Представництво України в ОБСЄ переконане, що врегулювання конфлікту в Нагірному Карабасі може відбутися лише мирним шляхом на основі поваги до міжнародного права та суверенітету і територіальної цілісності Азербайджану в межах його міжнародно визнаних кордонів. Про це у середу, 30 вересня, заявив постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час спеціального засідання Постійної ради ОБСЄ щодо ескалації ситуації вздовж лінії зіткнення у зоні конфлікту в Нагірному Карабасі.
"Україна підтверджує свою підтримку стійкому врегулюванню нагірно-карабаського конфлікту на основі повної поваги до суверенітету та територіальної цілісності Азербайджанської Республіки в межах її міжнародно визнаних кордонів", – заявив він.
Цимбалюк зазначив, що Україна глибоко шкодує, що широкомасштабні військові дії вздовж лінії зіткнення в зоні конфлікту у Нагірному Карабасі вже призвели до численних жертв, в тому числі серед цивільного населення, з обох сторін конфлікту. "Ми висловлюємо наші щирі співчуття сім'ям загиблих та поранених в бойових діях", – заявив він.
Дипломат повідомив про підтримку Україною дій співголів Мінської групи ОБСЄ та особистого представника діючого голови ОБСЄ Анджея Каспжика, спрямованих на деескалацію нинішнього насильства та стабілізацію ситуації на місцях.
"Це – суттєві передумови для продовження переговорів, заснованих на фундаментальних принципах та нормах міжнародного права, тим самим відкриваючи шлях до мирного врегулювання цього конфлікту, що триває вже десятиріччя", – заявив очільник місії України при ОБСЄ.
Він також вказав на те, що нинішня ескалація є "черговим доказом того, що як затяжні, так і гарячі конфлікти залишаються основним фактором нестабільності, що загрожує безпеці в регіоні ОБСЄ, що може призвести в будь-який момент до відновлення бойових дій та великих людських втрат".
Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна закликає Вірменію та Азербайджан не розпалювати додаткових емоцій і врегулювати конфлікт у Нагірному Карабаху з дотриманням принципу територіальної цілісності держав.
Крім того, Члени Ради Безпеки ООН закликали Азербайджан і Вірменію до негайного припинення бойових дій і повернення до конструктивних переговорів.
Нагадаємо, 27 вересня Вірменія та Азербайджан поновили бойові дії в Нагірному Карабасі, внаслідок чого є загиблі і поранені серед цивільного населення. За словами прем'єр-міністра Вірменії Ніколо Пашиняна, ініціатором є Азербайджан. У той же час, в Міноборони Азербайджану в початку обстрілів по всій лінії фронту звинуватили Вірменію. 28 вересня президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив часткову мобілізацію.
Посольство України в Азербайджані закликає українців утриматися від відвідування окремих регіонів країни у зв'язку з загостренням воєнного конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. Такі ж рекомендації стосуються і Вірменії.
У результаті обстрілів з боку армії Вірменії, як зазначив президент Азербайджану Ільхам Алієв, у районі Нагірного Карабаху загинули 10 мирних жителів, ще 30 осіб отримали поранення. Згодом стало відомо, що Міністерство з надзвичайних ситуацій Азербайджану створило тимчасові притулки для мирних жителів у прифронтовій зоні.
Своєю чергою, міністр оборони Вірменії Арцрун Ованесян заявив, що під час загострення конфлікту в Нагірному Карабасі турецький винищувач в повітряному бою збив вірменський. Крім того, Єреван звинувачує Анкару в прямій військовій агресії. У Туреччині спростували інформацію про знищення вірменського літака, назвавши її пропагандистським прийомом.
Раніше у МЗС Туреччини заявили про готовність підтримати Азейбарджан у конфлікті з Вірменією як за столом переговорів, так і на полі бою.