Без Світличної. На Харківщині фактично сформували більшість в облраді

Політика
22 Грудня 2020, 19:03

Вибір без вибору в Харківській ОДА

Депутати на засіданні обласної ради в п’ятницю, 11 грудня, обрали собі главу. Ним став депутат від партії «Слуга народу» Артур Товмасян. Це єдиний кандидат на посаду. До цього серед ймовірних претендентів називали Тетяну Єгорову-Луценко, чинну першу заступницю голови Харківської ОДА. У блоці Кернеса хотіли бачити головою Сергія Чернова, який незмінно обіймав посаду з 2008 року. Однак обрали Товмасяна, за якого проголосували 73 депутати зі 120. Дві фракції не брали участі у голосуванні – це «Блок Світличної «Разом» та Євросолідарність.

Артур Товмасян. Фото з особистої сторінки Facebook

Артур Товмасян з квітня очолює Харківську РДА, а на місцевих виборах пройшов в облраду від «Слуги народу». До цього він був заступником начальника в Головному територіальному управлінні юстиції Харківської області. Наприкінці 2019-го Товмасян очолив РДА, замінивши саме Єгорову-Луценко, яка пішла на посаду в ОДА.

В мережі є світлини, на яких політик стоїть поруч з сином Арсена Авакова – Олександром. Через це популярною стала версія, що Товмасян – це людина Авакова. Однак таких свідчень замало, щоб стовідсотково стверджувати патронат міністра внутрішніх справ над Товмасяном.

Олександр Аваков – другий з лівого боку, Товмасян – перший з правого. Джерело: Kharkiv.today

Колишній глава облради Чернов так коментує зняття своєї кандидатури: «Компроміс – мистецтво в політиці. Кожен має чимось поступатись. Знайдено формат саме співпраці фракції «Успішний Харків» в облраді з фракцією «Слуга народу». Думаю, що до нього приєднаються й депутати інших фракцій».

Співпраця «слуг» та блоку Кернеса свідчить про наявність компромісу в стосунках Києва та регіональної еліти. «Слуга народу» посіла третє місце за результатами виборів, але єдиним кандидатом на посаду глави облради став саме кандидат від цієї партії. Немає сумніву, що до союзу СН та Блоку Кернеса долучиться й ОПЗЖ. В голови облради буде чотири заступники. Троє з них від партії загиблого мера Харкова, а один – саме від ОПЗЖ. Також депутати від ОПЗЖ очолили чотири комісії в облраді. Вийшов певний баланс сил: «слуги» мають свою главу, партія Кернеса і ОПЗЖ – своїх заступників та глав комісій.

Нова сесія розпочалася не тільки голосуванням за голову облради, а й іншим рішенням. Голові облради та його заступникам призначили щомісячну премію 40% до зарплати та надбавки 90% посадового окладу за «особливий характер роботи та інтенсивність праці».

Нова голова облдержадміністрації

Володимир Зеленський та Айна Тимчук. Фото з сайту президента

З 1 грудня Харківську ОДА очолила Айна Тимчук. Раніше вона працювала в апараті Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Освіту також отримала в Дніпрі, де й народилася. Однак етап у професійній діяльності, пов'язаний із Харковом, все ж мала. Починаючи з серпня 2010-го і по березень 2014-го, вона працювала спочатку радницею Геннадія Кернеса з організаційних питань, а потім його заступницею й керуючою справами виконавчого комітету Харківської міськради. Після замаху на мера Харкова повернулася в Дніпро, де і перебувала до свого нинішнього призначення.

Журналісти Bihus ще в жовтні 2017 року встановили, що статки сім’ї Тимчуків ховають, переписуючи на родичів. Айна Тимчук дарує нерухомість своїм донькам, купує автівки та отримує коштовні подарунки. Наприклад, в 2011 році їй подарували будинок площею 172 квадратних метри у Харкові. Але в декларації за 2020 рік вона вже не має власної площі та орендує квартиру в своєї доньки.

Тимчук можна назвати компромісною фігурою. Вона має значний досвід в держу правлінні – на держслужбі з 1997 року. Працювала в орбіті Кернеса, а її цивільний чоловік є депутатом міськради Харкова від «Слуги народу».

У підсумку Харків продовжує контролюватися командою Кернеса та секретарем міськради Ігорем Тереховим, який після смерті мера буде виконувати його обов’язки. Натомість, область тепер у «зелених кольорах». Партія Кернеса в облраді не отримала більшості, якої б вистачило для самостійного ухвалення рішень. Саме це змусило її шукати союзників.

Єдина група в облраді, яка не очолила жодної комісії та не висунула жодного заступника – блок Світличної. Представники «ЄС», які також не голосували за призначення голови облради, очолили три комісії. Схоже, що блок Світличної збирається в опозицію. Проте, чи дійсно це так, покажуть лише подальші засідання ради.

Ситуація з COVID-19 і далі справлятиме серйозний вплив на політику області. У наступному році очікуються на старт вакцинації. Від якості організації цього процесу залежатимуть і публічні заяви, і розподіл посад. Наприклад, в облраді минулого скликання не раз звинувачували вже екс-голову ОДА Олексія Кучера саме в поганій підготовці до боротьби з хворобою. Тож несподівані зміни уже досягнутих домовленостей цілком імовірні.