Без оптимізму. Очікування сторін від зустрічі у “нормандському форматі”

19 Жовтня 2016, 13:54

Чотири країни "нормандського формату" – Україна, Німеччина, Франція і Росія – у вівторок, 19 жовтня у Берліні проведуть саміт, присвячений врегулюванню ситуації на Донбасі. Востаннє "четвірка" лідерів держав збиралася рік тому – 2 жовтня 2015 року в Парижі. Тиждень з'ясував, чого очікує від зустрічі кожна з її сторін.

Україна

Ще до того, як була досягнута домовленість про чотиристоронню зустріч, український президент Петро Порошенко заявляв, що Україна погодиться на такі переговори за умови, якщо Росія буде готова виконувати зобов'язання з безпеки. Він підкреслив також, що вважає неприпустимим вихід України з мінського процесу.

"На сьогодні я твердо переконаний, що потужною мотивацією для того, щоб тримати Росію за столом переговорів і забезпечувати сценарій, коли вона (РФ) буде виконувати взяті на себе зобов'язання, – є нормандський формат і мінський процес", – сказав Порошенко. Він також повідомив, що Україна зацікавлена ​​в залученні до переговорного процесу США за умови, що Росія залишиться за столом переговорів.

Після підтвердження всіма сторонами своєї участі Порошенко повідомив, що українська сторона не очікує від переговорів значного проривуВін зазначив, що сьогодні важливо зупинити російську агресію, змусити Росію вивести свої війська і зброю зі сходу України, а також повернути контроль над українським кордоном. При цьому президент сказав, що Україна імплементувала 95% політичного пакету, а "Росія імплементувала 0% пакету безпеки".

Заступник глави адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв розповів в ефірі 5 каналу, що Україна розглядає майбутню зустріч в Берліні як майданчик для демонстрації небажання Росії виконувати Мінські угоди, наслідком чого буде продовження санкцій на саміті Європейської Ради 20 жовтня. Єлісєєв також зазначив, що для України ключовими питаннями зустрічі є доступ спецмісії ОБСЄ до кордону, виведення всіх російських військ з території Донбасу, звільнення заручників, в подальшому забезпечення проведення місцевих виборів на Донбасі шляхом забезпечення роботи збройної місії ОБСЄ, а також усунення всіх фейкових структур виконавчої та законодавчої влади так званих "ЛНР" і "ДНР".

Заступник глави АП підкреслив важливість прийняття всіма партнерами ініціативи розробки "дорожньої карти" імплементації Мінських угод.

Росія

Раніше президент Росії Владімір Путін заявляв, що саміт у "нормандському форматі" буде можливий тільки в разі, якщо на ньому буде перспектива "закріпити домовленості", яких можуть досягти помічники чотирьох лідерів. Москва заявляла, що вимагає від України швидкого поступу до політичних аспектів мінських угод, таких, як місцевих виборів на цій території і "амністії" бойовиків, іще до вирішення безпекових і гуманітарних питань. Київ натомість, як зазначалося вище, наголошував, що ще до саміту має бути створена "дорожня карта", що чітко визначила б порядок виконання Росією її зобов’язань за мінськими домовленостями про врегулювання на окупованій частині Донбасу.

Переговори помічників відбулися, і прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков констатував, що вони не дали результатів, однак Москва переконана в безальтернативності мінських угод, тому бачить необхідність "звірення годинників" і Путін поїде на саміт. Також Пєсков повідомив, що переговори зосередяться на українському питанні, а ситуація в Сирії обговорюватися не буде.

"Президент відкритий для обговорення теми Сирії з усіма, і він сам про це говорив буквально напередодні. Але мета завтрашньої зустрічі – це саме зустріч в "нормандському форматі", – сказав прес-секретар російського президента.

Франція

Міністр закордонних справ Франції Жан-Марк Еро заявив, що метою саміту в Берліні буде домогтися від України просування зі «статусом Донбасу» і законом про вибори на його окупованій частині. За його словами, учасники саміту будуть вимагати від України "детальних зобов’язань щодо "статусу Донбасу" і календаря" проведення таких виборів. Крім того, сказав Еро, і від України, і від Росії будуть домагатися поступу в розведенні сил сторін і "засвідчення щирості" у цьому.

Німеччина

Канцлер Німеччини Анґела Меркель заявила, що на саміті буде йтися про "підбиття підсумків, просто безжалісне, щодо того, де ми зараз перебуваємо" у виконанні мінських домовленостей про врегулювання на окупованій частині Донбасу. При цьому канцлер наголосила: "Звичайно, від… зустрічі не варто чекати ні на яке диво. Але переговори завжди важливі, навіть коли ми дуже різко обмінюємося думками".