Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Британська підтримка: у відповідь на «левиний рик»

Світ
13 Квітня 2022, 10:00

Неанонсований візит прем’єр-міністра Великої Британії Боріса Джонсона до Києва та його прогулянка із президентом Володимиром Зеленським у суботу була задумана як сигнал повної підтримки України Великою Британією та рішучості запропонувати повну військову та політичну підтримку. Британський прем'єр оголосив, що його країна надішле Києву допомогу та зброю на суму близько 100 млн фунтів стерлінгів  ($140 млн), зокрема 120 броньованих машин і протикорабельні ракети для захисту ключових українських портів.

Утім хоча Велика Британія була одним із перших і найбільших постачальників летальної зброї до України, її досягнення у питанні гуманітарної допомоги набагато скромніші. Сполучене королівство прийняло набагато менше біженців з України, ніж інші європейські країни. Бюрократія, плутанина, некомпетентність і тривала ворожість до імміграції в уряді вилилися у те, що лише 12 тис. біженців з України прибули до Британії, хоча близько 79 800 подали заявки на отримання візи. Усі, зокрема й міністри уряду, засуджують ці показники як ганебні і безчесні.

Джонсон похвалив українців за жорсткий опір російській агресії, зазначивши, що вони проявили «левину мужність». Він сказав Зеленському, що той «подав левиний рик», а його лідерство було надзвичайним. Однак він також попередив, що тепер Росія посилить тиск на Донбасі та на сході, і сказав, що тому дуже важливо, щоб друзі України продовжували надавати їй будь-яку підтримку. Це включає обладнання, технології, ноу-хау та розвіддані.

Українські високопосадовці подякували Британії за підтримку. Заступник керівника Офісу президента України Андрій Сибіга після заяви Джонсона зазначив: «Велика Британія є лідером в оборонній підтримці України». Джонсон зіграв провідну роль у конференції донорів серед інших західних країн, закликаючи їх усіх посилити постачання зброї до України, зокрема сучасних протитанкових і зенітних ракет. Він також активізував співпрацю з іншими прифронтовими державами, особливо з Польщею, і минулого тижня приймав прем'єр-міністра Польщі в Лондоні, щоб започаткувати нове партнерство з безпеки та оборони.

Велика Британія також очолює кампанію зі скликання комісії щодо військових злочинів, аби висунути звинувачення президенту Путіну. Жахливі фотографії загиблих і закатованих тіл українців та зображення вибуху на вокзалі в Краматорську шокували всіх. У Британії, а також у Західній Європі можемо бачити сплеск підтримки України та відразу до російських звірств. Телебачення присвячує більшу частину своїх вечірніх випусків новин бойовим діям в Україні, а десятки кореспондентів британських ЗМІ щодня готують репортажі із різних куточків країни.

Британія також оголосила, що в майбутньому припинить весь імпорт російського вугілля та газу, що не так вже й складно, оскільки лише близько 4% газу, що використовується у Британії, надходить з Росії. У таких країнах, як Німеччина, яка набагато більше залежить від російського газу та нафти і все ще щодня платить величезні суми Росії за свою енергію, ситуація інша.

Але все ще існують труднощі з накладанням додаткових санкцій проти російських олігархів, які мають статки в Лондоні: багато з них найняли адвокатів, які змогли зупинити ордери на арешт російського майна та цінностей

Велика Британія також не виконала своєї ранньої обіцянки прийняти тисячі українських біженців. У той час як інші європейські країни прийняли сотні тисяч людей, що утікали від російського вторгнення, лише близько 1200 поки що мігрували за схемою «Дім для України» створеною для тих, хто житиме за підтримки британських господарів

Читайте також: Ефект метелика. Хто й навіщо хоче перетворити сучасний світопорядок на хаос  

Міністри в уряді вибачилися за бюрократію, але поки що відмовлялися скасувати потребу у візах для українських біженців, що дуже засмучує багатьох людей, які втекли й потребують негайного притулку та захисту. Тисячі британців, охочі взяти до себе українські сім'ї, після трьох тижнів все ще чекають людей, які досі не отримали листи, що дозволяють їм приїздити. Ще смішнішим є пункт про те, що дітей не можна автоматично прийматися за візами, наданими їхнім батькам. Цей захід, на думку багатьох, чітко спрямований на те, щоб відбити у біженців бажання приїздити до Британії.

Представники органів безпеки стверджують, що візи необхідні, оскільки нелегальні іммігранти, які прикидаються українцями, можуть спробувати в’їхати в країну. Однак розгнівані британські родини кажуть, що уряд не йде в ногу з британською громадськістю та рештою Європи, яка відкрила свої двері, щоб прийняти десятки тисяч українців. Червоний Хрест каже, що Британія повинна скасувати візові вимоги, як це зробили інші країни. Навіть консервативні члени парламенту заявили, що їм соромно за повільну та бюрократичну реакцію Британії.

Також стався скандал через кількох британців, які хотіли використовувати українських жінок, пропонуючи їм кімнати з чітким розумінням, що вони стануть їхніми сексуальними партнерками. Це викликало величезний резонанс, і тепер усі, хто пропонує прийняти біженців, повинні довести, що вони не мають судимостей і не прагнуть використовувати біженців. Це також додало затримки в оформленні віз.

Британія не очікує швидкого припинення бойових дій. Аналітики стверджують, що, хоча росіяни явно зазнали поразки на півночі, і їм доводиться відступати та змінювати тактику, вони незабаром посилять свої атаки на Донбасі та на сході. Аналітики розвідки кажуть, що Путін повинен мати можливість показати, що він досяг своїх цілей війни перед військовим парадом у Москві 9 травня. Тому, ймовірно, він розпочне повномасштабний наступ на українські війська на сході та уздовж узбережжя Чорного моря. Все це може бути дуже кривавим і включати тактику терору, як-от навмисне націлювання на цивільних громадян та масові убивства, спрямовані на терор місцевого населення.

НАТО проводить майже безперервні зустрічі для оцінки ситуації та координації реагування на останні розгортання російських військ. Нещодавні звірства війни сколихнули всі європейські країни, які не входять до НАТО, і ті, що межують із Росією, можуть незабаром проголосувати за вступ до НАТО після років нейтралітету. Швеція і Фінляндія, які були нейтральними протягом понад 70 років, можуть незабаром попросити приєднатися до альянсу, що стало б серйозною перешкодою для мети Путіна відсунути кордони НАТО далі від кордонів Росії. Австрія, яка гарантувала нейтральність у рамках договору, що поклав край російській післявоєнній окупації, також, ймовірно, активізує співпрацю з Альянсом.

Ніхто в Британії офіційно не говорить про те, чим закінчиться війна або на які компроміси, можливо, доведеться піти Україні у будь-якому остаточному врегулюванні. Більшість аналітиків стверджують, що, окрім прийняття того факту, що Україна ніколи не вступить до НАТО, Зеленському можливо доведеться погодитися із остаточною втратою Криму та втратою контролю над Донецьком і Луганськом. Британія і НАТО усвідомлюють, що це буде важко прийняти, і тому наполягають на тому, що Захід повинен продовжувати повну військову підтримку України. Аналітики розвідки кажуть, що найгіршою ситуацією було б припинення вогню на таких позиціях, де б Росія зашилася настільки сильною у військовому плані, що могла б відновити бої, після перегрупування та поповнення сил.

Очевидно, що це питання залишиться на передовицях Британії та усієї Західної Європи протягом наступних місяців. І відносини з Росією, можливо, ніколи не повернуться в норму, допоки Путін залишається при владі.