Робоча група з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні оприлюднила новий прогноз розвитку пандемії з 27 січня по 8 лютого 2022 року.
За даними із прогнозу, кількість заражень приблизно подвоюється щотижня, а 12 регіонів оновили минулі рекорди нових виявлень вірусу. Фахівці звітують, що протягом наступних днів Україну чекає оновлення рекордів захворюваності.
Читайте також: Прогноз розвитку епідемії коронавірусу – "Омікрон" за два тижні може стати помітнішим в Україні
Незважаючи на те, що заповненість лікарень зросла до 31%, рівень смертності через COVID-19 поки що продовжує знижуватись.
Виходячи з динаміки поширення, зараз можна стверджувати тільки те, що "омікрон" вже домінує у нових зараженнях, пояснив Тижню Ігор Бровченко, доктор фізико-математичних наук та очільник групи з математичного моделювання епідемії COVID-19 в Україні. "Щодо смертності, то значна частина може все ще бути залишками штаму "дельта". Точніше сказати зараз не можна через брак даних по секвенуванню", – додав фахівець.
Наразі середня кількість нових випадків коронавірусу в Україні збільшилась до понад 1800 осіб на день. Згідно з обчисленнями робочої групи, середня кількість нових випадків дорівнюватиме майже 3 тисячі протягом тижня 26 січня – 1 лютого 2022 року та близько 4 тисяч – протягом тижня 2 – 8 лютого 2022 року.
За поточними критеріями та швидкістю поширення вірусу, більшість регіонів можуть перейти в червону зону вже наступного тижня, пояснив Ігор Бровченко.
Щодо поширення штаму "омікрон", у прогнозі зазначено, що попри зниження вакцинного захисту "на тлі поширення штаму, його рівень проти госпіталізацій складає 75%, а отже вакцини, що використовуються в Україні, зберігають сильний захист проти важкого перебігу хвороби".
"Максимальна кількість тестів залежить не тільки від епідемічної динаміки, а й від потужностей лабораторій. За досвідом попередньої хвилі після 30 тис. позитивних тестів на день вже спостерігалося накопичення черг необроблених зразків та затримки в оприлюдненні результатів. З досвіду країн що вже перейши до фази спадання, найімовірніше, ще один-два тижні в Україні буде тривати зростання, потім почнеться досить швидкий спад. Трошки повільніший, ніж зростання, але все одно швидший ніж в попередніх хвилях", – каже очльник робочої групи.
Читайте також: "Дуже високий ризик сплесків". У яких країнах виявили Omicron та чи ефективні від нього вакцини
Частка дітей серед випадків хвороби та госпіталізації також досягла найвищих значень за весь час пандемії. При цьому, кількість госпіталізованих у віковій категорії 0-9 років перевищила відповідну частку у категорії 60-69 років. На тлі аналогічних світових даних, це вказує на зміщення властивостей вірусу, ствердужють в НАН.
Щодо зміни поведінки вірусу у молодшій віковій категорії, Ігор Бровченко пояснив, що раніше було відомо, що дітей вірус майже не чіпляє і вони його майже не поширюють. Тепер ситуація змінилася і хоча діти продовжують хворіти набагато легше за дорослих, проте тепер більше, через що переносять інфекцію між собою та на інші вікові категорії. Тому режими роботи шкіл під час цієї хвилі можуть суттєво впливати на динаміку розвитку епідемії.