Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Бажати смерті Путіну – дозволяється!

Світ
11 Березня 2022, 15:20

Користувачі продуктів Meta – Facebook та Instagram – можуть висловлювати у своїх постах ненависть щодо російських військових. Тепер дописи, в яких закликається до насилля проти російської армії, не будуть отримувати зауваження від модераторів компанії Meta. Ці правила стосуються користувачів з 12 країн світу. В цей список, окрім України, потрапила Росія, а також такі країни як Литва, Латвія, Естонія, Білорусь, Польща, Румунія, Грузія, Угорщина, Вірменія та Азербайджан.

Нова політика щодо контенту є тимчасовою і вона означає скасування блокувань дописів за ненависть до російських військових. Натомість бажати смерті російським цивільним не можна і прояви «хейт-спічу» щодо пересічних людей будуть каратися так само, як і раніше. Соціальна мережа також тимчасово дозволяє публікувати деякі пости із закликом до смерті Путіна або Лукашенка, але при цьому не варто вказувати спосіб втілення свого бажання. Інформація про такі зміни правил була доведена до модераторів компанії https://www.reuters.com/world/europe/exclusive-facebook-instagram-temporarily-allow-calls-violence-against-russians-2022-03-10/, і її додатково підтвердив представник комунікаційного підрозділу фірми Енді Стоун https://twitter.com/andymstone/status/1502048035458719746.

Читайте також: Як технологічні санкції вплинуть на Росію

Ці зміни в правилах модерації викликали передбачувану реакцію з боку російських офіційних органів. Посольство Росії у США висловило своє обурення цими змінами та скерувало до американських сенаторів вимогу припинити “екстремістську діяльність” Meta. Не залишився осторонь і Роскомнадзор, який також вимагає скасувати такі зміни. 

Reuters цитує листа до модераторів Facebook, в якому сказане наступне: «Ми встановлюємо період, в якому дозволяємо насильницькі висловлювання, які раніше були б вилучені відповідно до політики мови ворожнечі. Ці висловлювання дозволяються, коли вони націлені на російських солдатів, крмім військовополонених, або на росіян там, де це зрозуміло, що контекстом є вторгнення Росії в Україну. Ми робимо це, тому що ми помітили, що в цьому конкретному контексті термін "російські солдати" використовується як узагальнення для російських військових. Політика мови ворожнечі продовжує забороняти напади на цивільних росіян». 

Окрім того, нова політика Facebook дозволить хвалити військових з батальйону «Азов», якщо раніше за такі дописи можна було отримати блокування. Зараз «компанія робить виняток для схвалення дій полку "Азов" виключно в контексті захисту України або їх ролі в складі Національної гвардії України», – сказано в повідомленні Meta (Facebook).

Однією з проблем українського Facebook-простору були модератори з невідомим політичним бекграундом, які могли заблокувати допис або користувача за буцім-то мову ненависті. Часто використовуваним став стандартний спосіб обмеження блогера у висловлюваннях – в його старих дописах знаходили слова на кшталт «москаль» та скаржилися на допис, що призводило до неможливості писати нові дописи у Facebook. Часто навіть висловлювання проти російського режиму призводили до блокування профілів. 

Ця проблема існувала багато років, проте способів її вирішити практично не було, в першу чергу тому, що невідомо, хто саме займався модерацією Facebook-контенту. Та й правила модерації часто були доволі неточні. А восени 2021 року стало відомо, що україномовні модератори входять до числа найменш оплачуваних в порівнянні з тими, хто працюють з іншими мовами. То ж очевидно, що на їхню високу мотивацію годі було сподіватись. 

Зрозуміло, що з початком війни Росії проти України число дописів із «мовою ворожнечі» проти росіян збільшилось. І не виключено, що Meta (Facebook) своїми новими правилами просто вирішила спростити роботу модераторів, які просто фізично не зможуть блокувати все, що сьогодні українці пишуть про росіян.

Читайте також: Кругова цифрова оборона

Проте навіть в цьому випадку зміна правил Meta (Facebook) є безпрецедентним рішенням. Очевидно, що акцент на «вузькому контексті» дозволу мови ворожнечі ще більше ускладнить роботу модераторів компанії. Адже дуже складно буде знайти межу в «хейт спічі» стосовно, до прикладу, дружин російських солдатів чи тих росіян, які радіють та підтримують цю війну.

Проте цей крок Meta (Facebook) важливий не лише для України, але й загалом для світу. Принаймні, він демонструє, що у компанії Цукерберга почали розуміти, що на цій соціальній платформі може допускатися не лише прилизаний штучний контент. Що іноді люди мають право на негативні емоції, в тому числі на ненависть, принаймні, стосовно тих, хто прийшов їх вбивати.