Без резерву

ut.net.ua
21 Березня 2008, 00:00

Баскетбольного протистояння в 1/8 фіналу Кубка УЛЄБ фани БК «Київ» чекали зі змішаними почуттями. З одного боку, польський «Туров» виглядав не надто грізно. В опублікованому на офіційному сайті столичного клубу опитуванні про шанси «вовків» потрапити до «Фіналу восьми» понад 83% респондентів відповіли, що «кияни неодмінно переграють суперника». Оптимізму додавало й те, що віце-чемпіон Польщі фактично позбавлений свого майданчика: домашні поєдинки в єврокубку «Туров» проводить у чеському містечку Ліберец, оскільки його власна арена не відповідає міжнародним вимогам.

З іншого, не лише вболівальники, але, схоже, і наші баскетболісти не взяли до уваги, що «Туров» набрав чемпіонської ходи й упевнено лідирує в польській екстралізі. А також вельми успішно виступає в Кубку УЛЄБ: у групі здолав російський «УНІКС», згодом обеззброїв і чеський «Німбурк». Нарешті, до поєдинку в Києві команда підійшла у своєму оптимальному складі, тоді як українці перед матчем зазнали відчутної втрати. Капітан «вовків» Артур Дроздов у зв’язку з проблемами зі здоров’ям вийшов на майданчик лише тоді, коли ситуація стала справді критичною.
 
Зміна амплуа
Цим матчем господарі закривали єврокубковий сезон у Києві. Градус інтриги підвищився і внаслідок того, що наставники обох команд – Томо Махоріч і Сашо Філіповськи – донедавна разом працювали з люблянською «Олімпією». Нинішній тренер «Турова» у словенській команді був помічником Махоріча. Та цього разу вони явно помінялися ролями. Вже на старті гри гості відірвалися на 10 очок. І до яких би заходів не вдавалися приголомшені господарі, переламати хід гри їм не вдалося. Фінальна сирена зафіксувала неприємний для українців рахунок 59:71, що вкрай ускладнило столичному клубу завдання виходу до «Фіналу восьми».
 
Наставник БК «Київ» Томо Махоріч не приховував свого розчарування: «Навіть у найстрашніших снах нам не міг примаритися такий баскетбол», – резюмував він після матчу.
 
«Беки» залишалися нашими останнім повпредами в континентальних турнірах. У лютому на стадії 1/16 фіналу Кубку УЛЄБ боротьбу припинив маріупольський «Азовмаш», перед яким шлагбаум закрив хорватський «Задар». А в Кубку ФІБА южненський «Хімік» виявився слабшим за кіпріотський АЄЛ. На стадії кваліфікації чемпіон Кіпру обіграв і дніпропетровське «Дніпро».
 
Поступаючись відвертим середнячкам європейського баскетболу, українські команди наочно демонструють, що не у грошах щастя. Річний бюджет «Азовмаша», який за футбольною аналогією порівнюють із «Шахтарем», сьогодні становить близько $9 млн. Баскетбольний двійник «Динамо», БК «Київ» може на рік витрачати $6–7 млн. І «Задар», і «Туров» про такі цифри лише мріють. А все ж перемагають наших – виключно за рахунок власних вихованців.
 
Шанси збірної
Відсутність гідної зміни особливо насторожує в переддень відбіркового циклу до Євро-2009, де суперниками збірної України стануть команди Франції, Туреччини і Бельгії. До фінальної стадії європейської першості вийдуть дві кращі команди кожної групи. Нашу збірну наразі тренує Валентин Мельничук, який повернувся після 13 років роботи в Португалії. 67-річний фахівець переконаний: його підопічні спроможні успішно подолати відбір. «У нас дуже сильна група з досвідченими супротивниками, – каже Валентин Федорович. – Але продумана підготовка, яку ми спланували на 99%, дозволить обіграти і Францію, і Туреччину. Ми вже зустрічалися з цими збірними – і перемагали. Нам просто завжди не вистачало досвіду участі в міжнародних змаганнях».
 
Полегшити завдання українській команді може одна із суперниць – збірна Франції. Семеро її провідних гравців, які виступають у Національній баскетбольній асоціації, відмовилися захищати честь рідної країни на європейській арені. Щоправда, невідомо, чи підсилять нашу збірну українці з тієї ж НБА. Поки що центровий «Юта Джаз» Кирило Фесенко та його колега Олексій Печеров з «Вашингтон Візардз» запевняють, що приїдуть за першим же закликом. Проте ще у пам’яті ситуація з центровим «Лос-Анджелес Лейкерс» Станіславом Медведенком, який після переїзду за океан вирішив прийняти запрошення до збірної тільки після 5-річних роздумів. Зараз, до речі, дворазовий володар чемпіонського персня переживає у своїй кар’єрі непростий момент: цей сезон Медведенко пропускає у зв’язку із болем у спині і взагалі невідомо, чи повернеться він на майданчик.
 
А ось включений Мельничуком до розширеного списку кандидатів у національну команду центровий Віталій Потапенко навряд чи одягне жовто-блакитну форму. За 10 років своєї кар’єри в НБА він жодного разу не відгукнувся на пропозицію нашого тренерського штабу і Федерації баскетболу приїхати до табору збірної. Цього сезону українцем не зацікавилася жодна з команд НБА, і Потапенко помандрував до іспанської «Унікахи». Проте там він пробув недовго: після систематичних пропусків тренувань клуб в односторонньому порядку розірвав контракт з непередбачуваним гравцем. Після чого Потапенко як крізь землю провалився. Швидше за все, де він, невідомо й Мельничуку.
 
Українська квота
Тим часом під час чергової президії ФІБА, що відбулася в Бухаресті, був визначений формат клубних баскетбольних змагань, які пройдуть у наступному сезоні. У найпрестижнішій Євролізі боротьбу поведуть 24 команди, але тут обійдуться без нас. Проте одразу два вітчизняні колективи виступатимуть у Кубку УЛЄБ (цей турнір буде перейменований). Чемпіон країни візьме старт з основної сітки, друга команда – з кваліфікації. Квота українських клубів ще не до кінця визначена і, за словами президента Федерації баскетболу України, а також члена президії ФІБА-Європа Олександра Волкова, вона може бути розширена.[295]
 
ВІДБІРНИЙ ЦИКЛ ЄВРО-2009

 

Календар матчів нашої групи

Дата
Національні збірні
3 вересня
Туреччина – Україна, Франція – Бельгія
6 вересня
Бельгія – Туреччина, Україна – Франція
10 вересня
Туреччина – Франція, Бельгія – Україна
13 вересня
Україна – Туреччина, Бельгія – Франція
17 вересня
Франція – Україна, Туреччина – Бельгія
20 вересня
Франція – Туреччина, Україна – Бельгія