Без ентузіазму

ut.net.ua
15 Лютого 2008, 00:00

У містах Сходу вішають білборди із зображенням, яке має асоціаціювати НАТО з німецькими окупантами. А від Полтави до Донецька проходять мітинги і пікети з антинатівськими гаслами. Та попри загальноукраїнський характер кампанії впадає в очі певна розгубленість регіоналів чи радше відсутність єдиної партійної лінії: їхні облради не поспішають оголошувати свої області «територією, вільною від НАТО», хоча такі пропозиції виносять на порядок денний, а пресс-служба ПР воліє не розповідати про партійну кампанію, й відправляє до координатора акції – відомого проросійського депутата Вадима Колесніченка. Але навіть він не зміг пояснити Тижню, скільки людей зібрали мітинги ПР. Певне уявлення про це можна отримати з репортажу кореспондентів Тижня з Одеси та Донецька.

 

[58]
[59]

 

 
“А Що я з цього матиму?”
Сергій Дібров
Одеса

Більшість одеситів дивляться на ситуацію щодо НАТО суто прагматично.
Для початку, я намагався знайти в Одесі людей, які аргументують неприпустимість участі в Альянсі, використовуючи ще радянський стереотип «НАТО – ворог». Пошуки закінчилися невдачею, можливо тому, що антинатівських демонстрацій і пікетів в ці дні не проводили взагалі.

Потім я спробував дізнатися настрої жителів, розпитуючи їх просто на вулиці. Цікаво, що вони з майже однакових засновків часто роблять протилежні висновки. Бізнес-консультант Єгор вважає, що вступ до НАТО може позбавити Україну традиційних ринків зброї. Водночас спеціаліст у комп’ютерній галузі Сергій сподівається, що вступ полегшить доступ до набагато багатіших ринків.
Взагалі, варто зауважити, що більшість моїх співрозмовників (жителі Одеси від 20 до 45 років) вагаються між перспективою вступу до НАТО та збереження нейтрального статусу країни. Також у Одесі не надто популярна теза «геть від Москви»: багато одеситів вважають, що вступ до НАТО може погіршити відносини зі східним сусідом, що матиме, у свою чергу, суто фінансові наслідки. З іншого боку, частина співрозмовників були впевнені, що вступ до Альянсу – це можливість швидко увійти до «вищої ліги» світової політики і наблизитися до Європи. По-друге, майже усі, з ким я спілкувався, вважають, що вступ до НАТО можливий виключно після референдуму.
30-річний менеджер Сергій висловив сумнів щодо того, чи взагалі наш державний апарат спроможний ефективно реалізувати будь-який проект, не кажучи про такий складний, як підготування країни до членства в Альянсі: «Я не можу згадати жодної серйозної ініціативи з боку влади, яка не перетворилася б на зайвий головний біль для пересічних українців. Саме тому сьогодні я проти НАТО».

Квінтесенцією одеського погляду на Альянс стала думка полковника української армії пана Георгія, який під час спільних навчань тренувався як з російськими військовими, так і з вояками країн НАТО. «Буде Україна членом Альянсу чи не буде – я не вбачаю великої різниці. Моя військова служба від того суттєво не зміниться. Тому я дивлюся на ситуацію під таким кутом: якщо після вступу українським військовим підвищать платню – це добре. А якщо ні, то ніякого сенсу в членстві особисто я не бачу». 

 
На чотири літери
Денис ПАНЧЕНКО
Донецьк

Партія регіонів провалює кампанію проти НАТО на своїй «малій батьківщині»
9-та ранку – нікого. Пів на десяту – на центральній площі Донецька лише я та Ленін. Бронзовому вождеві пролетаріату на відміну від мене, звісно, не зимно, хоча дме славетний донбаський вітрюган.

 
Хто пізно встає…
Нарешті, за чверть на 10-ту, з’являється автобус, прикрашений партійною символікою ПР. Його заходяться розвантажувати прибулі чоловіки в однакових блакитних фартушках? На асфальті виростає великий стіс полотнин для наметів, друкованої продукції, транспарантів промислового виробництва. Варто зауважити, що агітаційні намети чорнороби «партії заможних пацанів» установлюють спритно, треновано – я колись, у випускному класі школи так розбирав-збирав автомат Калашникова на відмінну оцінку. Тим часом на іншому краю площі виникають ситуативні попутники «регіонів» – активісти ПСПУ Наталії Вітренко, які безпомічно борсаються з червоною парусиною, несилі нап’ясти її на металевий каркас.
Старший по автобусу невдовзі командує вирушати далі, попередивши, що «робочий день до 17-ї». Чергові улаштувуються в наметиках, на розкладних дзиґликах, пити чай з термосів. Мені, як першому відвідувачеві, дістаються від «біло-блакитних» агітаторів по повній програмі: кілька буклетів під загальним девізом «НАТО нам не надо!», календар та постер із символікою ПР, а також фірмові, блакитні, прапорець та два гумові вироби для надмухування. Все це упаковано в якісний «партійний» пластиковий пакет – разом зо 5-7 гривень собівартості. Вітренківці, як і годиться, політмаргіналам, беруть не ціною, а зухвалістю. Поверх намету причеплюють саморобний транспарант «НАТО хуже гестапо».
Перехожі, які поспішають хутко перетнути площу, на якій вирує сильний вітер, поруч з наметами практично не зупиняються. Якщо не рахувати купки мисливців за рекламною халявою, пенсійного віку, – агітатори уже знають їх в обличчя, тож ввічливо, проте категорично женуть геть.
 
Пряма мова
Олександр Логинов, робітник шахти ім. Калініна: «Я раніше завжди підтримував Януковича. Під час президентських виборів їхав у Київ, правда, туди наш поїзд не дістався, застряг десь на запасній колії малого полустанку. Запам’яталося, як «в туалет» треба було бігати по снігових кучугурах за лісопосадку та ще – як місцеві носили попід вагонами величезну каструлю з вареною картоплею, три гривні миска. Але все одно я підтримував «регіони», бо вони вважалися як наші, місцеві. А тепер думаю: що з того, власне, я отримав?»
 
Вікторія Ложка, приватна підприємиця: «Ніякого НАТО нам, дійсно, не потрібно. Маю двох синів, і не хочу, аби вони воювали десь в Афгані чи Сербії за чужі інтереси. А відносно референдуму щодо вступу … ніхто ж не відміняв нейтральний, позаблоковий статус незалежної України, ще з 1991 року».
 
«Майор» (юний шибайголова, який стрибав на фірмових роликах просто з гранітного постаменту): «Мені по барабану, усі запитання – он до того дядька, бачиш?», – вказує на Ілліча.
 
Цитату для Леніна, вибиту на монументі, вигадали передбачливці, щоб виховати у донеччан інстинкт пролетарської обранності: «Донбасс это – не случайный район, а это – район, без которого социалистическое строительство останется простым добрым пожеланием». Пізніше це стало у нагоді «партії одного регіону». Рік тому, якщо вірити місцевим соціологам, проти вступу України до НАТО рішуче виступали 90% донеччан, натомість найліпшими керівниками для нашої країни вони називали Путіна, Сталіна та Лукашенка. Це, звичайно, після Януковича.