Борги «Укравтодору» паралізували будівництво і ремонт доріг в Україні

18 Квітня 2011, 14:25

Колегія Рахункової палати дійшла висновку, що неналежні управлінські рішення посадових осіб «Укравтодору» і Мінфіну у 2009-2010 роках призвели до дисбалансу у фінансуванні галузі і стагнації вітчизняного дорожнього господарства.

Зокрема, з 18,9 млрд. грн. запланованих законами про державний бюджет на 2009 і 2010 роки на розвиток мережі й утримання автомобільних доріг видатків, виділено лише 14,3 млрд. гривень. З них 36,8% пішло на утримання доріг, 41,6% – на погашення кредитів і лише 5% на будівництво нових доріг і капремонт.

Аудит показав, що Мінфін не запровадив належного планування податкових надходжень до спецфонду держбюджету, що спрямовуються на розвиток й утримання автомобільних доріг. 2009 року не надійшло 37,4% податкових платежів. 2010 року виконання планових показників досягнуто, але виключно завдяки постійному їх коригуванню (5 разів) у бік зменшення протягом року.

На папері все зійшлося, але доріг в Україні не побільшало. Зокрема, напрямки використання коштів, визначені Державною програмою розвитку автомобільних доріг загального користування на 2007-2011 роки, «Укравтодор» змінив. Пріоритет надавався фінансуванню поточного ремонту та утриманню автодоріг.

Станом на 1 січня 2011 року між «Укравтодором» та різними міжнародними банківськими установами діє 17 кредитних угод. Залишок непогашених кредитів становить 19,8 млрд. гривень.

Таким чином через непрофесійні управлінські рішення попереднього керівництва «Укравтодору» та Мінфіну зараз коштів вистачає лише на часткове утримання автодоріг та погашення зобов'язань за кредитами. На будівництво, реконструкцію та капремонт доріг залучаються нові кредити.

Темпи введення в експлуатацію побудованих і капітально відремонтованих об'єктів жалюгідно малі. На всю Україну в 2009 році побудовано лише 33 км доріг і капітально відремонтовано 79,4 км. Показники минулого року ще нижчі – капітальний ремонт доріг не здійснювався, а нових побудовано лише 31,7 км.

Як повідомлялось, у лютому прем’єр-міністр Микола Азаров висловив задоволення якістю та темпами робіт з реконструкції та будівництва доріг, мостів та шляхопроводів, які реалізує Державна служба автомобільних доріг України (Укравтодор).