ОНУХ художник, куратор, письменник

By, By «the Bay»

23 Квітня 2025, 13:33

Канадська енциклопедія пише про історію Hudson’s Bay Company (HBC) сухо й беземоційно:

«Hudson’s Bay Company (HBC), зареєстрована 2 травня 1670 року, це найстаріша фірма у світі, яка працює безперервно. Упродовж більшості своєї історії HBC займалася торгівлею хутром, а її минуле нерозривно переплітається з колонізацією британської Північної Америки й розвитком Канади. У березні 2025 року фірма подала заяву на захист від кредиторів. Тоді вона мала 9364 працівника й була власником і оператором 80 крамниць Hudson’s Bay, а також інтернет-сторінки TheBay.com».

Наприкінці XIX століття HBC активно зайнялася роздрібною торгівлею. Її база знаходилася в західній Канаді. Більшість клієнтів складали переселенці, які масово прибували з усього світу. HBC займалася ще й розвитком ринку нерухомості. У 1910 році HBC була поділена на три окремі департаменти. Ці відділи займалися продажем землі, торгівлею хутром і роздрібною торгівлею. У 1913 році HBC почало будувати мережу універмагів. Перший великий магазин був зведений у Калґарі, Альберта. У 1960-х роках HBC перенесла свою діяльність і в інші частини Канади. Невдовзі почалося будівництво універмагів у великих метрополіях на сході в Монреалі й Торонто.

У 1970 році британська королева Єлизавета ІІ затвердила новий правовий статут, щоб офіційно перенести власність фірми з Великої Британії до Канади. У своїй сучасній формі фірма, відома переважно як мережа універмагів The Bay, збудувала свою позицію як один із найвпізнаваніших брендів у Канаді. The Bay і Канада стали нерозривними поняттями у свідомості пересічного канадійця.

Але хмари почали поволі згущуватися на, здавалося б, незмінно ясному канадському корпоративному небі.

У 2006 році Джері Цукер, американський бізнесмен і інвестор, власник фірми приватних інвестицій купив компанію за 1,1 мільярда доларів з метою зміни портфеля нерухомості HBC в бізнес-центри класу А. І це був початок кінця тієї The Hudson’s Bay Company, якою ми її знали. Після його передчасної смерті в 2008 році у віці 58 років керівництво HBC здійснювала холдингова компанія NRDC, Hudson’s Bay Trading Company. У 2020 році американський бізнесмен Річард Бейкер і група акціонерів прибрали фірму в приватні руки, і це вже, по суті, був вирок для The Hudson’s Bay Company.

7 березня 2025 року, через кілька місяців після відділення від новоствореного Річардом Бейкером Saks Global, Hudson’s Bay Company попередила, що буде готуватися до подачі заяви про захист від кредиторів. Фірма оголосила, що їй не вдалося забезпечити нове фінансування, а також, що вона постійно прострочує оплату постачальникам товарів. Того ж дня Hudson’s Bay подала заяву про захист від кредиторів у Канаді відповідно до Закону про відносини з кредиторами торгових компаній. Дженіфер Б’юлі, фінансова директорка фірми, констатувала, що Hudson’s Bay уже через кілька днів не буде спроможною виконувати свої фінансові зобов’язання, що може призвести до невиконання договорів оренди і ймовірного закриття магазинів. Заклади Hudson’s Bay, а також Saks Fifth Avenue і Saks Off 5th у Канаді продовжать роботу під час процедури банкруцтва, а американська і, звісно, глобальна фірма Saks Global не стануть частиною заяви про банкруцтво.

У середині березня HBC оголосила, що ліквідує і зачинить 74 магазини Hudson’s Bay і 2 Saks Fifth Avenue а також усі 13 закладів Saks Off 5th у Канаді, чим скасує 9364 робочих місць. Лише 6 закладів HBC в Онтаріо і Квебеку далі вестимуть свою діяльність, хоча невідомо, як довго.

Розпродаж товарів почався 24 березня, а заклади, визначені до ліквідації, мають бути зачинені до червня 2025 року.

Універмаг The Hudson’s Bay у Норт-Йорку на півночі Торонто я відвідав першим невдовзі після мого приїзду в це місто і він став для мене з часом символом канадської торгівлі, а потім, коли я дізнався історію виникнення цієї фірми, символом корпоративної традиції Канади, яка виросла з The Hudson’s Bay Company.

Історія Hudson’s Bay Company — це транснаціональна, а при цьому універсальна в своїй суті оповідь про Канаду. Це історія про участь британської фірми в колонізації величезних просторів Північної Америки, де до появи британців жили різні місцеві спільноти.

Момент банкруцтва The Hudson’s Bay Company збігається в часі з поновленням побоювань щодо можливої американської анексії, відколи президент США Дональд Трамп висловив бажання перетворити Канаду на 51-й американський штат.

Тож банкруцтво The Hudson’s Bay Company — це дуже символічне і універсальне застереження, що, можливо, не варто надто довіряти сусідам, а тим паче їхнім дуже привабливим на перший погляд інвестиціям.

Автор:
ОНУХ

читати ще