3 серпня стало відомо, що посла Швеції Стефана Ерікссона, який працював в Білорусі з 2005 року, вислали з Мінська. Шведський міністр закордонних справ Карл Більдт заявив, що Ерікссона вислали за підтримку демократії та прав людини в Білорусі.
Швеція у свою чергу заблокувала приїзд білоруського посла та попросила покинути країну двох білоруських дипломатів.
Сьогодні Білорусь відкликала зі Стокгольма своє посольство і всіх його працівників, наголосивши, що про розірвання дипломатичних відносин не йдеться. При цьому Швеції також запропоновано відізвати своє посольство з Білорусі до 30 серпня.
Між тим 10 серпня в Брюсселі пройде екстренна нарада послів країн ЄС. Єврокомісія вимагатиме від офіційного Мінська пояснень з приводу висилки співробітників шведського посольства. Також посли країн ЄС обговорять реакцію на дії білоруського МЗС.
Напруження у відносинах Мінська та Стокгольма викликав інцидент, що стався на початку липня, коли зі шведського літака на Білорусь скинули сотні плюшевих ведмедиків з демократичними гаслами.
Наприкінці лютого спалахнув ще один дипломатичний скандал. Тоді Білорусь у відповідь на розширення санкцій ЄС відкликала своїх послів з Брюсселя та Варшави, а відповідні дипломати були відправлені з Мінська до своїх столиць для консультацій.
У відповідь на такі дії на спеціально скликаній нараді у Брюсселі на знак солідарності з послами Польщі та ЄС було вирішено відкликати послів усіх 27-ми країн Євросоюзу, а в кінці березня ЄС ще раз розширив список білоруських чиновників і компаній, що підпадають під санкції.
На початку квітня глава МЗС Білорусі Сергій Мартинов заявив, що Білорусь не проти повернення європейських послів. "Однак, ми би не хотіли, щоб вони займалися закулісними справами на шкоду нашим відносинам", – заявив він. Він також додав, що Білорусь очікує, що нових санкцій після повернення послів не буде.
Наприкінці квітня Мінськ повернув своїх раніше відкликаних послів у Варшаву і Брюссель. А посли країн Євросоюзу повернулися в Мінськ.
Нагадаємо, у лютому ЄС поширив санкції, які включають заборону на в'їзд до європейських країн, на 21 білоруськоого посадовця, серед яких – судді і правоохоронці.
Санкції проти Білорусі були запроваджені через невиконання вимог про припинення утисків громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та опозиції, звільнення політичних в'язнів, запровадження мораторію на смертну кару тощо.