Видання The Economist наприкінці року традиційно опублікувало обкладинку-пророцтво на наступний 2025 рік. Є там і Трамп, і Зеленський, і Путін із Сі, і ракети, і планети, але загалом нічого конкретного. Прогнозувати в таких умовах, у яких опинилося сьогодні людство, усе одно, що тикати пальцем в небо. Тож експерти The Economist чесно написали: рік обіцяє надзвичайно багато змін і невизначеності.
Зрештою, про невизначеність усі й так здогадувалися. Вона в повітрі висить ще з літа й останнім часом вже навіть почала зашкалювати. Утім, ця невизначеність, пропри все, навіть має імена. Основне з яких, звичайно, Дональд Трамп, повернення якого до Білого дому 2025 року журналісти видання вважають найголовнішою подією, наслідки якої неможливо ні уявити, ні передбачити.
Трамп непередбачуваний, він сам не знає, що робитиме завтра, але від нього залежить дуже багато. І розворот США до ізоляціонізму, і чергове загострення торгових війн з Китаєм, і все що завгодно. «Трамп може підштовхнути Україну до угоди з Росією та ширше “розв’язати руки” Ізраїлю в Газі й Лівані. Водночас змінення позиції Америки й скептицизм щодо ролі США в іноземних справах заохочуватимуть “квартет хаосу” — Китай, Росію, Іран та КНДР — до створення проблем і провокуватимуть більше втручання з боку регіональних держав, як це спостерігається в Судані, який переживає кризу», — пише видання.
In a year that promises an unusual degree of change and uncertainty, The World Ahead helps you see around the corner and work out what might be coming next https://t.co/5eotaGijBO pic.twitter.com/EJAUnG1xWC
— The Economist (@TheEconomist) November 19, 2024
А втім, зациклюватись лише на Трампі було б неправильно. Бо у світі є ще чимало персонажів, менших чи більших, від яких теж дещо залежить. Скажімо, спрогнозувати, що там у голові маніяка й маразматика Путіна, вельми непросто, а які справжні бажання переслідують головного китайського комуніста, теж загадка з багатьма невідомими.
Єдине, що більш-менш зрозуміло, це що 2025 року варто очікувати справжнього буму технологій, як-от штучний інтелект, чи розвитку сфери безпілотних апаратів. Ще більше впроваджуватимуть сонячні панелі й мережеві накопичувачі енергії, а світ нарешті дізнається, чи досягли глобальні викиди піка.
А ще журналісти The Economist звертають увагу на те, що провідним світовим економікам доведеться більше витрачати на оборонні технології, а подорожувати по планеті стане набагато складніше. «Збройні конфлікти порушують роботу світової авіації. Європа додає нові прикордонні перевірки, а її “безкордонна” шенгенська система зношується».