Днями зі слів прем’єрки Юлії Тимошенко стало відомо, що Кабінет Міністрів України видав постанову, яка забороняє виконувати завідомо не законні рішення судів. Постанова насправді виявилася розпорядженням, але більшість ЗМІ, як це часто буває, цього не помітили. Після вивчення тексту розпорядження, яке на відміну від постанови, не є нормативним документом, стало нарешті зрозуміло – хто вирішуватиме замість судів, яке ж рішення є «завідомо не законним». Це право переходить до контролюючих органів, таких як податкова та митниця – віднині вони мають підставу визначати це на власний розсуд, або згідно зі своєю «революційною правосвідомістю». Відтепер оскаржити у суді, наприклад, незаконну позапланову перевірку не вдасться – контролюючі органи таке рішення можуть не виконувати.
Та й рішення судів, як не дивно, навіть у нас бувають такими, що за них не стає соромно. Замостянський райсуд міста Вінниці прийняв постанову про відхилення подання про арешт Міхаіла Ґанґана, громадянина Росії. Суд навіть прийняв окрему постанову до прокуратури області з вимогою перевірити дії української міліції, яка припустилася під час затримання і спроби екстрадиції Ґанґана низки порушень законодавства, надто активно виконуючи прохання своїх російських колег. Цікаво, що міністр МВС Юрій Луценко, тепер вже не засіданні громадської ради при своєму відомстві з милою безпосередністю вкотре стверджував, що про цю історію спочатку нічого не знав, а до подальших спроб міліції заарештувати російського радикала непричетний, і все зрештою зводиться до саботажу і невиконання наказів з боку вінницького УБОЗу.
Добре, що «спеціальних трійок», які повністю переберуть на себе повноваження судів, поки що наказом Кабміну не створено. Цікаво, що міністр юстиції Микола Онищук знов намагався прикрити свого шефа, як він це робив і у випадку, коли захищав небездоганну з юридичного погляду, позицію МВС про можливість відбирати права у водіїв на місці правопорушення. Слова Юлії Тимошенко він пояснював як вказівку для податківців, одразу оскаржувати сумнівні рішення судів першої інстанції в судах апеляційних. Слухачі майже йому повірили, але читачі на сайті Верховної Ради прочитали сам текст розпорядження, і зрозуміли що прем’єрка абсолютно правильно, і дуже відверто передала його суть, і мала на увазі саме те, що сказала – віднині Кабмін дійсно розпорядився, всупереч Конституції, деякі судові рішення не виконувати.
Ворожі дії Секретаріату Президента і самого Віктора Ющенка, хоч і в жодному разі не виправдовують правові новації прем’єрки, але принаймні пояснюють у якому настрої вона зараз перебуває. Останній приклад – дуже відверта атака президентського оточення на голову Ощадбанку, час і характер якої вказує на одне – Банковій дуже не подобається достатньо вдала активність Юлії Тимошенко щодо компенсацій внесків. Настільки не подобається, що здається було прийнято рішення розпочати прямий конфлікт з урядом вже тепер. Конфлікт, який навіть для нашої, архіконкурентної політики, розпочинається надто швидко.