Білоруські екологи закликають Януковича відмовитися від добудови Хмельницької АЕС

10 Вересня 2012, 11:28

«Ми поділяємо стурбованість українських екологічних організацій з приводу реалізації цього проекту і звертаємося до Віктора Януковича з проханням не підписувати цей закон. Ми просимо також Міністерство природних ресурсів та охорони навколишнього середовища Білорусі зробити зусилля для відновлення консультацій з Україною з приводу добудови Хмельницької АЕС за участю білоруської громадськості, а також повідомити Комітет з дотримання Конвенції Еспоо (Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в трансграничному контексті, підписана в Еспоо (Фінляндія) в 1991 році – Ред.) про порушення, що спостерігалися при прийнятті рішень про добудову станції», – йдеться у зверненні.

Білоруські екологи зазначають, що для 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС планується використати застарілу, проте раніше не реалізовану технологію, що підвищує небезпеку проекту (Ред.: 6 вересня Верховна Рада України прийняла закон про розміщення, проектування і будівництво енергоблоків № 3 і 4 ХАЕС. Документ набуде чинності після підписання його президентом).

«Особливо ми наголошуємо на тому факті, що проект є трансграничним і передбачає використання в циклі охолоджування реакторів цієї АЕС трансграничної річки Горинь, що впадає в Прип’ять. Таким чином, жителі районів Білорусі, що вже постраждали від Чорнобильської АЕС, зазнають додаткового неприпустимого ризику радіаційного впливу», – сказано в документі.

Білоруські екологи нагадують, що, згідно з Конвенцією Еспоо, «участь громадськості є невіддільним елементом трансграничної оцінки впливу на навколишнє середовище».

«Закон прийнято без проведення громадських слухань і належних консультацій з громадськістю Білорусі, про які ми просили в листі Міністерству екології і природних ресурсів України. Ми сподіваємося на те, що Україна не піде шляхом подальших порушень міжнародних екологічних конвенцій і не допустить реалізації цього високонебезпечного, зокрема для жителів Білорусі, трансграничного проекту», – йдеться у зверненні до Януковича.

Нагадаємо, 6 вересня Верховна Рада прийняла в цілому законопроект про будівництво третього і четвертого енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.

Як відомо, будівництво третього і четвертого енергоблоків ХАЕС почалося ще в кінці 80-х років, але пізніше було заморожено. Загальна вартість будівництва становить 39,6 млрд гривень, з них протягом 1985-2011 років виконано робіт на 0,271 млрд гривень. На сьогодні ХАЕС розпорядженні двома енергоблоками типу ВВЕР-1000 встановленою електричною потужністю 1 ГВт кожен.

Прем'єр Миколи Азаров раніше заявив, що Росія готова кредитувати будівництво третього і четвертого енергоблоків.

читати ще