин, американські  повпреди майже повним складом демонструють найвиразніші приклади зразкового футболу та поповнюють число ймовірних претендентів на перемогу в чемпіонаті. І Аргентина й Бразилія і, навіть Мексика з Уругваєм впевнено крокують до вирішальних матчів турніру, тоді як з представників старого світу яскравою грою та результатом можуть похвалитися хіба «європейські бразильці» команда Португалії. Розгромивши збірну КНДР з рахунком 7:0 підопічні Карлоша Кейруша підвели «під монастир» команду вірних послідовників ідеї Чучхе. Їм тепер на батьківщину – хоч не повертайся. Після відносно вдалого матчу з Бразилією, який північно-корейці програли з рахунком 1:2, дуель проти Португалії вперше за багато років на державному телебаченні комуністичної Кореї транслювали наживо. Більше такого не повториться – футбол на ТБ в КНДР відтепер табу. А як змивають національну ганьбу у тоталітарних суспільствах, подібних корейському,  гадаю, говорити зайве, тож значна частина гравців цієї команди має всі шанси попросити політичного притулку. До речі, четверо гравців так і зробили ще після першого матчу, хоча корейська сторона цю інформацію і намагалася посилено спростувати.

Ще один тип скандалів, на якому акцентують увагу не тільки на нинішньому мундіалі, але й на всіх інших більш-менш значних футбольних турнірах – суддівські помилки.  Через деякі з них непереливки і арбітрам, і їхнім жертвам. Наприклад, малійця Кумана Кулібалі, котрий не зарахував переможного голу збірної США у ворота Словенії, від подальшого обслуговування матчів уже усунули, й він повернувся на батьківщину. Неспівмірно меншим за американське є лоббі збірної Кот Д’Івуару. У матчі Бразилія-Кот Д’Івуар один зі своїх голів у ворота івуарійців Луїш Фабіано забив, підігравши собі рукою. Французький рефері Стефан Лануа порушення правил побачив, але гол зарахував, тільки трохи на камеру посваривши бразильця. Санкцій проти Лануа від ФІФА щось не чути. Воістину перед законом всі рівні, але, є ще рівніші. 

Нарешті головний скандал і, водночас, непорозуміння цього чемпіонату світу саме для українських уболівальників – Перший національний телеканал. Існуючи на кошти українських платників податків, державний телеканал цього літа став воістину антиукраїнським. Партія Регіонів на чолі з Януковичем ще тільки погрожують, змінивши закон про мову надати статус державної російській,  відмінити обов’язкове квотування кількості україномовного продукту  в ефірі радіо та телебачення, а голова НТКУ Єгор Бенкендорф уже послав усіх україномовних уболівальників куцому під хвіст. З його та ще відомого порнографа та віце-президента НТКУ за сумісництвом Валіда Арфуша благословіння,  Савік Шустер на місяць перетворив перший національний у майже цілодобовий балаган для своїх російськомовних друзів. Значна їх частина, як наприклад Вадим Рабинович чи Артем Франков, є відвертими українофобами, багато гостей не володіють предметом розмови. А солдатські жарти про вуса, які декому потрібні, щоб відрізняти лице від, даруйте, дупи, чи каламбури про слово «вирвалось», яке порівнюють з блюванням – це вже спроби спустити всю країну до виховного рівня окремої нині владної політичної еліти. До речі, у ролі окозамилювача мільйонам вихованих українців, які хочуть дивитися і чути про футбол, та ще й  рідною мовою,  у «Африканських пристрастях» виступає Петро Мага. Він же, водночас, і об’єкт для самоутвердження головного журналіста – універсала, який знає про все і про всіх,  Савіка Шустера.  Проте, – це вже тема іншої «футбольної» розмови