«Братня» частка. Як НБУ сприяє окупації фінансового сектору російськими банками

Економіка
11 Червня 2016, 13:31

На кінець травня 2016 року в Україні діяло 107 платоспроможних банків, від січня 2014-го до травня 2016-го у Фонд гарантування було передано 73 фінустанови. У зв’язку з цим активи українських банків зменшилися від 493,7 млрд грн до 168,9 млрд грн, тобто майже втричі (без урахування державних фінустанов та ПриватБанку), водночас активи російських зросли більш ніж у 1,5 раза — від 138 млрд грн до 218,9 млрд грн. Їхня частка на ринку України становить 35,7%.

ЗМІ багато разів наголошували, що банки РФ ідуть із вітчизняного фінансового ринку через великі ризики та утиски нацрегулятора. Але, як бачимо, це не так. НБУ надав дозвіл російській «Альфа-Групп» на придбання ПАТ «Укрсоцбанк», що збільшило присутність капіталу східного сусіда.
Крім того, небезпечним буде і прийняття Нацбанком рішення включити Укрсоцбанк та Альфа-Банк, які належать «Альфа-Групп», до переліку кваліфікованих осіб Фонду гарантування, котрі можуть придбати неплатоспроможні фінустанови, що призведе до створення російського монополіста на нашому фінансовому ринку.

За два роки активи російських банків в Україні зросли більш ніж у півтора раза. Їхня частка на ринку України становить 35,7%

 

Дуже непокоїть і надання вітчизняним регулятором упродовж 2014-го — першої половини 2016-го кредитів рефінансування в обсязі 1 млрд грн Промінвестбанкові, дочірній установі «Внешэкономбанка». До останнього, нагадаю, наші західні партнери застосували санкції.

США та ЄС вжили штрафних заходів проти російських банків на підтримку України та на знак засудження агресії Москви. Водночас, коли російські банки на глобальних ринках здійснювати операції не можуть, їхню діяльність у нашій країні абсолютно не зачепили, а НБУ фінансово підтримує держмонополії Росії.

Читайте також :Нова економічна мапа

Сьогодні політика НБУ щодо російських банків дає їм та РФ можливість:

• впливу на стратегічні підприємства України, адже російські банки значною мірою кредитували її стратегічні державні монополії; серед найбільших кредиторів варто виділити «Сбербанк России», Альфа-Банк та Промінвестбанк;
• доступу до державної таємниці: банки РФ кредитують, обслуговують підприємства Укроборонпрому та всього оборонного комплексу України (міжнародні акредитиви надані «Сбербанком России» та Альфа-Банком);
• підриву стабільності національної валюти зловживаннями через здійснення торгів на валютному ринку України.

Читайте також: Економічний прогноз на літо. Дозрівання надії

Необхідно запровадити найсуворіші санкції проти російських державних банків, що діють на нашій території (введення тимчасової адміністрації та передача до одного з державних банків України всіх активів і частини пасивів, за винятком капіталу й зобов’язань перед РФ та її державними корпораціями). Наразі Антиокупаційне депутатське об’єднання «Наступ» розробляє законопроект, який заборонятиме фінустановам — резидентам країни-агресора обслуговувати українські державні та комунальні підприємства, зокрема оборонні.