Боротьба за Київраду: від локальних сутичок через дерибан землі і бюджету до масового протистояння узурпації влади

5 Жовтня 2013, 19:06

7 лютого цього року під будівлею Київради проходив мітинг за участю близько 400 представників ВО «Свобода», «Батьківщини», «УДАРу» і громадських організацій. Їхньою головною вимогою був допуск їх на засідання Київради, де повинен був розглядатися проект столичний бюджет на 2013 рік. Для цього активісти проривалися у будівлю КМДА, внаслідок чого сталися сутички, після яких пленарне засідання перенесли.

Головне управління МВС України в Києві згодом повідомило, що проводить розслідування фактів перешкоджання роботи Київради.

Після зустрічі з секретарем Київради Галиною Герегою на наступне засідання вирішили пустити 20 активістів.

22 травня народні депутати від ВО "Свобода"  та їхні помічники, прийшовши на сесію Київради, де планувалося розглядати земельні питання, зняли двері після того, як правоохоронці відмовилися пропускати їх на засідання.  

Правоохоронці почали перевірку за фактом пошкодження вхідних дверей до сесійної зали Київради.

11 липня сталася сутичка між "Беркутом" і прихильниками опозиційних сил. Зокрема, о 9:00 під будівлею КМДА розпочався мітинг опозиції проти засідання Київради, що заплановане на 10:00. Зібралося близько 200 протестувальників, а також – близько 100 бійців «Беркуту». До будівлі намагалися потрапити депутати опозиції Віктор Чумак та Андрій Іллєнко. Однак, працівники міліції відмовлялися їх пропустити. Коли правоохоронці спробували відтіснити активістів та депутатів від входу до будівлі, виникла сутичка. Постраждали як активісти, так і бійці «Беркуту».

Згодом міліція повідомила, що в сутичці під Київрадою постраждало двоє правоохоронців. За цим фактом розпочали кримінальне провадження за ч. 2 ст. 342 ККУ – опір працівникові правоохоронного органу.

Разом з тим, потрапивши в будівлі, народні депутати від ВО «Свобода», «Батьківщини» та «УДАРу» заблокували трибуну Київради. Вони вимагали призначення виборів.

Після того, як секретар Київради Галина Герега оголосила засідання відкритим, між народними опозиційними депутатами і депутатами від Партії регіонів почалася сутичка. Так, народні депутати від «Свободи» Ігор Мірошниченко та Андрій Іллєнко спробували відключити мікрофони на трибуні Київради. Народні депутати від ПР намагалися їм зашкодити. Відтак, серед них почалася штовханина. 

Крім цього, у коридорі Київради побилися народний депутат від «Свободи» Едуард Леонов та депутат Київради регіонал Олексій Омельяненко. 

За словами Леонова, Омельяненко ображав його і однопартійців, називаючи "чудом в перьях", а також зневажливо оцінив зовнішній вигляд народного депутата, який прийшов у Київраду в шортах.

"Ми звернулись до міліції, але вона замість того, щоб затримати хулігана, дозволила йому піти, і тоді ми спробували самі його затримати", – пояснив Леонов журналістам, на запитання, навіщо він бив Омельяненка.

Після консультацій з депутатами Герега закрила сесію Київради.

Наступна сутичка у "боротьбі" за Київраду сталася 19 серпня перед початком засідання Київради. Зокрема, перед будівлею КМДА вранці почали збиратися бюджетники. До цього вхід до КМДА перекрили металевою огорожею, поруч з якою стояли міліціонери та так звані «тітушки». Водночас близько десятка народних депутатів від опозиції не пускали до Київради. Тоді вони вирішили пробиратися у приміщення через вікно.

Та попри те, що вони потрапили в будівлю, до сесійної зали їх не пустили. Водночас депутати Київради за 16 хвилин ухвалили всі потрібні рішення і засідання закрили.

У той же час, надворі виникла бійка між учасниками опозиційного мітингу та молодиками спортивної зовнішності, які разом з міліцією охороняли мітинг бюджетників. Після цього міліція намагалася затримати кількох опозиційних активістів, що переслідували «тітушків». Проте опозиціонери змогли «відбити» своїх активістів.

При цьому міліція повідомила, що постраждав один з правоохоронців. Згодом в мережі інтернет з'явилося відео фотографа Lb.ua Максима Левіна, на якому видно, що під час спроби народних депутатів потрапити до будівлі Київради через вікно, один з беркутівців вдарив в обличчя нардепа від "Свободи" Едуарда Леонова. 

 

За фактом пошкодження майна у приміщенні КМДА столична міліція розпочала кримінальне провадження.

2 жовтня міліція серйозно підготувалася до штурму Київради ще до засідання. Вже зранку правоохоронці взяли будівлю під посилену охорону, а також встановили паркан навколо неї.

Протестувальники намагалися прорватися до будівлі крізь кордони бійців "Беркуту", внаслідок чого сталися сутички. Міліція застосувала сльозогінний газ.

До Київради знову намагалися потрапити народні депутати. Однак, через блокування входу до будівлі їм це не вдалося.

Народні депутати від УДАРу викликали міліцію до приміщення КМДА, щоб вони зафіксували факт порушення чинного законодавства з боку правоохоронців, які перешкоджають нардепам потрапити до приміщення. Згодом до будівлі КМДА прибув дільничний Шевченківського райуправління міліції. Однак, за словами депутатів, він відмовився скласти протокол, зазначивши, що це не належить до його повноважень.

Згодом ударівці поскаржилися на це й до міської прокуратури Києва, що в свою чергу порушила кримінальне провадження за фактом перешкоджання діяльності народних депутатів. Крім цього, прокуратура відкрила ще два кримінальних провадження за заявами працівників міліції у зв'язку з чиненням їм опору (ч. 2 ст. 342 КК). А одне провадження розслідується за фактом грубого порушення громадського порядку – хуліганства (ч. 1, ст. 296).

У прокуратурі також повідомили, що у провадженні міліції Шевченківського району перебувають ще 5 протоколів, складених стосовно учасників акції за адміністративні порушення – дрібні хуліганства.

Нагадаємо, 9 серпня Окружний адміністративний суд Києва за позовом депутата Київради Юрія Дмитрука визнав діяльність Київської міської ради правомочною, а скликання і проведення його сесій – законним.

3 вересня Київський апеляційний адміністративний суд, розглянувши апеляційні скарги Київської міської партійної організації «ВО «Батьківщина» та  Київської регіональної організації політичної партії «Громадянська позиція», залишив у силі  Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва, якою подовжені повноваження Київської міської ради та її депутатів до 2015р.

Згодом Київський апеляційний адмінсуд знову фактично визнав Київраду легітимною.

Опозиція вважає, що Київрада після 2 червня є нелегітимною, оскільки закінчився її 5-річний термін повноважень і вимагає призначити вибори в Києві.