Так минулого року в центрі Одеси, на вулиці Княжій, сталося обвалення стіни і даху історичного будинку XIX століття, створеного архітекторами Бернардацці (автор Одеської філармонії) і Шеврембрандтом (проектувальник одеської Кірхи). Колись у цьому будинку розташовувалося Російське технічне товариство.
За словами місцевих жителів, дах будинку почав руйнуватися близько трьох років тому.
Також минулого року завалилась пам’ятка архітектури місцевого значення (1827 рік побудови) в історичному центрі Івано-Франківська.
У будівлі, що на розі вулиць Січових Стрільців та Чорновола, обвалилися конструкції перекриття між першим та другим поверхами, а також між другим поверхом та горищем.
Вже 2008 року під час огляду споруду визнали аварійною, проте з того часу ремонтні роботи не провеодилися.
На думку чиновників, будівлю варто знести і збудувати нову із врахуванням усіх архітектурних форм, адже відновлення потребує втричі більше коштів.
У січні нинішнього року обвалилася частина карнизу костелу кларисок на пл. Митній, 2, що у Львові. Костел був побудований 1607 року, зодчество приписують архітектору Павлові Римляну. У радянський час тут була розміщена Львівська картинна галерея, а зараз – виставковий зал робіт скульптора Іоанна Пінзеля.
За словами директорки музею Лариси Возницької-Разінкової, вся будівля костелу потребує капітального ремонту. Проте жодні реставраційні роботи поки що там не проводяться, хоча існує загроза, що карниз обвалюватиметься далі.
У січні цього року у Києві обвалився дах Садиби Мурашка: трухляві дерев'яні перекриття не витримали ваги снігу. Цінна пам’ятка XIX ст., що на Малій Житомирській, руйнувалась уже понад 10 років.
Як зазначив голова підкомітету з питань охорони та популяризації культурної спадщини Олександер Бригинець, чиновники нічого не зробили, аби врятувати будівлю, хоча знали про її критичний стан.
Експерти прогнозують: якщо зараз не вжити відповідних заходів, до весни будівля може перетворитися у руїну.
У лютому цього року в центрі Одеси обвалились стіни і дах Циркульного корпусу одеської міської інфекційної лікарні, що по вулиці Пастера.
Циркульний корпус Одеської міської клінічної інфекційної лікарні побудували протягом 1802-1806 років за проектом архітектора Тома де Томона.
Спочатку будівля використовувалася як військово-морський госпіталь, а XIX столітті тут працювали медики Микола Скліфософський та Микола Пирогов.
Запланована реконструкція будівлі заморозилась через відсутність бюджетного фінансування.
Зараз експерти свідчать, що врятувати Циркульний вже не вдасться.
До речі, під загрозою руйнації будинки-пам'ятки, розташовані на Андріївському узвозі. Так, у стінах будівлі Літературно-меморіальному музеї Булгакова уже з’явились тріщини.
З таненням снігу вони можуть сповзти вниз у котлован глибиною до 3-х метрів, виритий в ширину всієї проїжджої частини вулиці. Про це заявив голова комісії Київради з питань культури та туризму Олександр Бригинець.
Причина такого побоювання, на думку Бригинця, у бездумних діях з псевдо-реконструкції історичної вулиці Києва.
Нагадаємо, що у квітні обурення громадськості викликало знесення трьох будинків на Андріївському узвозі. При цьому влада і представники забудовника (ТОВ «ЕСТА Холдинг», що входить до групи СКМ бізнесмена Ріната Ахметова) стверджують, що знесені будинки не мали історичного значення.
На початку серпня поблизу Андріївського узвозу остаточно знесли фабрику "Юність".