Боєць ГУР МО: Ми виходили із підконтрольного військовим аерпорту в саме місто Кабул. Там не було на кого розраховувати

Суспільство
2 Вересня 2021, 11:33

Наскільки насправді важка ситуація в Афганістані?

– На момент нашого перебування ситуація залишалась важкою. Особливо після теракту вона погіршилась дуже різко. В країні повний хаос. Люди у відчаї, хапаються за найменшу можливість втекти. Саме тому більшість із них йдуть на ризики (перелізати через паркан, або чіплятися за літак). Також вони не чесно себе поводять із військовими, обманюють, пред’являють підроблені документи, приводять за собою сумнівних родичів і так далі. Приходилось дуже багато кому відмовляти у допомозі.

А якщо порівняти з Донбасом?

– Порівнювати цю місію з Донбасом не можна. Тут інша специфіка, інший театр бойових дій, інші особливості місцевого населення та культури. Але якщо ви питаєте про небезпеку, то небезпека всюди однакова. І на Донбасі і в Афганістані війна. Вона не може бути різною.

Читайте також: Кінець найдовшої для США війни: що пишуть світові ЗМІ про вихід із Афганістану

Чи були консультації з міжнародними партнерами напередодні,  обмін інформацією, координація дій?

– У нас як у військового підрозділу стояла задача від керівництва держави. Місія проводилась під керівництвом Офісу президента, у тісній взаємодії з МЗС, ДМС та іншими учасниками відповідальними за проведення операції. Авжеж ми консультувалися із представниками і експертами з різних країн світу. Серед них Великобританія, США та інші. Дії координували вже на місці. Там (аерпорт) – це все єдиний військовий організм.

Як сприйняли результати операції в професійних колах?

– Не любимо говорити про свою роботу. Але так, в професійних колах нас хвалять. Скажу одне – такої операції за всю історію незалежності нашої держави проведено не було. Також треба відмітити, що навіть дуже розвинені країни частіше відмовляються від проведення такого роду операцій. Це вкрай небезпечно.

У чому особливість цієї операції?

– Особливість цієї операції полягає в тому, що ми виходили із підконтрольного військовим аерпорту в саме місто Кабул. Там не було на кого розраховувати. Ми відходили настільки далеко, що розуміли про недосяжність до нас екстренної допомоги. Але ми виходили і робили свою справу. Ми вилетіли до Афганістану рятувати людей. І ми їх врятували.

Читайте також: Ріхард Герцінґер: "Те, що Афганістан здали без крайньої необхідності, завдає серйозної шкоди самому Заходу і не лише його моральній репутації"

Чи є ця операція кроком до членства в НАТО?

– Для мене, як для військового, взагалі незрозуміло, звідки у світової спільноти ще є якісь сумніви щодо нашого членства. Україна в черговий раз показала, що  є надійним партнером, який здатний прийти на допомогу у найскрутніших ситуаціях у будь-якому куточку планети. Завдяки нашому досвіду у проведеннях військових операціях ми здатні виконувати завдання будь якого рівня складності. Коаліційні сили в аерпорту відносились до нас з великою повагою. Ми багато спілкувалися (коли мали час) і військові партнери відзначали наш професіоналізм. Однозначно ця місія позитивно впливає на процес просування до НАТО.