Британське військо не готове протистояти повсюдному застосуванню малих БПЛА – аналітик RUSI

21 Липня 2022, 18:29

Аналітик Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) та багатолітній дослідник ринку бойових БПЛА Сем Кренні-Еванс написав матеріал, в якому наголошує, що нинішні структура та озброєння британського війська не дають ефективно протистояти загрозі малих безпілотників (БПЛА). Про це йдеться в його матеріалі на сайті інституту.

«Повсюдність БПЛА в Україні дозволила російській артилерії завершувати цикл цілевказання всього за три-чотири хвилини (йдеться про визначення місцезнаходження цілі, передавання координат і враження артилерійською системою з подальшою оцінкою ушкоджень). Цього часу рідко буває вдосталь для втечі персоналу; їхня доля зрештою залежить від точності зброї, якою в них поцілили. Україна захоплює увагу більшості, і на війну часто дивляться крізь лінзу БПЛА; однак це не перша війна, яка показує, що розповсюдження малих БПЛА може формувати поле бою. Війна у Карабасі 2020 року оприявнила роль малих і середніх БПЛА: вони були всюдисущими, і часто здавалося, що вірменським силам неможливо захиститися від них. Звичайно, БПЛА широко використовували в Сирії, включно з сумнозвісними атаками 2018 року на російську авіабазу Хмеймім і 2021 року на базу США в тій же країні. БПЛА різних розмірів широко використовувалися в Лівії; у багатьох нападах хуситів на Саудівську Аравію застосовувалися БПЛА; і відомо, що «Ісламська держава» широко використовувала їх для координації операцій загального збройного типу в Іраку та для проведення розвідки», – пише автор.

Читайте також: Данайців боюсь із дарами прибулих

Він зауважує, що недержавні сили можуть використовувати малі БПЛА для завдання втрат технологічно переважаючому противнику та координації своїх дій, щоб зірвати цілі кампанії ворога. Рівні ж опоненти можуть використовувати їх для збагачення обізнаності про ситуацію на тактичному, оперативному і стратегічному рівнях. «Безпілотники для любителів», такі як однойменна серія DJI, можна придбати менш ніж за 1000 фунтів стерлінгів, і вони забезпечують передову стабілізованими зображеннями високої чіткості при мінімальних потребах на навчання. Це означає, що такі БПЛА тепер доповнюють БПЛА військового стандарту, які перебувають на озброєнні Росії та Китаю, зокрема. «Це також означає, що де б британські сили не розгорталися в майбутньому, вони можуть очікувати загрози з боку аматорських безпілотників і військових БПЛА середнього розміру, таких як Орлан-10 і Орлан-30; вони можуть навіть зіткнутися з ударними БПЛА, такими як Bayraktar TB2 або китайське сімейство Wing Loong», – йдеться у тексті.

Однак британська армія недостатньо оснащена для протидії цим загрозам. На технічному рівні потрібні три типи систем: радари та електрооптичні системи для виявлення та відстеження БПЛА; системи кінетичної дії для знищення цілей середнього розміру; і електронні системи для знищення аматорських дронів.

За словами аналітика, британське військо не позбавлене системи боротьби з такими загрозами. Воно використовує ракету протиповітряної оборони малої дальності STARStreak, яка доступна як переносна зброя або встановлена ​​на гусеничному бронеавтомобілі Stormer. Компанія Thales заявляє, що працює над системою Lightweight Multirole Missile (легка багатоцільова ракета), яка оптимізована для повільних цілей, таких як БПЛА. ППО середньої дальності забезпечується обмеженою кількістю систем Sky Sabre. Ситуаційна обізнаність забезпечується можливостями Land Environment Air Picture Provision, які вдосконалюються, щоб уможливити поєднання кількох ефекторів і датчиків у єдину мережу командування та управління (C2).

«Однак усі ці системи розгорнуті 7-ю групою протиповітряної оборони, що складається з двох штатних полків королівської артилерії та одного резервного полку. Це означає, що вони централізовані та зобов’язані забезпечувати захист усіх критичних вузлів британської армії – від позицій C2 до маневреної броні та складів забезпечення. Крім того, вони насправді справляються із загрозою лише середніх апаратів, таких як Орлан-10 і Орлан-30, і їм буде важко сягнути максимальної висоти БПЛА типу Bayraktar TB2, який може літати на висоті 7620 м. Існують обмежені можливості для залучення аматорських дронів типу Drone Dome… системи, розгорнутої в Сирії та аеропорту Гатвік. Було придбано лише шість наборів Drone Dome; це стаціонарна система, для якої потрібні щогли та триноги, що обмежує її здатність підтримувати мобільні операції, а мала кількість означає, що вона навряд чи зможе охопити все поле бою, зайняте британськими військами. У квітні 2022 року Міністерство оборони розірвало ще один контракт на системи протидії БПЛА (П-БПЛА), і невідомо, коли та чи буде це піднято знову. Це вказує на те, що не слід очікувати збільшення можливостей П-БПЛА армії в короткостроковій перспективі», – пише аналітик.

Читайте також: Девід Кремер: «Україна переможе і ця перемога матиме наслідки усередині Росії»

На його думку, порівняння характеристик системи вказує на те, що британській армії може бути важко захистити свої сили – особливо, якщо вони розгорнуті масштабно – від ударів аматорських безпілотників і малих БПЛА, які виявлені в Україні, Лівії, Сирії, Карабасі, Саудівській Аравії та Іраку.

Аналітик зазначає, що велика увага в британській армії справедливо докладається «битві на глибину», щоб перешкодити здатності ворога вести бій у близькості. Але розповсюдження БПЛА і ймовірність роздробленої та рідкої лінії фронту означають, що засоби, які використовуються для ведення глибокого бою – реактивні системи залпового вогню та гелікоптери AH-64 Apache – цілком можуть бути виявлені БПЛА будь-якого розміру, які наведуть засоби глибокого удару ворога. Крім того, такі можливості не є виключною перевагою противників на зразок Росії. Американські офіцери спостерігали, як «Ісламська держава» атакувала іракські командні пункти в Мосулі, використовуючи БПЛА, артилерію та бортові саморобні вибухові пристрої.

Для протидії він рекомендує збільшити кількість електронних систем протидії, які ускладнять використання всіх БПЛА, незалежно від розміру. Однак все одно доведеться приймати важкі рішення щодо того, як розширені сили РЕБ воюватимуть. Ще одним, хоча і дорогим, рішенням може стати додаткова закупівля ручних засобів перешкоджання БПЛА та їх розподіл по всіх збройних групах, подібно до кулемету загального призначення: «У Збройних Сил України можна багато чому навчитися в цьому відношенні, оскільки вони досягли значних успіхів у збитті російських БПЛА. Однак очевидно, що на всіх рівнях потрібен подвійний підхід: кінетичні та електронні системи П-БПЛА».

Однак, за його словами, існує також потреба в теоретичному розумінні того, як можна зменшити їхню ефективність:

«Наприклад, що стосується ураження, то краще знищити БПЛА та його екіпаж на землі, ніж чекати, поки він підніметься в повітря. РЕБ може допомогти тут, ідентифікуючи ймовірні групи БПЛА за їхніми радіопередачами; є навіть комерційні рішення, такі як DJI Aeroscope, які були використані Росією для визначення місцезнаходження аматорських БПЛА компанії. Якби цей підхід поєднався з агресивним використанням власних БПЛА армії, можна було б визначити місцерозташування БПЛА противника та вразити їх до запуску. Однак це призвело б до втрати можливостей спостереження та розвідки (ISR) інших місій і потребувало б уваги значної частини сил. Нарешті, британська армія могла б розробити свої концепції маскування, приховування та процедури контролю шумів. Відомо, що російські війська надають БПЛА завдання відповідно до виявлених радіочастотних передач і на цій основі проводять розвідку та завдають ударів. З цього випливає, що відпрацювання маневреної війни з мінімальним радіочастотним слідом є логічним кроком до зменшення вікон ISR супротивника. Крім того, традиційний камуфляж для транспортних засобів, оборонних позицій і командних пунктів необхідно використовувати та регулярно практикувати проти БПЛА. Це не може завадити БПЛА ідентифікувати позицію, але може внести сумніви та затримку в циклі наведення».

У будь-якому разі, доходить висновку Кренні-Еванс, недостатньо сподіватися, що 7-а група ППО та Королівські повітряні сили подбають про загрозу з боку БПЛА. Їхня кількість і охоплення обмежені.