Війна в Україні може вступити в новий етап, оскільки ракетні системи великої дальності від США перешкоджають стрімкому просуванню Росії на сході Донбасу та дають можливість контрнаступати, підсумовує фактичні й імовірні досягнення ЗСУ видання Bloomberg.
Відтак, про це зазначив Інститут вивчення війни у щоденному звіті. Там сказано, що український контрнаступ на півдні Херсонщини вже міг початися. Так само у звіті вашингтонського аналітичного центру пишуть про різке скорочення російської артилерії на головному фронті Донбасу з 15 липня, яке пояснюють появою HIMARS – реактивних систем залпового вогню з радіусом дії 80 км.
Про зміну інтенсивності або ж зростання успішних операцій внаслідок далекобійнішої зброї, на думку Bloomberg, говорять українські втрати на полі бою, які впали до 30 осіб на день із 100-200 бійців у травні-червні, за повідомленням Зеленського в нещодавньому інтерв’ю виданню Wall Street Journal.
Появу HIMARS окремо виділяють і росіяни, що видання ілюструє прикладом із російського телеграм-канал Moscow Calling, де пишуть, що прибуття РСЗВ в купі з новими ППО від партнерів викличе «надзвичайно негативний поворот» у війні для Росії.
Поза тим, Bloomberg пише про ймовірність, що російські командири зможуть відновити лінії постачання поза зоною дії HIMARS, тож «будь-який розвиток подій може дозволити Росії активізувати свою діяльність і закрити вікно можливостей для України».
Також зазначається, що українські війська невідомо чи зможуть повернути окуповані території без поштовху у вигляді ще більшої кількості артилерії, бронетехніки та протиповітряних систем від країн-союзників.
Втім, занепокоєння Кремля очевидне, про що свідчать неодноразові заяви російських чиновників про неприпустимість підтримки України озброєнням Заходу. Очільник МЗС Росії Сєргєй Лавров каже, що подальші поставки зброї більшого радіусу дії ставлять під загрозу Донецьк, Луганськ і саму Росію. Також вже закономірно щокілька днів з'являються фейки про буцімно знищення 4, 10, а то й всіх РСЗВ силами РФ.
Як зазначив у коментарі Bloomberg науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков, «це все одно буде бій між двома артилеріями, а це означає, що нам найбільше потрібна артилерія, як для тактичної глибини на 20-25 км, HIMARS на 80 км, так і ATACMS». Тут маються на увазі армійські тактичні ракетні комплекси з дальністю до 300 км, які США ще не відправляли в Україну. Втім, речник РНБО Данілов кілька днів тому заявляв, що Україна отримує чим далі, тим далекобійніші снаряди.
Читайте також: Том Купер: «Поки Антонівський залізничний міст через Дніпро працює, не варто думати про якийсь вихід росії з Херсона»
Також, на думку фахівця з Інституту стратегічних досліджень, постачання цінні додатковою мобільністю для ЗСУ, тому треба «більше бронетехніки, більше протиповітряної оборони для прикриття рухомих формувань і безпеки зв’язку», – сказав Бєлєсков.
Кілька днів тому голова Комітету збройних сил Палати представників США Адам Сміт заявив у інтерв’ю Радіо Свободі, США може надіслати Україні ще близько 25-30 систем залпового вогню, але це можуть бути не лише HIMARS, а й MLRS від Британії та інших країн. Хоча міністр оборони України Рєзніков раніше казав, що нам потрібно близько 50 HIMARSів для ефективної оборони і десь 100 – для наступу, Адам Сміт каже, що із постачанням 50/60 установок можуть бути проблеми, тому поки мета у 30.
Україна наразі має на озброєнні 12 установок HIMARS, заявив нещодавно за підсумками засідання «Рамштайн-4» голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі. За словами міністра Рєзнікова, партнери високо цінують майстерність українських вояків у поводженні з технікою і вже є деякі конкретні пропозиції постачати Україні новітнє озброєння для випробування у реальному бою.
Сьогодні Олексій Рєзніков в ефірі нацмарафону повідомив, що до України з Польщі також вже прибули танки PT-91 Twardy. Їх кількість не уточнюють – приберегли сюрпризом для поля бою. Також, за словами міністра, до України вже прибули три перші зенітні артилерійські самохідні установки Gepard від Німеччини та декілька десятків тисяч набоїв до них. Вперше про ймовірну передачу «гепардів» говорили ще у квітні.
Крім того, сьогодні в Польщі достроково закінчився збір коштів на Байрактар для України. Всього зібрали понад 23 мільйони злотих – за 6 днів до кінця акції.
Як зазначив Олексій Рєзніков, після політичних рішень важливо не втрачати часу і починати навчання для українських військових. Це стосується і розмов про нову авіацію по типу винищувачів F-16, для яких в Україні можуть обладнати аеродроми і почати навчання українських льотчиків.