Більшість запитів Омбудсмена щодо жорстокого ставлення до засуджених не закінчуються кримінальними справами

24 Березня 2015, 18:00

Більшість звернень Уповноваженого з прав людини щодо жорстокого ставлення до ув'язнених закінчуються формальними перевірками або намаганням приховати факти порушень прав людини у виправних закладах України. Про такі факти повідомив представник Уповноваженого ВР з прав людини-керівник Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов у відповідь на запит Тиждень.ua.

В Офісі Уповноваженого з прав людини ВР повідомили, що станом на жовтень 2014 року до ЄРДР було внесено відомості про 42 кримінальні правопорушення, де постраждалими проходять увязнені. З цієї кількості 33 провадження відкрито за незаконне залучення в’язнів до праці, вісім за незастосування до в’язнів пільг під час відбування покарань і лише одне «за заявами двох засуджених з приводу жорстокого поводження з ними персоналом Темнівської виправної колонії (№ 100)».

Водночас, за інформацією Генпрокуратури у відповідь на запит Тиждень.ua, у 2014 та 2015 роках за зверненнями громадян та юридичних осіб провели 89 перевірок можливих катувань та жорстокого ставлення до ув’язнених. З вказаної кількості від Секретаріату Омбудсмена надійшло 23 звернення.

З вказаних в Офісі Омбудсмена фактів жорстокого ставлення повідомили, зокрема, про факт голодування 230 в'язнів у Замковій виправній колонії (№58) у жовтні 2014 року. Вони протестували через неналежні умови тримання (технічний стан санвузлів, освітлення та вентиляції), неналежне харчування та медичне забезпечення. Окрім того, значна кількість скарг стосувалися необгрунтованого притягнення засуджених до дисциплінарної відповідальності. Засуджені заявили про примушування з боку персоналу до відмов від скарг. З приводу заяви одного з засуджених про побиття прокуратура Хмельницької області відкрила провадження.

У листопаді 2014 року Уповноваженим відкрито провадження за фактом масового побиття засуджених у Бердичівській виправній колонії (№70). За вказаними фактами опитано близько 50 осіб. Водночас, за інформацією Бєлоусова, керівництво Держпенітенціарної служби, в умовах відвідсутності реакції з боку прокуратури намагалося приховати факти шляхом переведення постраждалих до інших виправних закладів. Також не надано правової оцінки керівництву Біленківської виправної колонії (№99) за фактами побиття 12 засуджених у жовтні.

У травні 2014 року 16 засуджених Дубенської виховної колонії повідомили про фізичне насильство з боку адміністрації закладу. Після відкриття за вказаним фактом кримінального провадження прокуратурою Рівненської області, усі 16 неповнолітніх надали письмові заяви про відмову від попередніх свідчень.

У березні 2015 року зафіксовано випадки побиття засуджених у Бердянській виправній колонії (№ 77). Органи прокуратури проводять розслідування.

"Відкритими залишаються питання щодо об'єктивності та повноти їх розслідування, поновлення прав потерпілих та вжиття заходів з недопущення подібних випадків у діяльності пенітенціарних установ", – йдеться у відповіді Бєлоусова.

Як повідомлялося, факти побиття затриманих нещодавно виявили також в Одеському СІЗО.

Нагадаємо,  у лютому 2012 року у Бердянській виправній колонії в Запорізькій області близько 500 осіб відмовилася від їжі частина ув'язнених. За два дні частина ув'язнених припинила голодування. Згодом прокурорська перевірка підтвердила, що у колонії знущалися над ув'язненими. Проти посадовців колонії порушили кримінальну справу.