Ухвалення даного законопроекту викликало хвилю обурення у громадськості.
300 громадських діячів напередодні створили Всеукраїнський комітет для захисту української мови. До нього увійшли колишні політв'язні, письменники й видавці, журналісти й телеведучі, режисери й актори.
Комітет вже оголосив про дві ініціативами з захисту української мови. Перша з них полягає в організації безкоштовних курсів української мови, а друга – «Український народний університет» – у поширенні й популяризації української культури.
Також кампанію із захисту української мови ініціювало Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.
Одразу після голосування 16 громадських організацій дорікнули опозиційним партіям за те, що вони дозволили більшості проголосувати у першому читанні за законопроект КаКа.
В Україні проходять і окремі громадські акції, як-то у Львові, де молодь розклеїла в електротранспорті наліпки на захист української мови («Я слухаю українське», «Я маю право на українську мову» тощо).
Проти прийняття мовного законопроекту з відкритою заявою виступили члени вченої ради та викладачі навчально-наукового інституту української філології та соціальних комунікацій Черкаського національного університету ім.Богдана Хмельницького.
А громадські та політичні діячі Донеччини днями ухвалили резолюцію, у якій звернулася до президента і місцевої влади припинити порушувати права україномовних громадян. Вони навели приклади стану освіти, преси тощо.
У свою чергу опозиційні політичні сили проводять акції, а також виставляють намети на захист мови.
Так, 26 червня націонал-патріотичні партії та громадські пікетували Дніпродзержинську міську раду з вимогою захисту української мови.
Акція проти мовного законопроекту КаКа пройшла і в Одесі, де заступнику голови облради вручили яловичий язик, загорнутий у російський триколор.
У Полтаві опозиціонери влаштували «мовний Майдан», встановивши 12 наметів біля Полтавської облдержадміністрації.
10 червня у Львові та Рівному КОД провів багатолюдне віче на захист української мови. А 16 червня об’єднана опозиція Черкащини розгорнула найбільший в Україні державний прапор у містечку Золотоноша.
Також акції на захист української мови пройшли у Тернополі, Івано-Франківську, Чернівцях, Рівному, Луцьку, Херсоні, Черкасах, Кіровограді, Запоріжжі, Ужгороді, Луганську, Чернігові, Миколаєві, Дніпропетровську, Харкові.
Пройшли акції на підтримку української мови і за кордоном, зокрема, у Німеччині, США та Канаді.
Крім того, із заявами щодо недопустимості наступу на українську мову та проти ухвалення в цілому мовного законопроекту КаКа до Верховної Ради звернулися депутати Кам'янець-Подільської міської ради, Калинівської міськради Вінницької області, Корсунь-Шевченківської та Канівської міськрад Черкаської області, Винниківської та Стрийської міськрад Львівської області, Ковельської та Горохівської міськрад Волині, Новоград-Волинської та однієї з райрад Житомира.
А також депутати Зборівської та Лановецької райрад на Тернопільщині, Заставнівської райради Чернівецької області, Косівської райради Івано-Франківської області, Іваничівської та Ратнівської райрад Волині, Здолбунівської райради Рівненської області, а також – Львівської Волинської та Тернопільської облрад.
Результати голосування 5 червня за законопроект «Про мовну політику» вже оскаржили у Вищому адміністративному суді народні депутати від фракції БЮТБ Степан Курпіль і Юрій Одарченко, а також дніпродзержинський правозахисник, член ВО «Свобода» Віталій Купрій.
Тим часом Партія регіонів оголосила акцію «Ми хочемо говорити рідною мовою!» на підтримку законопроекту про мовну політику. Почалася вона у Севастополі. Акція триватиме до 2 липня.
Станом на 23 червня у ПР заявила про збір у Криму понад 100 тис. підписів на підтримку законопроекту КаКа.
21 червня депутати Кіцманської районної ради Чернівецької області пітримали ухвалення законопроекту КаКа.
Нагадаємо, 5 червня Рада в першому читанні прийняла законопроект №9073 про засади державної мовної політики, за який проголосували 234 депутатів за 226 мінімально необхідних. Проектом встановлюється офіційне використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.
Опозиція має намір не допустити прийняття законопроекту про мовну політику в цілому. Відповідне голосування в Раді може відбутися вже 3-6 липня.