Лідери понад 40 європейських країн ведуть переговори у Празі на історичному першому засіданні «Європейського політичного співтовариства», передає BBC News. Володимир Зеленський виступав по відеозв’язку. Також до саміту приєдналась прем’єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс. Її рішення взяти участь може ознаменувати новий етап у відносинах Великої Британії з Європою після Brexit.
Саміт запропонував цього року Еммануель Макрон , який заявив, що таким чином надіслав «послання єдності». Також він сказав, що новий формат «запропонує платформу для політичної координації» як для тих країн, які входить до ЄС, так і для тих, що не входять. Вторгнення Росії в Україну дало новий поштовх для міжнародної співпраці за межами 27 держав-членів ЄС.
У першому засіданні ЄПC беруть участь усі країни ЄС, Велика Британія, Швейцарія, Туреччина, Норвегія, Ісландія, Грузія, Азербайджан та країни Західних Балкан, які не входять до ЄС.
Лідери обговорювали енергетику, міграцію та безпеку, приділяючи особливу увагу війні в Україні. Офіційні особи сказали, що пані Трасс говорила про потребу в сильніших, стійкіших економіках і енергопостачанні, наголошуючи на необхідності свободи для успіху.
Президент України сказав на саміті: «Ми з вами зараз у сильній позиції, щоб спрямувати всю можливу силу Європи на припинення війни та гарантування довгострокового миру для України, для Європи, для всього світу».
Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив у блозі, що після вторгнення Росії виникла потреба «переосмислити та реформувати ширший європейський порядок, окрім роботи ЄС і НАТО», але він додав, що саміт буде не більше ніж майданчиком для обміну думками.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини, зазначив, що всі країни, які взяли участь у саміті, знають, що війна Росії є “жорстоким порушенням порядку безпеки та миру, який ми мали в Європі протягом останніх десятиліть”. Але не всі присутні мають однакову позицію щодо конфлікту.
«Одним із показників успіху буде те, чи переконає це Сербію, Азербайджан і Туреччину трохи більше схилятися до Заходу і менше до Росії», – вважає директор Центру європейських реформ Чарльз Грант. Він додає, що «коли ЄПС був вперше запропонований Макроном, він мислився як клуб зі спільними демократичними цінностями, але зараз він більше спрямований на те, щоб переконатися, що Європа в цілому не є другом Росії».
Ознакою невизначеності того, чим насправді є ЄПС, є факт, що поки було більше повідомлень про те, чим він не є.
Нам кажуть, що це не заміна НАТО чи G7. Це не трохи затишніша «зала очікування» для країн, які прагнуть приєднатися до ЄС. Також це не форум, на якому домінуватимуть інституції ЄС. І це незважаючи на те, що запрошення були надіслані президентом Європейської ради Шарлем Мішелем, а сама зустріч була прикріплена до початку саміту ЄС. Брюссель наполягає, що він просто сприяв форуму – це не «ЄС плюс плюс», наполягав один високопоставлений чиновник.
В цілому, майбутнє форуму невизначене так само, як і його нинішній стан. Поки EPC не має ані інституцій, ані спеціального персоналу. Це призвело до питань щодо того, як будуть реалізовуватися будь-які рішення.
Тому поки це лиш безпрецедентна спроба зібрати разом лідерів з усього континенту для обговорення сфер спільного інтересу. Якщо він виявиться успішним, він може продовжувати проходити до двох разів на рік. Якщо ні, може бути забутим. Уже зараз критики бачать у ньому невиразне повторення старих ідей.