Однак СММ продовжує працювати на тимчасово окупованих територіях Луганської області, пояснила пресслужба ОБСЄ у коментарі Суспільному.
"У результаті протесту перед готелем, де проживають члени Місії, у непідконтрольному уряду (України) Донецьку, СММ не змогла розгорнути роботу жодного патруля з цього місця для виконання покладених на нього завдань. Патрулювання в непідконтрольних уряду районах Луганської області триває відповідно до мандату Місії. Ми закликаємо сторони усунути всі перешкоди свободі пересування СММ", – йдеться у повідомленні.
Раніше голова спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Яшар Халіт Чевік пояснював, що СММ призупинила діяльність з міркувань безпеки. Причиною стало блокування діяльності патрулів ОБСЄ російськими найманцями. З 15 по 16 жовтня близько 200 із них влаштували пікет біля готелю Park Inn, де розташований офіс ОБСЄ. Вони заблокували вхід у готель і перешкоджали пересуванню патрулів із вимогою звільнити громадянина РФ Андрія Косяка, який був представником терористичного формування “ЛНР” у Спільному центрі з контролю та координації.
Збройні Сили України затримали Косяка 13 жовтня. Він здійснював розвідку залишених позицій ЗСУ під прикриттям проведення робіт із розмінування в межах ділянки розведення в районі Золотого. У затриманого вилучили зброю і боєприпаси, а на мобільному телефоні виявили відео, що свідчить про участь в обстрілі позицій ЗСУ.
Косяк виявився учасником одного з підрозділів "6 окремого мотострілкового казачєго полку імені отамана Матвєя Платова народної міліції ЛНР", повідомили у Службі безпеки України. Вони також зазначили, що Косяк має кримінальне минуле і обвинувачується в умисному вбивстві 2010 року. Слідчі СБУ повідомили Косяку про підозру у вчиненні злочину за ч. 2 ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) Кримінального кодексу України.
Представники тимчасового окупованих територій назвали затримання Косяка “актом агресії України”, звинувативши ОБСЄ у “бездіяльності”, а російські найманці почали блокувати діяльність моніторингової місії на Сході України.
Після пікету біля готелю свободу пересування СММ обмежували на блокпостах біля Станиці Луганської та на південному боці ділянки розведення в районі Золотого. А 17 жовтня бойовики не випускали Спеціальну моніторингову місію з її передової патрульної бази в Горлівці. Зокрема, двоє чоловіків у цивільному одязі увійшли у готель “Родіна”, де проживають співробітники Місії, та повідомили їм, що їм дозволяється вільно пересуватися по всьому готелю та парковці за ним, але їм не можна покидати приміщення готелю, допоки не буде звільнено Косяка.
Бойовики також заборонили патрулю СММ проїзд на блокпості біля Кремінця Донецької області, заявивши, що «патрулям СММ не буде дозволено перетин до непідконтрольних урядові районів, допоки з ними не буде захопленого члена збройних формувань», повідомляє СММ ОБСЄ у звітах.
Читайте також: Білий шум: Чи будуть об’єднувати “ДНР” та “ЛНР”
Речник української делегації в ТКГ Олексій Арестович засудив такі дії окупантів і заявив: “Українська делегація розглядає ці дії, як системний підрив повноваженні місії. У сукупності з непродовженням мандата місії ОБСЄ на російських прикордонних пунктах переходу Донецьк і Гуково, дані дії РФ ми розцінюємо, як послідовну і свідому політику, спрямовану на витіснення ОБСЄ з окупованих територій, що є грубим підривом системи безпеки в Європі".
Він додав, що діяльність СММ ОБСЄ – це основа неупередженого моніторингу ситуації в районі збройного конфлікту на Сході України, яка сприяє діалогу між Україною і РФ.