Брудні технології, апатія та коронавірус. Чому на виборах 31 жовтня була низька явка

Політика
1 Листопада 2021, 16:33

На виборах міського голови Харкова явка виборців склала лише 28,29%. Наразі відомі дані паралельного підрахунку ОПОРА, за результатами якого лідирує Ігор Терехов, набираючи близько 50% виборців, натомість у його головного опонента Михайла Добкіна результат складає близько 28%. 

Також низьку явку зафіксували на проміжних виборах до Верховної Ради на Херсонщині та Черкащині. Так в окрузі №184 проголосувало лише 21% виборців Херсонської області, а в Черкаському окрузі №197 віддали свій голос лише 25,57% громадян. Там, за даними ЦВК, лідирують висуванці "Слуги народу" Сергій Козир та Віталій Войцехівський відповідно.

За словами Олексія Кошеля, генерального директора Комітету виборців України у коментарі Тижню, така мала кількість голосів не стала несподіванкою, адже зазвичай на місцевих виборах спостерігається менша явка, ніж на загальнонаціональних, так само і на проміжних вона зазвичай невелика.

“Багато виборців були впевнені, що наявність чи відсутність одного чи двох кандидатів від влади чи від опозиції в парламенті принципово не позначиться на розкладі політичних сил. Звідси і є певна апатія”, – пояснив Кошель. Він додав, що часто низька явка є відповіддю на брудні виборчі кампанії, наприклад, Черкаська область показала низку негативних технологій, зокрема використання кандидатів-двійників, псування білбордів, поширення неправдивої інформації тощо. 

Читайте також: Терехов, Добкін і не зовсім єдиний кандидат від проукраїнських сил. У неділю Харків обиратиме мера

За інформацією Нацполіції Черкаської області, наразі правоохоронці розглядають понад 200 повідомлень про порушення під час виборчого процесу: у Херсонській області – 58, Черкаській – 59, у Харківській – 41, в інших регіонах – 50 повідомлень. За день до виборів, 30 жовтня, Черкаське районне управління поліції повідомило про 7 кримінальних проваджень, пов'язаних з порушенням виборчого законодавства. 

Також беззаперечно на явку вплинуло збільшення кількості хворих на COVID-19, стверджує Кошель. Зокрема, це видно з явки у Херсонській області (21%), якщо порівняти із Черкаською (понад 25%). За минулу добу на Херсонщині зафіксували 828 випадків захворювання на коронавірус, у той час як на Черкащині – 270. Харківська область наразі друга за кількістю зафіксованих випадків (1227), попереду лише Одеська. 

Крім того, частково могла вплинути заява голови комітету ВР з питань здоров'я нації  Михайла Радуцького, що на дільницю можна приходити лише з ковід-сертифікатом, каже Кошель.  Про це голова профільного комітету сказав у ефірі ток-шоу “Свобода слова Савіка Шустера” 29 жовтня. 

Голова громадської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська тоді заявила, що такі слова можуть зірвати вибори, адже вони здебільшого відбуватимуться в сільській місцевості, якщо не брати до уваги вибори в Харкові, та що Радуцький не мав повноважень робити такі заяви.

Михайло Радуцький пізніше в коментарі ОПОРІ пояснив, що він мав на увазі відповідну постанову уряду: “Я сказав це про громадські місця, я коментував Постанову уряду №1236, але Виборчий кодекс вищий за постанову уряду. Вибори ніхто зривати не буде, вимагатимуть тільки маску і соціальну дистанцію”.