"Об'єктивно оцінюючи історичні події, не можна сьогодні заперечувати факт, що 11 343 євреї були депортовані з Північної Греції і Королівства Югославії, які перебували під німецькою окупацією. Засуджуючи цей злочинний акт, зроблений гітлерівським командуванням, висловлюємо сум, що у місцевої болгарської адміністрації не було можливості цьому запобігти. Тим не менш, їх намагались рятувати болгарські громадяни, громадські діячі та духовні особи", – сказано в декларації.
Всі депортовані проживали на анексованих Болгарією територіях і не мали болгарського громадянства. Вони були вивезені в табір Треблінка в Польщі і знищені. Євреїв з болгарськими паспортами повинні були депортувати в 1943 році, але завдяки натиску багатьох політиків, громадських діячів, церкви, пересічних громадян і різних організацій людей вдалося врятувати. Всього з Болгарії передбачалося вивести 48 тис. євреїв.
"Болгарське суспільство, особливо молоде покоління, має право пишатися порятунком болгарських євреїв. Це послання сучасному суспільству про терпимість, доброзичливості і людяності між людьми різної етнічної приналежності, релігії та культури", – йдеться в декларації парламенту.
Як відомо, згідно з результатами дослідження експертів Національного меморіального музею Голокосту у Вашингтоні, мережа таборів і гетто, створених нацистами по всій Європі, була набагато більшою та розгалуженішою, ніж до цього вважалося.