“Били та приковували чоловіків, жінок та дітей”. Китайський детектив у вигнанні розповів про масштаби тортур проти уйгурів

Світ
6 Жовтня 2021, 13:20

Колишній китайський детектив в еміграції, розкрив подробиці кампанії тортур проти етнічних уйгурів у системі таборів ув'язнення в регіоні Синьцзян. Сам детектив в інтерв'ю CNN попросив називати його лише Цзяном, щоб захистити членів своєї родини, які залишаються в Китаї.

Перший раз, коли Цзян сам хотів поїхати до Синьцзяні допомогти подолати терористичну загрозу, яка, як йому сказали, може загрожувати його країні. Після більш ніж 10 років роботи в поліції він також прагнув отримати підвищення. Його начальник попросив його зайняти цю посаду, сказавши йому, що "сили сепаратистів хочуть розколоти Батьківщину. Ми повинні їх усіх вбити".

Читайте також: Як співпраця з Китаєм псує міжнародний імідж України

Розпочата у 2014 році, кампанія « Зачепи сильний удар» пропагувала програму масового утримання етнічних меншин регіону, які могли бути відправлені до в'язниці або табору для інтернованих просто за те, що вони "носили чадру", "відрощували довгу бороду" або мали занадто багато багато дітей. Цзяну повідомили, що 150 000 працівників поліції були залучені з провінцій навколо материкового Китаю за схемою під назвою «Допомога Синьцзяну» – програмою, яка заохочувала провінції материка надавати допомогу районам Синьцзяну, включаючи ресурси громадської безпеки. Тимчасові розміщення приносили матеріальну винагороду. Цзян отримував удвічі більше своєї звичайної зарплати, однак Але швидко Цзян розчарувався у своїй новій роботі та у в меті репресій.

Під час рутинних операцій Цзяну повідомили, що йому будуть надані списки імен людей для дотримання офіційних квот щодо кількості затриманих уйгурів.

За його словами, сотні поліцейських, озброєних гвинтівками, ходили від будинку до будинку в уйгурських громадах у далекому західному регіоні Китаю, витягуючи людей з їхніх будинків, надягаючи наручники та одягаючи їх у капюшони. Їх погрожували застрелити, якщо вони чинитимуть опір.

За словами детектива, Цзян та його колеги допитували полонених та били їх ногами "до тих пір, поки вони не будуть в синяках і набряках і не стануть на коліна на підлозі, плачучи".

Цзян розповів, що кожного нового затриманого били під час допиту – включаючи чоловіків, жінок та дітей віком до 14 років. Методи включали приковування людей до металевого або дерев’яного «тигрового крісла» (стільців, призначених для знерухомлення підозрюваних) висіння людей на стелі, сексуального насильства, ураження електричним струмом та напливу на воду. В’язнів часто змушували не спати цілими днями, і їм відмовляли в їжі та воді.

Підозрювані були звинувачені у терористичних злочинах, однак сам Цзян вважає, що "жоден" із сотень ув'язнених, яких він залучав до арешту, не скоїв злочину.

Катування в поліцейських ізоляторах припинилися лише тоді, коли підозрювані зізнавалися. Потім їх зазвичай переводили в інший заклад, наприклад, до в’язниці чи табору для інтернованих , де вони утримувались під керівництвом наглядачів.
Щоб допомогти перевірити свої свідчення, Цзян показав журналістам свою поліцейську форму, офіційні документи, фотографії, відео та ідентифікаційні дані свого часу перебування в Китаї, (більшість з яких не може бути опубліковано для захисту його особистості). Журналісти поставили питання уряду Китаю щодо звинувачень Цзяна,однак вони залишаються покищо  що без відповіді.
 
Тепер Цзян усвідомлює, що ніколи не зможе повернутися до Китаю, адже за його словами за зраду, дезертиство  "вони битимуть до напівсмерті".
Варто зазначити, що більше 50 колишніх в’язнів табірної системи теж надали свідчення Amnesty International у 160-сторінковому звіті, опублікованому у червні, «Як ми були ворогами у війні»: масове інтернування Китаю, катування та переслідування мусульман у Синьцзяні».
 
За оцінками Державного департаменту США, до 2017 року до 2 мільйонів уйгурів та інших етнічних меншин були утримувані в таборах для інтернованих у Сіньцзяні .
 
Китай у свою чергу заявляє, що табори спрямовані на боротьбу з тероризмом та сепаратизмом, і неодноразово заперечуває усі звинувачення у порушеннях прав людини регіон.
"Я хочу повторити, що так званий геноцид у Синьцзян і- це не що інше, як чутки, підкріплені прихованими мотивами та відвертою брехнею",-  додав представник МЗС Китаю Чжао Ліцзян під час прес-конференції в червні.
Представники уряду Сіньцзяна навіть представили на прес-конференції чоловіка, який, за їхніми словами, є ексзатриманим та заперечував, що в таборах були катування, назвавши такі звинувачення "суцільною брехнею".