Будівництво є, шкіл немає. В Одесі гостро постає проблема освіти дітей з нових мікрорайонів

Політика
24 Червня 2021, 10:06

Нещодавно в одеських школах пролунали останні дзвоники. Випускники вже встигли відсвяткувати здобуття атестату, чинні школярі насолоджуються канікулами, а от батьки першачків перебувають в справжній напрузі.  Влаштувати дитину до омріяної школи в Одесі перетворилось на справжній квест, де батькам треба вміти демонструвати дива дипломатії, вчитися розбиратися в законодавстві, а подекуди діяти і в обхід нього.

Ближче до дому

Демографічна криза зовсім не відчувається в спальних районах Одеси. Поки в переважній більшості сільських навчальних закладів області дітей бракує, школи Одеси переповнені. В деяких освітніх установах кількість початкових класів доходить до літери «З», а старшачки навчаються у другу зміну. Загалом, схожа проблема у всіх великих містах з активною забудовою.

Яскравий приклад – житловий масив «Райдужний». Цей район із новобудов тісно інтегрований в Одесу, проте територіально приписаний до  Одеського району (раніше Овідіопольського, який ліквідували після минулорічного укрупнення). На 9 гектарах території звели близько тридцяти 17-поверхівок. За приблизними підрахунками тут проживає 20 тисяч людей. У районі немає державних дитячих садочків та шкіл. В одній із багатоповерхівок є приватні дитсадок та початкова школа, але навіть вони переповнені. Єдиним виходом для мешканців Райдужного (окрім переїзду до іншого району) є віддавати дітей до найближчих одеських шкіл.

Читайте також: Невелике будівництво. На Луганщині існує потреба у житлі та інфраструктурі, але серйозні проєкти не доводять до кінця

На допомогу батькам, які не можуть влаштувати дитину до школи, прийшли рієлтори. Деякі агенції нерухомості в Одесі побудували  цілий бізнес під назвою «реєстрація договорів оренди». Такий договір фактично став «пропискою», яка давала перепустку до омріяного навчального закладу. Адже за умов переповненості  першочергове право на вступ мають діти, територіально приписані  до тієї чи іншої школи. Це, звісно,  ніяк не вирішує проблему з наповнюваністю класів. За інформацією директорки міського Департаменту освіти та науки Олени Буйневич, вартість такої послуги стартує від $300.  Батьки обирають школу за територіальним принципом, де  проживають, а не за тим, де краще навчають і чиї випускники мають найвищі результати ЗНО. Ці навчальні заклади, як не дивно, від переповненості не страждають.

Найбільшою популярністю користуються школи Київського та Суворовського районів, де відбувається найактивніше будівництво. За інформацією Департаменту освіти та на науки Одеської міської ради, станом на 2021 рік в школах Одеси навчалось 16,5 тисяч дітей з області. Майже 9 тисяч з них – мешканці прилеглих до міста територій. Фактично спостерігається експлуатація жителями районів, в яких немає власних навчальних закладів, інфраструктури міста. Останнє, в свою чергу, не розраховане на надання такого об’єму послуг.

Але навіть якщо ти проживаєш в Одесі, можуть виникнути труднощі. Особливо, якщо придбав житло в новобудові. Кілька років тому була колізія, що деякі нові будинки не встигли прикріпити до шкіл. Виникали ситуації, що майбутній школяр проживає в Одесі, батьки не оформлювалили липових договорів, але для вирішення проблеми змушені щонайменше звертатися до відповідальних структур. Хтось домовлявся напряму з директорами шкіл.

Будинків багато, а школа – одна

Кількість новобудов зростає непропорційно кількості навчальних закладів. За останні шість років будівельні компанії здали в експлуатацію близько 50 тисяч нових квартир. Навчальні заклади, які звели за аналогічний період, можна перелічити по пальцях. До того ж, однієї руки. В деяких випадках будівництво завершилось за короткий термін, а в деяких зайняло більше десяти років.

Дитячий садочок на Марсельській в Суворовському районі, розрахований на 120 місць, збудували фактично за рік з нуля. У 2014 році вирили котлован, а вже в 2015-му новенька будівля прийняла перших вихованців. Роботи виконала приватна будівельна компанія в межах інвестиційних зобов’язань. Після завершення робіт заклад передали на баланс міста . Будівництво садочку було однією з умов, під які забудовнику виділили землю для будівництва. Ще вісім дитячих садочків у різних районах містах або відновили роботу після ремонтних робіт, або прийняли на баланс міста від інших підприємств.

Читайте також: Фасади, тролейбус, залізниця. Як голова Луганщини хоче сподобатися мешканцям області

Ситуація зі школами набагато складніша. Єдиним успішним реалізованим проектом можна вважати ліцей «Європейський» у Приморському районі. На його будівництво з міського бюджету виділили 212 млн грн. Будівельні роботи почались у 2006 році, але зовсім скоро проєкт згорнули через брак фінансування. За деякий час кошти знову знайшлися, і вже в 2018 році понад 500 учнів  отримали можливість навчатися в непереповнених класах. Якщо навчання відбуватиметься в дві зміни, то заклад може приймати до тисячі дітей. І є велика ймовірність, що зі зростаючими темпами будівництва така потреба виникне.

Після здачі «Європейського» в експлуатацію, міська влада звітувала про початок будівництва школи на селищі Котовського. Це частина Суворовського району, найвіддаленіший та найбільш густонаселений житловий масив Одеси. За різними підрахунками, тут мешкає від 200 до 250 тисяч осіб і проблема браку навчальних закладів, враховуючи темпи будівництва, тут стоїть дуже гостро. До речі, серед одеситів побутує думка, що на Поскоті (так ніжно місцеві називають селище Котовського) мешкає основний електорат чинного міського голови Геннадія Труханова. Принаймні, лідером у виборчій гонці за крісло мера він став саме після того, як звернув увагу на проблеми цього району і деякі з них навіть допоміг вирішити. В 2018 році будівельні роботи обіцяли завершити до 2020 навчального року.

За три роки вартість будівельних робіт зросла зі 120 до 440 мільйонів гривень і стало очевидним, що відкриття цієї школи ризикує продовжити славні «європейські» традиції. Голова Одеси Геннадій Труханов на одній з робочих нарад заявив, що попри все будівництво нових шкіл та садочків буде продовжуватись. Але при цьому закликав захищати інтереси саме мешканців Одеси, а не прилеглих населених пунктів. Заручниками ж у цій ситуації стають діти, які вимушені навчатись за несприятливих умов.