Бійці “Донбасу” розповіли, як знімали відео з військовими РФ, оприлюднене СБУ

18 Березня 2015, 17:19

СБУ оприлюднила відео з російськими військовослужбовцями попри те, що бійці, які це відео знімали, просили почекати, поки всіх воїнів батальйону «Донбас» не звільнять із полону. Про це йдеться у заяві представників батальйону «Донбас».

За словами бійців, їх здивували такі дії силовиків, адже була домовленість, що відео буде оприлюднене лише після того, як звільнять із полону всіх воїнів «Донбасу».

Відео було зняте в Іловайську в серпні 2014 року.

«На жаль, працівники СБУ не стали радитись з авторами та власниками цього відео, і виклали його без усяких необхідних коментарів, при цьому порізавши у багатьох місцях. Це відео розміром у 2 хвилини – короткий варіант значно більших відеороликів, знятих бійцями батальйону «Донбас» на мобільний телефон 29-го серпня 2014 року у с. Червоносільське. Усі організатори зйомки 30-го серпня потрапили до російського полону, і пізніше були передані сепаратистам та утримувались у бомбосховищі в Головному управлінні СБУ у Донецькій області. Боєць з позивним «Лекс» упродовж п`яти місяців переховував флешку з відео у важких умовах полону, коли проводились неодноразові ретельні обшуки. Він був звільнений з полону лише 31-го січня 2015 року», – йдеться у заяві бійців «Донбасу».

Будинок навпроти садиби, на ганку якої відбувався запис російських військовополонених. Село Червоносільське, 29 вересня 2014 року. Фото Павла Нетьосова — учасника пошукової групи Національного військово-історичного музею України — Союзу "Народна пам`ять", яка розшукувала тіла загиблих

Подвір`я садиби. На першому плані — понівечена в ході бою з російськими танкістами техніка батальйону "Донбас"

Пожежна машина у кількох десятках метрів від місця відеозапису, в якій буквально за кілька хвилин до того від пострілу російського танку загинуло шестеро бійців батальйону "Донбас"

Також повідомляється, що після прибуття додому бійці з власної ініціативи поділилися цим відео з СБУ, але просили, аби його оприлюднили лише після того, як будуть звільнені з полону всі бійці батальйону «Донбас» (станом на зараз ще двоє донбасівців перебуває у полоні).

«Крім того, всі причетні до створення відео – бійці батальйону «Донбас» «Заноза», «Німець», «Лекс» та «Фаза», планували прийти на один з центральних українських телеканалів, у прямому ефірі розповісти про обставини зйомки та показати всі епізоди, записані ними у Червоносільському 29-го серпня. Бійці хотіли особливо наголосити на тому, що на відео крім допиту російських солдатів показано, що до них проявлено максимально гуманне ставлення, попри те, що навколо лежали тіла десятків загиблих хлопців з «Донбасу», – йдеться у заяві.

Читайте також: Іловайськ: цифри і факти

Зі слів бійців батальйону «Донбас», відео було записане в один з найтрагічніших моментів Іловайського котла. Колона батальйону рухалась так званим «Зеленим коридором» з села Многопілля до села Червоносільского.

«По дорозі колону почали розстрілювати російські війська. Перші снаряди російських танків влучили у машину швидкої допомоги та довгу вантажівку КАМАЗ – на якій під великим білим прапором з червоним хрестом вивозили поранених. Батальйон почав з боєм прориватись до Червоносільського. На околиці села було знищено кулеметний розрахунок «Утьос» супротивника – як пізніше дізнались донбасівці з документів загиблих, там було троє військовослужбовців російської 31-ї повітряноштурмової бригади. У самому селі було захоплено танк Т-72 та чотирьох російських солдатів, які і фігурують на відео. На задньому плані оприлюдненого відео, на ганку будинку, лежить важко поранений боєць батальйону «Донбас» «Гор» — Олександр Глуходід, який помер наступного дня. Його тіло, як неідентифіковане, було пізніше знайдене пошуковою групою та вивезено до Запоріжжя. Лише нещодавно на підставі тестів ДНК вдалося ідентифікувати загиблого героя. За збігом долі, саме сьогодні, 18-го березня, тіло Олександр Глуходіда повернулось на батьківщину – до Сум, для поховання», – повідомили в «Донбасі».

Тим часом, полонені російські солдати були передані представникам російського командування зранку 30 серпня в районі села Червоносільське. Після цього бійці батальйону «Донбас» були роззброєні російськими десантниками.

Дивіться також СБУ опубліковало відео з російськими строковиками на Донбасі