Марія Старожицька кореспондент

Біографія як диво

ut.net.ua
7 Грудня 2007, 00:00
Нинішня спікеріада не поставила часові рекорди. Коли у 1998-му спікера обирали 2 місяці, потрібно було набрати 300 мандатів, відтепер досить 226 – на 1 менше ніж налічує зареєстрована демократична коаліція. Але голосу Парламенту все рівно не вдається почути так швидко, як хотілося б – роль липкої стрічки, що затуляє рота, відіграють численні вагання коаліціантів: то у Юрія Єханурова особливий погляд, то четвірка б’ютівців, виявляється, не голосувала, аби піймати на гарячому тих регіоналів, що їм нібито за це заплатили. Суцільні чудеса: вже Юлія Тимошенко закликає своїх депутатів брати всі гроші, що дають, і голосувати, як потрібно коаліції, а отримані від супротивників кошти привселюдно переказувати на благодійні заходи.
 
Веселе життя
Коли вже так весело, можна і не поспішати зі зміною тимчасової президії на постійну: коли ще побачиш такий політичний двобій, коли перша ж ведуча засідання Раїса Богатирьова (Партія регіонів) після п`ятниці оголошує засідання на… четвер, а наступний в. о. спікера Роман Зварич у цей самий четвер пропонує зібратися лише у вівторок.
 
І прийшов цей вівторок, 4 грудня. Обрати спікера та його заступників – таким було головне завдання Верховної Ради цього дня. Зранку всі сходилися на вирішальне голосування за запропоновану президентом України кандидатуру Арсенія Яценюка, в. о. міністра закордонних справ. Сам герой дня мав не досить бадьорий вигляд і втомлені очі – напевне, коментар його однопартійця Олеся Донія, що звечора ще все було ясно, але за ніч все змінилося, стосувався безсонної ночі головних дійових осіб.
«Яценюк зустрічався з нашою фракцією, але ми вирішили, що не підтримаємо ні його, ні будь-кого з претендентів від помаранчевої коаліції. От, коли ця коаліція доведе свою повну недієздатність, ми висунемо власного кандидата, який і очолить Парламент», – так спеціаліст з надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич поставив крапку в численних версіях політологів, що саме Яценюк, з його дипломатичним вмінням знаходити будь з ким спільну мову, влаштує на чільній парламентській посаді найчисленнішу опозицію в історії світового парламентаризму.
 
«Всі наші 156 голосів – за Яценюка!», – заявила журналістам Юлія Тимошенко, що з`явилася в Парламенті у своїй вже відомій, та напевне, «щасливій» сірій сукні з рукавами-ліхтариками, схожій на вбрання епохи Жанни д’Арк. «Вона дійсно дуже хоче бути прем’єр-міністром, – пояснював журналістам однопартієць лідерки БЮТу Сергій Терьохін. – Хоча стратегічно в такий важкий момент, що вимагає непопулярних реформативних кроків, це їй зовсім не вигідно». Так вирішила новостворена помаранчева коаліція у 227 голосів: якщо Яценюк спікер, то Тимошенко – прем’єр-міністр.
 
Чергова перерва в засіданні – вже на створення лічильної групи для таємного голосування, і кандидатуру Яценюка винесено на затвердження. Віддати за нього свій голос пообіцяли відсутній на засіданні депутат Іван Сподаренко, приїхавши з лікарні, куди напередодні потрапив з інсультом (його-таки привезла лікар і дбайливо провела через кабінку) та той єдиний, що не ввійшов до коаліції, Іван Плющ. Але він своєї обіцянки не дотримав. Напевне, аби провести перемовини щодо іншого формату коаліції, замість вечірнього засідання Ради виявився в Донецьку на матчі «Шахтаря» разом з Борисом Колесніковим та Рінатом Ахметовим, як поспішив повідомити його затятий «товариш» по блоку Юрій Луценко.
 
Водночас головуючий на засіданні Олександр Турчинов (фракція БЮТ) оголошує, що голосування за кандидатуру Яценюка, розпочате після 18-ї години вечора, йтиме доти, доки спікера не оберуть. Раніше о цій порі парламентські засідання зазвичай завершувалися. І більшість регіоналів, і комуністи проігнорували перспективу таємного голосування і пішли відпочивати. Натомість близько 19-ї години до кабінок з урнами потягнулися литвинівці. Лідер блоку свого імені, який попри запрошення, не пристав до коаліції, обіцяв, що бюлетені його люди візьмуть, а чи підкреслять, чи викреслять, вирішать під час процесу голосування (як виявилося, всі – проти Яценюка).
 
Контроль за демократієюНовий диригент Парламенту
За об’єктивністю волевиявлення слідкував найзацікавленіший спостерігач – Юлія Тимошенко, особисто зайнявши пост біля кабінок з білими завісами. Біля неї вірний зброєносець Олександр Турчинов, і кожен із членів фракції на відстані демонструє партійному керівництву свій бюлетень – за такого ноу-хау все таємне голосування стає явним. Члени НУ-НСу роблять так само: на варті стоять Микола Онищук та В’чеслав Коваль. За ними спостерігають найвитриваліші опоненти: депутат від Партії регіонів Ганна Герман слушно повідомила в ефірі телеканалу «Рада», що вважає такий контроль за вільним депутатським волевиявленням порушенням демократичних норм. Втім, коли лише один голос є вирішальним, про контроль варто попіклуватися. Особливо, коли Сергій Терьохін довірливо простягнув свій бюлетень на огляд Тимошенко, а регіонал Василь Кисельов його вихопив і розшматував. Після оглядин того, що лишилося, лічильна комісія зарахувала цей голос 228-м.
 
І, під бурхливі оплески помаранчевої коаліції десь опівнадев’яту вечора в третій день пленарних засідань на третьому тижні з часу початку роботи Верховної Ради України шостого скликання 33-річний Арсеній Яценюк зійшов на чергову сходинку своєї карколомної кар’єри. Судіть самі: цей випускник спеціальності «правознавство» Черновицького держуніверситету, кандидат економічних наук встиг попрацювати міністром економіки Автономної Республіки Крим, першим заступником Голови Національного Банку України, міністром економіки України, першим заступником Голови Секретаріату Президента України. «Чудова біографія!» – саме так не стримав свого захвату Президент Віктор Ющенко, представляючи Яценюка на попередній посаді.

Відтак найяскравіший представник нової молодої хвилі в політиці, про необхідність появи якої так довго всі говорили, зокрема, слідкуватиме за регламентом та поведінкою депутатів у сесійній залі. За умов, коли 227 голосів на одному боці, а 223 – на іншому, легко йому не буде.