Вже на перших праймеріз спостерігалася надзвичайно висока явка виборців-демократів. Наприклад, в деяких штатах у праймеріз взяли участь у 5 разів більше молодих виборців, ніж у 2004 році. Чорношкірому Бараку Обамі вдалося залучити до виборчого процесу ціле покоління студентів, і цим спростувати стереотип про байдужість молоді до політики.
Кампанія в борг
«Важко бути царем гори, коли ти голий, як бубон» – говорив Джо Тріпі, керівник кампанії республіканця Джона Едвардса, щодо невиплати заробітної плати працівникам штабу місіс Клінтон. До речі, в цей час сама Гіларі змушена була позичити на вибори іще $5 млн. Тріпі місяць тому першим висловив припущення, що місіс Клінтон не вистачає коштів. Зараз він акцентує: дуже важко буде переагітувати на свою сторону супер-делегатів, коли у твоєї кампанії закінчилося пальне. Водночас рішуча заява Гіларі «Це мої гроші», швидше за все не відповідає дійсності. Моє припущення – у неї немає 5 млн вільних коштів готівкою. Натомість вона отримала їх під банківську заставу спільного з Біллом майна. У мене є сумніви, що вони володіють нерухомістю на таку суму, тому не виключено, що частиною застави був і майбутній заробіток Білла від консалтингу. Саме минулого тижня «Нью-Йорк Таймз» писав про намагання Клінтона, посприяти одному з найбільших спонсорів його бібліотеки в отриманні концесії на розробку великого уранового родовища у Казахстані . Відповідь конкурентів не забарилася – Обама закликав місіс Клінтон оприлюднити податкову декларацію (перед цим зробивши те саме), але Гіларі досі [62]відмовляється. Кожен працівник Клінтон, якому не заплатили на цьому тижні, читає історії про великі успіхи Обами із залучення коштів (йому жертвують малі суми сотні тисяч небагатих американців, а пожертви для Клінтон складаються зі значно меншої кількості великих внесків – Тиждень) і спостерігає по ТБ більш ніж переконливі перемоги конкурента у Вашингтоні, Мейні, Небрасці та Луїзіані у минулі вихідні. Зрозуміло, що це не сприяє підвищенню бойового духу.
Проблема Клінтон у невдалому плануванні. Теренс Маколіф, мультимільйонер-спритник, якого Клінтони після виборів 2000 року просунули на посаду керівника Національного комітету Демократичної партії, розробив стратегію кампанії, в якій більшість праймеріз мали пройти дуже рано, та згідно з якою Гіларі мала бути номінована кандидатом у президенти від демократів вже до 5 лютого – відповідно, збір коштів після цієї дати не планували. Та не так сталося, як гадалося, до остаточного вибору кандидата ще мають пройти місяці, і не виключено, що його буде зроблено аж на національних зборах у Денвері, у серпні.
Обама атакує
З кожним новим тижнем Обама здійснює потужні «вторгнення» у місцевості, де виборці Клінтон раніше мали сильну перевагу. Минулий вікенд продемонстрував силу незалежних «низових» груп прихильників Обами, що утворилися навіть у районах, де зазвичай домінують республіканці. Наприклад, штати на зразок Небраски, у яких дуже незначна кількість афро-американського населення, зі значною перевагою підтримали Обаму. У «супервівторок» він завоював більшість виборців – білих чоловіків, за винятком округів на «глибокому Півдні». Але навіть там нижня межа його підтримки становила 40%. Це доводить, що Новий Південь потроху відходить від старої расової політики. Обама здобув до 50% підтримки молодих латиноамериканців, і результат може бути кращим, якщо він ретельно попрацює ще й у Техасі.
Насамкінець, Обама «зазіхає» і на молодих жінок, у сенсі ще одного сегменту виборців. Серед представниць старшого віку теза Клінтон про те, що їм необхідно мати жінку-президента в Білому домі ще за їхнього життя, сприймається дуже близько до серця, у сенсі «зараз або ніколи». Та поміж молодих жінок, які часто спостерігають на екрані телевізора представниць своєї статі – керівниць найвищого рівня, ідея «зараз або ніколи» аж ніяк не має такого сильного відлуння.
Не турбуйся, Говарде
Чинний керівник демократичної партії Говард Дін, вочевидь занепокоєний можливою нічиєю між Клінтон і Обамою на з’їзді партії. Хоча у свій час навіть сам Джон Кенеді потрапляв у подібну ситуацію в 1960-му, Дін правий, коли вважає що незручне становище партійних активістів та груп підтримки, які за нічиєї обиратимуть кандидата десь у готельних кімнатах, буде з успіхом використана республіканцями. Але я вважаю, що йому не варто перейматися – Обама продовжить збільшувати свою електоральну базу за рахунок збільшення кількості людей, які розумітимуть, що насправді відбувається.[63]
ДІЙОВІ ОСОБИ
Перед стартом
Наразі найзапекліша боротьба йде в середині Демократичної партії за те, хто стане кандидатом. Головні претенденти Барак Обома і дружина Білла Клінтона Гіларі. У Республіканській партії головним претендентом вважають Джона Маккейна.
СЛОВНИЧОК
Праймеріз – попереднє голосування членів партії за кандидата, якого потім висуне їхня партія. Кожен претендент, залежно від кількості набраних голосів, отримує пропорційну кількість своїх делегатів на загальний з”їзд партії. Від сумарної кількість делегатів, які набрав претендент за результатами усіх праймеріз, залежить чи переможе його кандидатура на загальному з”їзді. За перемоги, його висувають єдиним кандидатом від партії уже на виборах президента.
Cупервівторок – день, коли одночасно проходить найбільша кількість праймеріз. Цього року у супервівторок, 5 лютого, праймеріз відбувалися одночасно у 24 штатах.
Суперделегати– делегати з’їзду, яких не обирають на праймеріс і які отримують своє місце за посадою, або за статусом у Демпартії. Супер-делегати на відміну від усіх інших самі виначаються кого з кандидатів підтримати. Цього разу їх буде близько 20%.