Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Брюссель проти твітера: багато слів і мало дії

23 Грудня 2024, 16:11

Колишній європейський комісар з питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретон публічно розсварився з Ілоном Маском. Причина — відкрита підтримка німецьких крайніх правих власником мережі ікс (колишній твітер), яку Бретон вважає втручанням у внутрішні політичні справи Німеччини. «Тільки AfD може врятувати Німеччину!», написав на своїй сторінці американський мільярдер, реагуючи на відео 19-річної німецької ютуберки Наомі Зайбт (близької до крайньо-правої партії AfD, Alternative für Deutschland).

«За кілька тижнів до виборів у Німеччині та під час одіозної атаки в Магдебурзі Ілон Маск, найбільший у світі агент впливу на мережі ікс й потенційний член американської адміністрації, відкрито підтримує ультраправу партію AfD. Хіба це не відповідає критеріям іноземного втручання? Ми повинні покласти край подвійним стандартам і застосувати Закон про цифрові послуги в Європі», – наступного ж дня відреагував Тьєррі Бретон. Згідно з останніми опитуваннями суспільної думки, на позачергових парламентських виборах у лютому за AfD готові проголосувати 20 % німецьких виборців. Згідно з часописом Le Monde, американського мільярдера також підозрюють у спробі фінансування ультраправої британської партії Reform UK.

Про скандал написали ледь не всі помітні французькі медіа. Повідомлення набуло особливого резонансу через теракт на різдвяному ярмарку в німецькому Магдебурзі. Хоча допис Маска і з’явився за кілька годин до нападу, Тьєррі Бретон зазначив, що контекст «не дуже сприятливий для скандальних заяв про німецьку політику». Маск, схоже, образився. «Чувак, американське втручання – єдина причина, чому ти сьогодні не розмовляєш німецькою або російською», – відповів він, натякаючи на висадку американського десанту у Франції під час Другої світової війни.

Нинішня словесна перепалка — не перший публічний конфлікт французького політика та американського бізнесмена. Тьєррі Бретон не вперше наголошує на небезпечних змінах, що відбуваються в роботі твітера після зміни власника. Він переконаний, що Маск навмисне змінив алгоритми мережі так, щоб споживач у першу чергу бачив певні дописи. Така практика, в принципі, є забороненою європейським Законом про цифрові послуги. Але проблема полягає в тому, що закон цей не має жодних механізмів, що передбачали б раптове покарання за порушення.

«У липні Європейська комісія офіційно оскаржила мережу ікс за три передбачувані порушення: введення користувачів в оману за допомогою синіх галочок, які мають засвідчувати надійність джерела інформації, недостатня прозорість реклами та недотримання зобов’язань щодо доступу до даних платформи для уповноважених дослідників», – повідомляє щоденний французький часопис Le Figaro. Проте розслідування щодо структури алгоритму навіть не почалося. Слів багато, справи — обмаль.

Тим часом лідерка партії «Альтернатива для Німеччини» ( AfD) Аліса Вайдель, позуючи перед різдвяною ялинкою, подякувала Маску за підтримку англійською мовою і побажала йому і Дональду Трампу «всього найкращого на наступний термін».

Численні експерти інтернет-простору та політичні аналітики не раз наголошували, що мережа ікс в руках американського мільярдера Ілона Маска відчутно змінилася. В ній стало значно менше модерації, більше — відвертих проросійських тролів та інших користувачів, що поширюють маніпулятивний контент. Чимало користувачів пішло з соцмережі як тільки Дональда Трампа було обрано президентом США, а Маску — запропоновано високу посаду в майбутній адміністрації. Проте мережа залишається помітним фактором впливу та популярним дискусійним майданчиком, де, зокрема, можуть дискутувати відомі політики та лідери думок. Це також система поширення численних фейків та маніпуляцій, якими не гребують, зокрема, проросійські кола та їхні союзники. Поки що не схоже, що Ілон Маск готовий обмежити потік дезінформації. Швидше навпаки: посилаючись на принцип свободи висловлювання, він підігрує ворогам свободи та збільшує їхні можливості комунікації.