Бен Годжес: «Готуйтесь до розпаду самої Росії»

Світ
20 Вересня 2022, 09:02

«Насправді, я тепер вважаю реальною ймовірність того, що виявлені слабкості Владіміра Путіна настільки серйозні, що ми можемо стати свідками початку кінця не тільки його режиму, але й самої Російської Федерації», – пише Бен Годжес у своїй колонці для британського видання The Telegraph.

Годжес твердить, що величезна імперія, у якій мешкає понад 120 етнічних груп, знаходиться у хисткому становищі. Її крах може бути спочатку поступовим, але швидко може перетворитись на раптову, насильницьку й неконтрольовану подію. «Якщо ми не зможемо підготуватись до цього так само, як ми не змогли підготуватись до розпаду Радянського Союзу, це може спричинити до величезної нестабільності у нашій геополітиці», – наголошує генерал.

 

Читайте також: Чи треба українцям говорити про розпад Росії?

 

«Я бачу щонайменше три чинники, котрі можуть призвести до розпаду Федерації. – пише Годжес. – По-перше, це підрив внутрішньої довіри до російської армії, яке традиційно було основою легітимності Кремля. Її приниження в Україні майже завершилось, а гордий Чорноморський флот все ще ховається за Кримом, надто нажаханий, щоб діяти проти країни, котра навіть не має флоту. І російські чоловіки, котрі одного разу спокусились пропозицією армійської зарплати, масово уникають вербовки, знаючи, яку долю для них приготовано на полі бою». Останнє, на думку Годжеса, змусило Кремль вдаватись до непропорційної вербовки етнічних меншин, що викликало особливе невдоволення.

«Якщо деякі войовничі чеченці вирішать розв’язати нову війну за незалежність, де Путін знайде військові ресурси, щоб вести її тепер, коли він так багато витратив в Україні? – задається питанням автор. – Він, безсумнівно, розуміє, що коли чеченці швидко й рішуче виграють таку війну, це може спровокувати хвилю подібних заколотів по всій Федерації».

 

Читайте також: Алла Дудаєва: «На визволення України чекає весь чеченський народ»

 

Другим чинником Годжес вважає те, що російська економіка зазнала надто руйнівного удару, щоб забезпечити 144-мільйонне населення РФ. Йдеться про втрату енергетичних ринків, необхідність компенсувати відсутність у Росії сучасних виробництв, причому і перше, і друге є незворотним. «Росія також робила ставку на експорт озброєнь, але яка країна тепер буде зацікавлена у купівлі її техніки та зброї?» – ставить риторичне питання Годжес.

Третім чинником, на його думку, є малонаселеність Росії. «Попри те, що територія Федерації у 70 разів перевищує площу Сполученого Королівства, її населення лише удвічі більше. Ці цифри ускладнюють досягнення громадянської солідарності і в кращі часи, а тепер, коли метрополія знаходиться у вразливому становищі, будь-яке відчуття національної ідентичності може швидко ослабнути».

«Виходячи з цього, шокує те, як мало було дискусій про потенційний кінець Російської Федерації. Зараз нам треба задавати складні питання, інакше вони постануть перед нами нізвідки. – наголошує Годжес. – Наприклад, як це буде відбуватись у країні зі значними запасами ядерної зброї і кількома центрами сили? Хто вилучить ядерну зброю? Як запобігти витоку зброї і бойовиків у країни Балтії? Чи є крупний внутрішній конфлікт неуникним чи краї можна обмежити політичним контекстом?»

 

Читайте також: Cедрік Мас: «Всі свої війни, що тривали понад рік, Росія програла»

 

Годжес твердить, що в сукупності ці дилеми являють собою дуже серйозну проблему для Заходу. Якщо зробити це неправильно, є ризик зіткнутись із катастрофою. «Наша нездатність підготуватись до останнього краху Росії близько 30 років тому і наступний внутрішній безлад, можливо, призвели до президентства Путіна. Ми не можемо ризикувати бути непідготованими вдруге», – застерігає Годжес.

 

Автор:
Тиждень