Громадська організація "Донбас СОС" оприлюднила опитування вступників із тимчасово окупованих територій про їх думки стосовно вступної кампанії та з якими проблемами стикається молодь при освітній реінтеграції на підконтрольні території.
Опитування абітурієнтів 2021 року проводилося серед 100 осіб. 55 – вступники з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО), 45 – з числа молоді, які вступили за спрощеною процедурою через освітні центри Донбас-Україна.
Більшість з опитаних (38 осіб) вступали у вузи в тому місті, де жили до вступу, і де зареєстровані як ВПО. Деякі обрали для вступу заклад в іншому регіоні зокрема через позитивний попередній досвід у знайомих.
Серед вступників з числа ВПО трохи більше половини – 28 осіб з числа опитаних вказали на те, що проблем зі вступом не було, а викладачі допомагають і роз'яснюють інформацію щодо соціальних стипендій тощо. Трохи менше – 27 вступників з числа ВПО (49%) вказували на проблеми під час вступу.
Читайте також: Заручники війни. Чому молодь з ТОТ не може легально потрапити до України
Найчастіше вступники говорили про складнощі з підтвердженням місця проживання до переїзду та підтвердженням категорії ВПО. Зокрема, часто потрібно пояснювати приймальній комісії, що нема можливості брати відповідні довідки в ЖЕК щодо прописки на окупованій території.
18 респондентів скаржились на нестачу інформації про пільги ВПО. Більше того, інколи представники вступних комісій не володіють інформацією і самі звертаються за роз’ясненнями.
Опитані студенти ВПО згадували про те, що інколи неможливо підтвердити освітні кваліфікації з окупованих територій та поновитись на навчання у ВНЗ України на основі цих підтверджень.
"Я закінчила 3 курси на окупованій території. Хотіла поновитись на 4 курс, готова була складати іспити, але процедура підтвердження виявилася неможливою. Тільки з 1 курсу і лише після підтвердження атестату (я закінчила 9 класів ще до окупації, довчилася після окупації)».
Питання механізмів підтвердження освітніх кваліфікацій, отриманих в ТОТ, наразі стоїть гостро для вступників, зазначає "Донбас СОС". При цьому така процедура вже розроблена для АР Крим.
Серед пропозицій від опитаних вступників згадувалось проведення "днів відкритих дверей" при ВНЗ саме для студентів з числа переселенців, де б розповідали про пільги та можливості в конкретному університеті.
Молоді люди з ТОТ істотно більше говорили про складнощі при вступі в порівнянні із ВПО – 70% опитаних згадували про складнощі під час процедури.
"Ми були налаштовані вступати лише на підконтрольну територію. Ми не розглядали інші варіанти, тому шукали інформацію в різних джерелах. Централізовано вона не зібрана ніде. Щоб від і до все роз’яснено було. Мені здається, що ті хто розглядав інші варіанти вступу (за кордон, в Донецьку, або в Росію), не розібралися б. І обрали б інші місця для вступу".
Крім того студенти кажуть: існує протиріччя у поданні інформації. В інформаційних роликах говорять, що процедура легка і потрібний мінімальний пакет документів, насправді ж виявляється, що документів потрібно більше.
Також актуальна проблема – неможливо подати документи на вступ онлайн. На неї вказало 35 осіб з числа опитаних (71%). Через суттєві карантинні обмеження та фактично закриті КПВВ з боку окупаційних адміністрацій, процедура подання документів в електронному вигляді суттєво спростила би вступ.
Про це в опитування згадували і викладачі-респонденти. Серед інших проблем, що можуть виникати зі вступниками з ТОТ, представники освітніх центрів згадували проблему молоді дістатися до університетів та складність проїзду через територію РФ.
Читайте також: Освітня реінтеграція
Утім, з-поміж проблем зі вступом згадувались не лише організаційні проблеми з документацією. Як зазначає "Донбас СОС", вступникам 2021 року на момент окупації було 8-10 років. На окупованій територій всі предмети викладаються російською мовою, а історія України не викладається взагалі. Тому вступники демонструють різний ступінь підготовки до цих екзаменів.
У цьому ключі опитані абітурієнти також згадували й про мовний бар'єр, який не лише ускладнює безпосередньо здачу іспитів, але й подальше навчання та слухання лекцій державною мовою. Кажуть, це впливало на їхнє рішення щодо вибору вишу в який вступати.
ГО наголошує й на умовах отримання довідки ВПО, яку вступники мають отримати у рік свого вступу. Про це йдеться в наказі МОН від першого березня 2021 № 271. В ньому є пункт щодо можливості скористатися спрощеною процедурою абітурієнтам, які переселилися (отримали довідку ВПО) з тимчасово окупованих територій України після 1 січня у рік вступу (тобто 2021 року).
Ця норма присутня і в низці інших указів. Справа в тому, що багато абітурієнтів отримали довідку ВПО до періоду, який визначила держава. Цей документ необхідно для того, щоб отримати деякі адмінпослуги – наприклад, донедавна її вимагали при оформленні паспорта громадянина України.
Проте після цього діти одразу поверталися в ТОТ, де закінчували школи. Незалежно від іспитів та необхідних характеристик для спрощеного вступу чи пільг, довідка до 2021 року робила вступ неможливим.