Блоги про відставку Коломойського: головне, щоб боротьба з олігархами не закінчилася авторитаризмом

25 Березня 2015, 12:40

Головною темою блогів вночі та зранку сьогодні стала відставка голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського на тлі конфлікту щодо «Укрнафти» та «Укртранснафти». Тиждень.ua зібрав перші коментарі нічних подій.

Політолог Сергій Таран пише, що більшість олігархів, за винятком Ахметова, підтримали Майдан, оскільки розуміли, що авторитарний режим неминуче розправиться з ними.

«Режим прозорої чесної конкуренції, де є дієва судова система, – неприйнятний олігархії через те, що він знищує монополії та корупцію, які є джерелом надприбутків олігархічних груп. Такий режим є, наприклад, в країнах ЄС, і там немає олігархів в українському сенсі. Є тільки великий бізнес, який платить податки і не впливає напряму на політиків… Авторитарний режим теж неприйнятний олігархії, бо авторитарові не потрібні незалежні фінансово-політичні групи, які мають свою особливу думку, можуть потайки профінансувати опозиційні рухи та і просто вразливі для зовнішнього тиску, бо їхні гроші переважно в західних банках. Такий режим є, наприклад, в Росії та Білорусі, і там теж немає олігархів в українському сенсі… Доля Ходорковського та Березовського неминуче загрожувала українським олігархам, і тому українські олігархи прямо чи відверто підтримували Майдан. Ігор Коломойський – найяскравіший приклад. А його пізніші заслуги в обороні країни – просто видатні», – зазначив він.

За його словами, олігархи під тиском суспільства мають трансформуватися у «великих бізнесменів», а відставка Коломойського – це не війна олігархів, а «шокова терапія».


Між тим, нардеп від фракції «Народного фронту» Антон Геращенко також згадує досвід боротьби з олігархами в Росії та застерігає від повторення такого ж сценарію в Україні.

«Народ хоче того, щоб Україна йшла шляхом до Європи, а значить, щоб при владі були професійні політики та менеджери, а не особи з обкладинки «Форбс Топ-100 Україна», які захищають свій вплив на державний сектор економіки. Так само народ України хоче, щоб у владних структурах і особливо на постах у Збройних силах, органах безпеки, банківській сфері, більше не було нездар і корупціонерів, які, я сподіваюся, скоро також напишуть свої заяви про відставку, а президент Порошенко ці відставки прийме так само оперативно, як і відставку Ігоря Коломойського. Повільно, але впевнено ми будемо рухатися до цієї мети, ламаючи стереотипи і опір тих, кого у нас останні 20 років прийнято назвати олігархами. Однак, не дай бог нам при цьому піти шляхом Росії, де створення з олігархів – Ходорковського, Березовського, Гусинського та інших – образу головного ворога народу привело до влади диктатора Путіна з волі якого гинуть тисячі росіян та українців, гідних кращого життя», – написав нардеп.


На думку російського політолога Андрія Окари, тепер вороги України отримали нову лінію розламу в суспільстві і це може виявитися, зокрема, в зростанні загрози тероризму.

«Можливо, логіка терактів полягає в тому, щоб деморалізувати противників «Новоросії» і в такому контексті провести якісь спецоперації, спрямовані на захоплення органів влади або на зміну громадської думки на користь сепаратистської логіки. Враховуючи конфлікт влади з групою олігарха і губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського, можна чекати повторення схожих подій і в Дніпропетровську з околицями. Зараз ворогам і противникам України потрібно буде розгойдати саме суперечності по лінії Коломойський-Порошенко. Тобто перша хвиля тероризму пройшла по лінії Харків-Одеса, а ось друга хвиля може охопити всю Україну. Цього потрібно остерігатися, оскільки ніхто не чекає подібного в Центральній чи Західній Україні», – наголосив блогер.


У той же час на Дніпропетровщині остерігаються посилення впливу колишніх «господарів» області часів влади Януковича. Про це пише голова криворізького Об’єднання відповідальних громадян Юлій Морозов.

«Людям у моєму рідному Кривому Розі, мабуть, найстрашніше, адже це один з останніх потужних вілкулівсько-ахметовських бастіонів (йдеться про нардепа від «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула та Ріната Ахметова – Ред.), де все – виконком, місцеві ради, найбільші підприємства – контролюється одним «регіоналівським» кланом. Багато хто тут у нас більш, ніж впевнений, що тільки Коломойський сотоваріщі не дали латентним сепаратистам організувати свою КНР, де К – не китайська, а криворізька», – зазначив він.

За його словами, такі страхи є марними, оскільки навіть якщо Коломойський захищав Україну виключно заради бізнес-інтересів, то його відставка є логічною.

«Другий варіант. Уявимо найстрашніше: Коломойський, цинічно використовуючи високу посаду, вирішував виключно свої бізнес-інтереси. Весь його патріотизм – не більше, ніж вдалий піар-хід, а насправді він ефективно і цинічно домовляється з губарєвими, путіними і прочіми курочкіними. І якщо бізнес-інтереси скажуть, що патріотизм і «заєдинуУкраїну» більше невигідні, то курс губернатора зміниться. Якщо цей кошмарний сценарій близький до реальності, то хай краще Коломойскьий здає нас з посади рядового олігарха, ніж з посади олігарха-губернатора-спасітєля нації», – зазначив він.


На думку політолога Тараса Березовця, відставка Коломойського може стати визначальним пунктом у кар’єрі президента Порошенка.

«Відправивши Ігоря Коломойського у відставку за взаємною згодою, Порошенко одночасно зміцнив себе як найсильнішого гравця, уникнув війни з сильним противником і капіталізував свою легітимність в очах Заходу. Одночасно з цим, поставивши на місце Коломойського, Порошенко не залишив собі вибору. Тепер він повинен буде довести лінію «закон один для всіх» стосовно всіх інших олігархів», – вважає блогер.


Такої ж думки дотримується нардеп від БПП та один з лобістів змін до закону «Про акціонерні товариства», які частково спричинили конфлікт у владі, Мустафа Найєм.

«Насправді, після відсторонення Ігоря Коломойського, у президента, уряду та парламенту не залишається іншого виходу, як оголосити війну всім іншим олігархам. Будь-які спроби зайняти нішу олігарха-фаворита повинні присікатися і суспільством, і журналістами, і політиками. Присікатися так само жорстко і безкомпромісно. І зі свого боку я робитиму все, щоб відсторонення Ігоря Коломойського не стало святом для інших груп впливу. Цього вимагає і суспільство, і здорова частина політичних кіл», – написав він.